Trwa ładowanie...

Szampon koloryzujący - działanie, wpływ na włosy, jak stosować

 Paula Jakubasik
13.01.2023 15:26
Szampon koloryzujący to półtrwała, zmywalna farba.
Szampon koloryzujący to półtrwała, zmywalna farba. (Adobe Stock)

Szampon koloryzujący to zmywalna farba do włosów, która w zaledwie kilkanaście minut pogłębia naturalny kolor lub odświeża poprzednią koloryzację. Produkt nie niszczy włosów, a efekt utrzymuje się przez ponad 20 myć. Co warto wiedzieć o szamponie koloryzującym i jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest szampon koloryzujący?

Szampon koloryzujący to półtrwała, zmywalna farba, która zapewnia efekt na około miesiąc. Służy do pogłębienia naturalnej barwy włosów lub odświeżenia poprzedniej koloryzacji.

Szampon to również dobry sposób na przetestowanie nowego koloru na włosach, gdy nie jesteśmy pewni naszej decyzji. Produkt nie ma właściwości rozjaśniających ani przykrywających siwych pasm, jeżeli jest ich naprawdę dużo.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Wpływ szamponu koloryzującego na włosy

Szampon koloryzujący to zmywalny produkt farbujący, który utrzymuje się przez ok. 25 myć. Pigmenty nie są tak silne, jak w przypadku klasycznej farby, ale są w stanie przywrócić utraconą barwę i blask włosów.

Składniki szamponu są znacznie łagodniejsze, a nawet wykazują właściwości pielęgnacyjne ze względu na zawartość naturalnych olejów i witamin (np. B5, E czy A). Jest to jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na koloryzację, pomimo tego, że usuwa część melaniny i wypłukuje sebum.

Stosowanie tego typu produktów połączone z pielęgnacją nie ma jednak znaczącego wpływu na kondycję włosów. Szampon wykazuje właściwości farbujące bez użycia amoniaku i podobnych substancji chemicznych, dzięki czemu nie grozi przesuszeniem ani zwiększeniem łamliwości. Dodatkowo większość szamponów farbujących można stosować w czasie ciąży i laktacji.

3. Jak stosować szampon koloryzujący?

Użycie szamponu koloryzującego jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu. Podczas farbowania należy kierować się instrukcją dołączoną do opakowania, pamiętając o założeniu rękawiczek i przebraniu się w odzież, której nie będzie nam szkoda, jeżeli ulegnie zniszczeniu.

Ważne jest również, by dokładnie rozczesać włosy, tak aby produkt mógł dotrzeć do każdego kosmyka. Szampon trzymamy na głowie zwykle przez 25-30 minut i dokładnie spłukujemy, niektórzy producenci zalecają dodatkowo umycie włosów klasycznym szamponem.

Na końcu nie należy zapomnieć o nałożeniu maski nawilżającej do spłukiwania, a następnie zabezpieczeniu końcówek olejkiem lub serum. Najlepiej, by włosy wyschły naturalnie, choć można oczywiście użyć suszarki z letnim strumieniem powietrza po zastosowaniu termoochrony.

4. Szampon koloryzujący a siwe włosy

Szampon koloryzujący przykrywa odrosty oraz siwe kosmyki, o ile nie przekraczają one 30 procent wszystkich włosów. W przeciwnym razie działanie produktu może okazać się zbyt słabe, a jedynym sposobem na ukrycie różniących się kolorem pasm będzie klasyczna farba.

Zdarza się również, że szampony koloryzujące słabej jakości nie barwią siwych włosów, tak jak pozostałych, a tworzą efekt zabrudzenia, który jedynie częściowo ukrywa oznaki starzenia.

5. Jak usunąć szampon koloryzujący?

Pomysł z zastosowaniem szamponu koloryzującego może okazać się nietrafiony i wówczas chcemy jak najszybciej pozbyć się koloryzacji. W takim przypadku najlepiej dwukrotnie umyć włosy szamponem przeciwłupieżowym, pozostawiając go na 3-5 minut.

Produkt ten ma silniejsze właściwości myjące i świetnie sprawdza się również do wybarwiania koloru. W ostateczności można zakryć nieudane farbowanie szamponetką, której efekt utrzymuje się na głowie przez zaledwie kilka myć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze