Trwa ładowanie...

Sprzęt nurkowy - jaki sprzęt nurkowy kupić?

Avatar placeholder
Joanna Krocz 16.04.2021 12:57
Sprzęt nurkowy - jaki sprzęt nurkowy kupić?
Sprzęt nurkowy - jaki sprzęt nurkowy kupić?

Sprzęt nurkowy jest konieczny do swobodnego poruszania się w toni wodnej na znacznych głębokościach. Dzięki aparatowi powietrznemu i płetwom nurek może podziwiać podwodny świat przez długi czas. Podstawowy sprzęt do nurkowania, a więc maska, fajka oraz płetwy, umożliwia zagłębienie się pod wodą na wstrzymanym oddechu. Aby przedłużyć czas nurkowania niezbędny jest dodatkowy sprzęt, m.in. butla z powietrzem, automat oddechowy czy pas balastowy.

spis treści

1. Maska, płetwy i fajka do nurkowania

Podstawowy sprzęt nurkowy, kupowany w pierwszej kolejności, to maska, fajka oraz płetwy. Maska do nurkowania powinna być dobrze dopasowana do kształtu twarzy i mieć szkła korekcyjne odpowiednie do wzroku. Nie wolno kupować tanich zestawów oferowanych w supermarketach, chyba że traktujesz je wyłącznie jako sprzęt do zabawy na plaży. Maska do nurkowania powinna spełniać następujące wymagania: umożliwiać ostre widzenie pod wodą i wyrównywanie ciśnienia w masce oraz ochraniać nos i oczy przed kontaktem z wodą. Koszt dobrej maski to kwota rzędu 150-250 złotych.

Fajka do nurkowania spełnia podstawową funkcję, jaką jest oddychanie z głową zanurzoną tuż pod powierzchnią wody, bez konieczności unoszenia twarzy. Ponadto, jaskrawo ubarwiona fajka stanowi również element sygnalizacyjny, ułatwiający dostrzeżenie nurka na pofalowanej powierzchni wody. Fajka do nurkowania składa się z rurki oddechowej, ustnika i mocowania do paska. Droższe fajki mogą mieć zaworki ułatwiające opróżnianie z wody i falochron zabezpieczający przed wpadaniem kropel wody od góry. Cena fajki to około 40-80 złotych.

Zobacz film: "Sporty wodne w Polsce"

Płetwy do nurkowania można podzielić na kaloszowe i paskowe. Płetwy kaloszowe składają się z płetwy właściwej i gumowego półbuta, stanowiącego integralną część płetwy. Zakłada się je na bose stopy. Idealne na basen oraz do nurkowania w tropikach. Nie nadają się jednak do tej formy aktywności fizycznej w polskich wodach, ze względu na to, że nie chronią przed zimnem. Płetwy paskowe mają otwarte wejście zakończone paskiem. Do płetw paskowych konieczne są buty neoprenowe. Idealne do nurkowania w sprzęcie powietrznym. Koszt płetw kaloszowych to 100-200 złotych, a płetw paskowych – 200-500 złotych.

2. Skafander nurkowy

Bezpieczne nurkowanie na znacznych głębokościach to przede wszystkim nurkowanie w skafandrze. Skafander nurkowy ma stanowić ochronę termiczną ciała, ochronę mechaniczną oraz ochronę przed kontaktem z wodą. Koszt dobrego kombinezonu to 500-1500 złotych. Skafandry do nurkowania dzieli się na: mokre, suche i półsuche. Skafandry mokre to tzw. pianki. Uszyte są z neoprenu i mają różne grubości. Zwykle stosuje się te o grubości 3, 5 albo 7 mm. Skafandry półsuche posiadają uszczelnienia kołnierza, nogawek i rękawów, zapobiegające swobodnemu wlewaniu się wody. Skafandry suche to najcieplejszy rodzaj skafandrów nurkowych.

Jeśli nurkowanie jest twoją prawdziwą pasją i pragniesz rozwijać swoje umiejętności, wybierając się na podwodne wyprawy na rafę koralową czy w inne zakamarki wodnego świata, należy rozważyć zakup sprzętu powietrznego i dodatkowych akcesoriów do pływania, takich jak chociażby wodoszczelny aparat fotograficzny do nurkowania. W końcu warto uwiecznić niektóre piękne miejsca na zdjęciach.

3. Dodatkowy sprzęt nurkowy

W nurkowaniu ważny jest sprzęt powietrzny, do którego zalicza się butle, automaty oddechowe, kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą albo skrzydło. Kamizelka ratowniczo-wyrównawcza zwiększa komfort nurkowania przez umożliwienie odpowiedniego wyważenia się na dowolnej głębokości. Pod wodę zabiera się też wyposażenie pomocnicze: głębokościomierz, manometr, nóż, latarkę, kompas, tabele dekompresyjne itd.

To, jaki sprzęt nurkowy kupić, nie jest łatwą decyzją. Wybór na rynku jest ogromny, co wcale nie ułatwia sprawy. Czy kupować sprzęt tani czy drogi, jednego producenta czy wielu, pojedynczą butlę czy twinset, piankę 5 czy 7 mm? O ile wybór podstawowego sprzętu do nurkowania nie nastręcza jeszcze trudności, to decyzja o sprzęcie dodatkowym wymaga dokładnego przemyślenia i porady doświadczonego nurka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze