Test na porowatość włosów - po co warto go wykonać?
Test na porowatość włosów zwykle ma formę quizu. Można go znaleźć w internecie. Po co się go wykonuje? Udzielenie odpowiedzi na kilkanaście pytań daje cenne wskazówki, które można wykorzystywać w świadomej pielęgnacji włosów. Co to jest porowatość włosa? Z czego wynika? Jak się przekłada na dbanie o włosy?
1. Co to jest test na porowatość włosów?
Test na porowatość włosów to proste narzędzie, które można znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconym ich pielęgnacji.
Nie jest to metoda profesjonalna, taka jak badanie włosów pod mikroskopem, niemniej dostarcza wielu cennych wskazówek.
Wiedza, jaki stopień porowatości cechuje włosy, jest pomocna w ich świadomej pielęgnacji. Pomaga zrozumieć ich potrzeby, wybrać odpowiednie produkty, a i ukierunkować plan działania.
Budowa włosa
Aby to zrozumieć, czym jest i z czego wynika porowatość, trzeba wiedzieć, jak zbudowany jest włos.
Ten składa się z korzenia znajdującego się w mieszku oraz łodygi, martwej części wystającej ponad powierzchnię skóry. Ta jest zbudowana z trzech warstw, takich jak:
- rdzeń, który występuje wyłącznie w przypadku grubych włosów,
- kora, która stanowi przeważającą część łącznej masy włosa. Obecna w niej jest melanina (odpowiada za kolor) oraz włókniste komórki (decydują o właściwościach włosa),
- osłonka, zewnętrzna struktura złożona z nachodzących na siebie przeźroczystych komórek (łusek), która decyduje o porowatości. Te pełnią funkcję ochronną. Zabezpieczają włosy przed działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą nawilżenia i cennych substancji z ich wnętrza.
Jakie znaczenie ma porowatość?
Im porowatość włosa jest wyższa, tym łuski bardziej odchylają się od kory włosy. W rezultacie łatwiej przyjmują, ale i tracą dostarczane im składniki.
Im porowatość niższa, tym łuski ściślej przylegają do kory. Oznacza to, że bardziej skutecznie zapobiegają przesuszeniu włosów czy niszczeniu ich podstawowego budulca, czyli protein.
Na stopień porowatości wpływa nie tylko genetyka, ale i czynniki zewnętrzne. Wysoka temperatura (suszenie, prostowanie, robienie loków, przebywanie na słońcu), promieniowanie UV, farbowanie czy tarcie włosów.
W efekcie ich działania łuski coraz bardziej się odchylają, co negatywnie wpływa na ich kondycję i wygląd.
2. Typy porowatości włosów
Porowatość włosów to ich naturalna cecha oznaczająca stopień odchylenia łusek włosa od jego łodygi. Wyróżnia się trzy typy porowatości. To:
- niska porowatość włosów. Mówi się o niej, gdy ich budowa jest dość zwarta, a pasma są gładkie, lśniące i lejące. Włosy niskoporowate wyglądają zdrowo. Są dobrze nawilżone, nie puszą się, nie elektryzują i nie plączą. Nie są jednak podatne na stylizację, wolno schną. Zwykle brakuje im objętości (głównie u nasady), łatwo je nadmiernie obciążyć. Mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne,
- średnia porowatość włosów oznacza, że ich łuski są lekko odchylone. Włosy wyglądają na nawilżone i miękkie, choć nie są idealnie gładkie. Mogą się puszyć, trudniej się je rozczesuje. Są podatne na stylizację,
- wysoka porowatość włosów oznacza nieregularną, bardzo odstającą łuskę włosa. Te, pozbawione odpowiedniej pielęgnacji, są suche i matowe, wyglądają na zniszczone. Ponieważ są delikatne, mają tendencję do łamania i kruszenia oraz rozdwajania końcówek. Szybko wysychają, ale i łatwo tracą nawilżenie. Gdy panuje wilgoć łatwo nasiąkają wodą. Ponadto puszą się i trudno rozczesują, choć są bardzo podatne na stylizację.
3. Jak wygląda test porowatości włosów?
Jak określić porowatość włosów? Test porowatości zwykle ma formę quizu. Wystarczy - polegając na codziennej obserwacji - odpowiedzieć na kilkanaście pytań. To na przykład:
- Czy twoje włosy bywają przyklapnięte?
- Czy twoje włosy się puszą?
- Czy twoje włosy są lekkie i delikatne czy też ciężkie i grube?
- Czy twoje włosy są jak tafla: gładkie, lśniące, czy raczej są szorstkie i przesuszone?
- Czy twoje włosy naturalnie się kręcą lub falują?
- Czy często używasz prostownicy albo suszarki z ciepłym nawiewem?
- Czy twoje włosy są farbowane lub rozjaśniane?
- Czy końcówki twoich włosów mają tendencję do rozdwajania?
- Czy twoje włosy schną długo czy krótko?
- Czy twoje włosy są podatne na stylizację?
- Czy twoje włosy mają tendencję do przesuszania się?
- Czy twoje włosy lubią odżywki bez spłukiwania?
- Czy twoim włosom służy olej kokosowy i maski?
4. Test na porowatość włosów szklanką wody
W domu można także wykonać test na porowatość włosów, wykorzystując szklankę z wodą. Wystarczy umieścić włos w naczyniu i chwilę poczekać. O czym mówią wyniki eksperymentu?
Jeżeli włos opadnie na dno, wskazuje to na jego wysokoporowatość. Jeśli zanurzył się do mniej więcej połowy szklanki, jest średnioporowaty. Z kolei unoszący się na powierzchni wody lub jedynie lekkie zanurzony – niskoporowaty.
Według specjalistów metoda ta nie jest wiarygodna, ponieważ na to, czy włos zatonie, czy też nie, wpływa nie tylko porowatość, ale i gęstość i grubość włosa, poziom oczyszczenia, a nawet sposób umieszczenia próbki w szklance.