Trwa ładowanie...

Włosy niskoporowate – pielęgnacja i charakterystyka

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 05.01.2023 08:50
Włosy niskoporowate, ponieważ mają ciasno przylegające do kory łuski, wyglądają na zdrowe.
Włosy niskoporowate, ponieważ mają ciasno przylegające do kory łuski, wyglądają na zdrowe. (Adobe Stock)

Włosy niskoporowate, ponieważ mają ciasno przylegające do kory łuski, wyglądają na zdrowe. Prezentują się doskonale i nie sprawiają tyle kłopotu, co pozostałe rodzaje włosów. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać do nich pielęgnację, żeby nie były oklapnięte u nasady i nie wyglądały na nieświeże. Jakie kosmetyki i zabiegi są odpowiednie? Czego unikać?

spis treści

1. Co to są włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate to takie, które mają domkniętą, ściśle przylegającą do łodygi łuskę. Co to znaczy? Ludzki włos składa się z protein, lipidów, wody, minerałów i pigmentów. Jego budowa obejmuje trzy zasadnicze elementy. To warstwa wewnętrzna (rdzeń), warstwa środkowa (kora włosa) i warstwa zewnętrzna (osłonka). Ta jest zbudowana z łusek, których zadaniem jest ochrona włosa przed urazami mechanicznymi i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Wyróżnia się trzy odmiany porowatości włosów. To włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate. Każdy z rodzajów porowatości różni się sposobem przylegania łusek. I tak:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • w przypadku włosów wysokoporowatych łuski są mocno rozchylone,
  • włosy średnioporowate cechują się niewielkim stopniem rozchylenia włosów,
  • łuski włosów niskoporowatych przylegają do siebie bardzo ściśle. Im włosy są bardziej zniszczone, im więcej w nim ubytków (wykruszone łuski, uszkodzona keratyna w korze), łatwiej się łamią, słabiej rozczesują, tym ich porowatość jest wyższa. Włosy niskoporowate uznaje się tym samym za najzdrowszy z trzech typów włosów.

2. Włosy niskoporowate - charakterystyka

Włosy niskoporowate wyglądają zdrowo i pięknie: są miękkie, błyszczące, gładkie, nawilżone i sprężyste. Nie puszą się, nie elektryzują, nie skręcają się i falują, a ich końcówki się nie rozdwajają. Są odporne na uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie.

Jednocześnie włosy, których łuski przylegają do siebie bardzo ściśle, są oporne na układanie i modelowanie (są gładkie, dosyć sztywne i grube, charakteryzuje je brak objętości), ponadto trudno je zmoczyć (słabo wchłaniają wodę) i wysuszyć. Ponieważ szybko chłoną składniki obecne w kosmetykach do włosów, łatwo je przeciążyć. Inne typowe problemy, jakich przysparzają to przetłuszczanie się i przyklapnięcie fryzury.

3. Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Jak dbać o włosy niskoporowate? Dobra wiadomość jest taka, że ich pielęgnacja jest minimalistyczna i nie wymaga większego wysiłku. Wystarczy umycie, nałożenie niewielkiej ilości odżywki, wysuszenie i rozczesanie. Sporadycznie można zastosować olej i maskę. Co interesujące, włosy niskoporowate można myć znacznie rzadziej niż pozostałe rodzaje włosów. O ile skóra głowy lub przyzwyczajenia tego nie wymagają, nawet raz w tygodniu.

Bardzo ważne za to jest, by w pielęgnacji włosów niskoporowatych nie nadużywać kosmetyków do włosów. Choć jak wszystkie inne typy wymagają nakładania odżywek i masek, trzeba to robić oszczędnie, bez przeciążania włosów. A bardzo łatwo to zrobić. Wystarczy nałożenie zbyt dużej porcji odżywki czy oleju po umyciu, aby włosy szybciej straciły świeżość i zaczęły się zbijać w strąki. Nie mniej ważne jest to, by wybierać odpowiednie kosmetyki. Co się sprawdza?

Włosy niskoporowate – szampon Jakie są najlepsze szampony do włosów niskoporowatych? Przede wszystkim do mycia głowy należy wybierać produkty lekkie, naturalne, o prostym i krótkim składzie, bez agresywnych substancji myjących (np. SLES czy SLS). Włosów niskoporowatych nie należy bombardować szamponami, które są bogate w silikony czy proteiny. Taki skład sprawia, że kosmyki stają się wysuszone i łamliwe.

Włosy niskoporowate – odżywka

Zamiast bogatych masek na co dzień lepiej wybierać lekkie odżywki lub balsamy. Zalecane są odżywki ochronne bądź nawilżające oraz delikatne maski do włosów niskoporowatych. Dobrze, by były w nich obecne takie komponenty jak keratyna, aloes, witamina E, zioła i rośliny o dobroczynnym działaniu, a także oleje: olej kokosowy, arganowy czy palmowy, masło shea, masło cupacu czy masło kakaowe.

Aby do wnętrza włosa nie wniknęła zbyt duża ilość zawartych w kosmetykach substancji, trzeba pamiętać o ich obfitym spłukiwaniu. W przeciwnym razie może to spowodować pogorszenie ich kondycji. Po każdym myciu dobrze jest zabezpieczyć końcówki odpowiednim olejkiem lub serum. Włosy z domkniętą łuską lubią umiarkowane nawilżenie i lekką pielęgnację, bo łatwo je przeciążyć

Włosy niskoporowate – olejowanie

A olejowanie włosów niskoporowatych? Czy to dobry pomysł? Okazuje się, że tak. Zabieg należy wykonywać jednak niezbyt często, wręcz sporadycznie. Co ważne, olej nakłada się jedynie na końcówki i trzyma na nich około godzinę. Sprawdzi się olej roślinny o małych cząsteczkach, z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych. Dla włosów niskoporowatych idealny jest olej kokosowy, olej rycynowy, olejek palmowy, masło shea i masło cupuacu.

Dbając o włosy warto nie tylko przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, czyli pamiętać o dobrze zbilansowanym jadłospisie. Warto także sięgać po różne preparaty witaminowo-mineralne, które są zasobne w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze