Snurkowanie – zasady, sprzęt, zalety
Snurkowanie jest to prostszy sposób nurkowania. Do snurkowania nie potrzebujemy specjalnych pianek czy butli z gazem, a wystarczą gogle do wody, rurka do oddychania i w razie czego płetwy. Snurkowanie może być dobrym wyborem dla tych, którzy boją się zanurzyć na głębsze wody oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem.
1. Snurkowanie – zasady
Jeżeli twoim marzeniem jest poznawanie świata wodnego, ale nie stać cię na drogi kurs nurkowania - który także zabiera bardzo dużo czasu, gdyż trzeba odbyć odpowiednie szkolenia – to można skorzystać z innej metody podwodnej eksploatacji - snurkowania.
Snurkowanie to unoszenie się na wodzie, jednak pod jej powierzchnią. Taki sposób również jest bardzo ciekawym doznaniem i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Snurkując również mamy możliwość zobaczenia bardzo dużej części podwodnego świata.
Przede wszystkim snurkowanie jest tańsze, a sprzęt można z łatwością zabrać ze sobą w każdą podróż. Snurkować może każdy i nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań. Co więcej, możemy wyjść czy wynurzyć się z wody, kiedy tylko chcemy i zrobić to bardzo szybko.
2. Snurkowanie – sprzęt
Aby zacząć snurkowanie potrzebujemy niezbędnego sprzętu do snurkowania pod wodą. W skład sprzętu do snurkowania wchodzą jedynie trzy elementy: maska, fajka oraz płetwy.
- Maska do snurkowania – jest to specjalna maska na oczy, wykonana ze szkła, dzięki któremu obraz pod wodą jest bardzo dobrze widoczny i naturalny, a nie za mały, ani niepowiększony. Maska do snurkownia powinna być dobrze przylegająca do twarzy, aby nie przeciekała, ponieważ wtedy snurkowanie nie będzie możliwe. Maska musi być przede wszystkim wygodna i musi dawać naprawdę dobry obraz tego, co widzimy.
- Fajka do snurkowania – jest bardzo prostym sprzętem. Jest to najzwyklejsza prosta rurka, dzięki której można oddychać pod wodą. Fajka do snurkowania ma dwa zawory górny i dolny. Dzięki zaworowi górnemu wdychamy powietrze, a dolny zawór opróżnia fajkę z wody. Fajka pod wodę powinna być tak wykonana, aby nie przeciekała, nawet jeżeli zaleje ją tafla wody.
- Płetwy – płetwy nie są konieczne, ale bardzo przydatne. Dzięki płetwom możemy szybciej przemieszczać się z miejsca na miejsce. Płetwy sprawiają, że mniej odczuwa się pracę mięśnie, gdyż w nich pływa się znacznie lżej.
Cena sprzętu do snurkowania nie jest wysoka. Można kupić dobrej jakości sprzęt do snurkowania już nawet za około 200 – 300 złotych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że snurkowanie naraża nas na promieniowanie słoneczne, dotyczy się to osób, które snurkują kilka godzin. Należy w tym celu chronić naszą skórę albo specjalnymi kremami ochronnymi, albo lekkim, bawełnianym okryciem. Oczywiście można się zaopatrzyć w specjalną koszulkę do snurkowania albo piankę. Będą nas chroniły przed poparzeniami słonecznymi, jak i przed zadrapaniami, np.: o skały.
3. Snurkowanie – zalety
Zalet wynikających ze snurkowania jest bardzo wiele. Jedną z największych zalet snurkowania jest fakt, że snurkować może każdy: dziecko, osoba starsza, a nawet ten, kto z pływaniem nie radzi sobie najlepiej.
Kolejną zaletą snurkowania jest to, że koszt sprzętu do tego rodzaju sportu wodnego jest stosunkowo niski, a można wspaniale spędzić czas, zachwycając się niecodziennymi widokami natury. Sprzęt nie zajmuje także dużo miejsca, dlatego będzie idealny na dalekie podróże, można mieć go zawsze pod ręką. Snurkowanie to niedrogi sport, a dostarczający wielu niecodziennych atrakcji. Będąc na urlopie lub wybierając się na wycieczki, można zawsze postawić na snurkowanie i świetnie się przy tym bawić.