Stomatolog radzi, jak dbać o częściową protezę zębową
Badania pokazują, że dwie trzecie osób, które użytkują protezę zębową ma równocześnie własne zęby. W tym przypadku nie należy wyłącznie dbać o protezę, ale też o pozostałe zęby. Szczególnie, że niektóre z nich to zęby filarowe, na których opiera się proteza. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej i dlaczego jest to aż tak ważne?
– Protezy częściowe akrylowe lub szkieletowe, tzn. ruchome uzupełnienia protetyczne, stosuje się, aby uzupełnić braki we własnym uzębieniu. Duża grupa osób użytkuje protezy częściowe, a jednocześnie posiada własne zęby – wyjaśnia lek. stom. Ewa Ferendiuk, ekspert marki Corega. Osoby takie nie zawsze wiedzą, że częściowa proteza wymaga specjalnej pielęgnacji.
1. Uwaga na zarysowania protezy
Przede wszystkim należy pamiętać, że protezy zębowe są około dziesięć razy bardziej miękkie od szkliwa naturalnych zębów, a więc bardzo łatwo je zarysować. – Zarysowania protezy, które powstają m.in. na skutek używania zbyt twardej szczoteczki czy niewłaściwej pasty do zębów, zwiększają ryzyko namnażania się bakterii i grzybów w jamie ustnej – wyjaśnia stomatolog.
– W efekcie może dojść do stanów zapalnych błony śluzowej, a wtedy konieczne jest leczenie w gabinecie stomatologicznym – dodaje.
Zła pielęgnacja powoduje też m.in. szybsze zużycie protezy czy powstawanie nieestetycznych przebarwień. Innym skutkiem ubocznym jest również nieświeży oddech, który często wpędza osoby z częściową protezą w zakłopotanie.
– Poczucie skrępowania wynikające u jednych z obawy przed tym, że inni dowiedzą się o ich protezie, u innych przed nieświeżym oddechem sprawia, że ludzie wycofują się z kontaktów towarzyskich, unikają spotkań rodzinnych i narażają się na przykrą dla siebie izolację – wyjaśnia psycholog i trenerka umiejętności psychospołecznych Anna Kędzierska. Warto szukać sposobów na to, by fakt użytkowania częściowej protezy nie był doświadczeniem ograniczającym.
2. 5 kroków do zdrowej protezy
Dbanie o częściową protezę wcale nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą zachować protezę w dobrym stanie. Po pierwsze dajmy protezie odpocząć. Nie należy nosić jej cały czas, ponieważ może to doprowadzić do stanów zapalnych. Najlepiej wyjmować ją na noc, na około 6-8 godzin. Drugą zasadą jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów.
– Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, niezależnie od stanu uzębienia czy protezy. Najlepiej odczekać kilka minut po jedzeniu i myć je przez około 2-5 minut. Jeśli mamy częściową protezę i jednocześnie własne zęby powinniśmy wybierać specjalne szczoteczki do protez i własnych zębów, które nie mają zbyt twardego włosia – wyjaśnia dentystka Ewa Ferendiuk. Protezy należy również płukać pod bieżącą wodą. Nie może być jednak zbyt gorąca, ponieważ mogłoby to zniekształcić protezę. Dobrze jest też korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, które działają antyseptycznie i łagodząco.
Ze względu na to, że protezy są znacznie bardziej miękkie niż szkliwo własnych zębów, do mycia należy wybierać pasty 2w1, które mają niski poziom abrazyjności, a jednocześnie zawierają fluor, który chroni naturalne zęby.
Nie zapominajmy o okresowych kontrolach u stomatologa, który oceni stan jamy ustnej. Regularne kontrole w gabinecie dentystycznym są niezwykle ważne w przypadku osób, które użytkują częściową protezę.
– Stomatolog sprawdzi stan własnych zębów filarowych, na których opiera się często proteza, ale też oceni, czy nie doszło do drobnych zarysowań protezy, w których rozmnażają się bakterie. Pamiętajmy, że protezę należy wymieniać mniej więcej co 5 lat. – dodaje ekspertka. Tych kilka prostych nawyków pozwoli nam odpowiednio zadbać o stan jamy ustnej, a tym samym zapewni dobre samopoczucie.