Trwa ładowanie...

Włosy wysokoporowate – charakterystyka, pielęgnacja

Avatar placeholder
23.04.2021 14:54
Włosy wysokoporowate – charakterystyka i pielęgnacja
Włosy wysokoporowate – charakterystyka i pielęgnacja (123rf)

Aby włosy były w dobrej kondycji i wyglądały zdrowo należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Wybór odpowiednich preparatów do pielęgnacji włosów powinien zależeć od stopnia porowatości włosów. Włosy wysokoporowate potrzebuję specjalistycznej pielęgnacji, odpowiadającej ich potrzebom.

spis treści

1. Włosy wysokoporowate – charakterystyka

Wyróżnia się włosy niskoporowate, średnio porowate oraz wysokoporowate. Te ostatnie są najbardziej wymagające – jednak aby poprawić ich kondycję można skorzystać z szerokiej oferty różnego rodzaju płukanek, olejów oraz masek do włosów wysokoporowatych.

Porowatość włosów ustala się na podstawie kondycji włosów. Cechą charakterystyczną włosów wysokoporowatych jest ich słaba struktura. Takie włosy puszą się, elektryzują oraz bardzo szybko chłoną wodę, odżywki i oleje. Końcówki włosów wysokoporowatych są rozdwojone, zaś na całej długości suche. Tym typem porowatości określa się włosy najbardziej zniszczone. Jeśli twoje włosy są sztywne i suche, lecz podatne na układanie, to prawdopodobnie świadczy o tym, że jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych.

Włosy wysokoporowate to często włosy kręcone lub pofalowane. Włosy wysokoporowate często są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub jej całkowitym brakiem. Ignorancja w tym zakresie może prowadzić do postępującego wyniszczenia włosów. Czynnikami, które potęgują porowatość włosów są także: farbowanie, rozjaśnianie, traktowanie włosów gorącym powietrzem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Odpowiednia pielęgnacja oraz podcięcie końcówek poprawią kondycję włosów wyskoporowatych. Należy pamiętać, że nadmierna pielęgnacja włosów może je osłabić. Zbyt częste używanie kosmetyków z proteinami, emitentami, humektantami wysusza włosy, potęgując ich łamliwość.

Co twoje włosy mówią o twoim zdrowiu?
Co twoje włosy mówią o twoim zdrowiu? [10 zdjęć]

Niektóre schorzenia układowe czy stosowane przez nas leki mogą mieć negatywny wpływ na wygląd włosów.

zobacz galerię

2. Włosy wysokoporowate - pielęgnacja

Aby poprawić kondycję włosów wysokoporowatych, warto sięgnąć po odpowiednie specyfiki. Pierwszą grupą są oleje, które zapewnią włosom elastyczność i miękkość. Do olejowania najlepsze będą olejki z pestek owoców (OMEGA-6), oliwa z oliwek (OMEGA-9), z orzechów (włoskich, laskowych, macadamia). Pozytywny wpływ na stan włosów wysokoporowatych posiadają także oleje z siemienia lnianego, pszenicy, ryżu, olejek arganowy, lub sezamowy.

Drugą grupę produktów z których można korzystać w pielęgnacji włosów wysokoporowatych są proteiny, których zadanie polega na uzupełnieniu ubytków w strukturze włosa. Dzięki nim włosy stają się gładsze i lepiej odżywione. Przy pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po produkty, które zawierają proteiny mleka, jedwab, kolagen lub keratynę. Ich właściwości poprawią stan włosów wysokoporowatych. W odżywkach i maskach do włosów wysokoporowatych znajdują się humektanty i emolienty. Humektanty (gliceryna, aloes, miód, mocznik, mleczan sodu, kwas hialuronowy ) to składniki wiążące wodę.

Włosy wysokoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji, zgodnej z ich potrzebami
Włosy wysokoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji, zgodnej z ich potrzebami

Zatrzymują one wodę we włosach, przez co poprawiają poziom nawilżenia. Humektanty powinny występować z z emolientami, do których zaliczamy oleje roślinne, parafinę czy woski. Zadaniem emolientów jest zabezpieczenie cząsteczek wody, które zostały zatrzymane przez humektanty.

Celem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest podniesienie ich nawilżenia. Warto poznać kilka rad, które pomogą w zadbaniu o włosy. Często sięgasz po drogeryjne szampony z wyższej półki? Ich wysoka cena, nie zawsze musi iść w parze z dobrą jakością. Takie szampony zawierają wiele detergentów, które mogą szkodzić włosom wysokoporowatym.

To musisz wiedzieć

Wskazane jest mycie włosów szamponami o delikatnym, łagodnym składzie. Do takich właśnie należą szampony przeznaczone dla małych dzieci. Płucz włosy letnią wodą. Gorąca woda rozszerza łuski (które w przypadku wysokiej porowatości i tak są już otwarte), chłodny strumień możesz zastosować w ostatnim płukaniu.

Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych wybieraj odżywki i maski, które w składzie mają naturalne oleje i emolienty, humekanty, proteiny. Ogranicz stosowanie suszarki, prostownicy, a jeżeli użycie tych urządzeń jest korzystne, zabezpiecz włosy wysokoporowate odpowiednim preparatem, który uchroni włosy przed wysoką temperaturą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze