Trwa ładowanie...

Olejek do olejowania włosów – jak wybrać najlepszy?

Avatar placeholder
16.05.2024 16:02
Zdjęcie przedstawia olejek stosowany do włosów
Zdjęcie przedstawia olejek stosowany do włosów (Adobe Stock)

Olejek do olejowania włosów to produkt, który w prosty sposób pomaga dbać o ich wygląd i kondycję. Ma to związek z jego składem, właściwościami i działaniem. Jaki olej do olejowania włosów wybrać? Czym się kierować?

spis treści

1. Co to jest olejek do olejowania włosów?

Olejek do olejowania włosów to produkt kosmetyczny, który można nakładać tak na końcówki, jak i na całe włosy. To pozwala chronić je przed skutkami ubocznymi zabiegów stylizacyjnych, takich jak suszenie czy prostowanie (olejek termoochronny), jak i stanowić element rutyny pielęgnacyjnej (tzw. olejowanie włosów). Tego typu produkty są naturalną odżywką, która nie zawiera substancji konserwujących lub zmieniających ich właściwości chemiczne.

Stosowanie olejków do włosów pozwala na przywrócenie im blasku i dobrej kondycji, ponieważ ten je nawilża, wzmacnia i regeneruje. Aby móc dostrzec pozytywne efekty tej aktywności, bardzo ważne jest, by dobrać odpowiedni produkt do rodzaju włosów, stosować go regularnie, a i w niewielkiej ilości.

Oleje do włosów dzieli się również pod kątem użyteczności, co ma związek z tym, że dla każdego rodzaju włosów odpowiedni jest inny rodzaj olejków. W tej kategorii wyróżnia się:

Zobacz film: "Lara Gessler o zaręczynach mamy dowiedziała się z Instagrama: "Nie jestem zaskoczona""
Triki ekspertów na piękne włosy
Triki ekspertów na piękne włosy [8 zdjęć]

Istnieją tysiące powodów, przez które włosy się wysuszają – od koloryzacji i stosowania suszarki po

zobacz galerię

2. Test na porowatość włosów

Aby odpowiednio dobrać olejek, należy najpierw określić porowatość włosów. Jak to zrobić? Można na przykład wykonać prosty test na porowatość włosów w formie quizu. Narzędzia tego rodzaju są dostępne w internecie, na przykład na stronach producentów olejów do włosów. Pomóc może też wiedza na temat charakterystycznych cech poszczególnych rodzajów włosów.

Jakie są cechy włosów wysokoporowatych (włosy o mocno rozchylonej łusce)? Takie pasma są suche, matowe i szorstkie, problemem jest łamliwość i zniszczone końcówki (to skutek stylizacji przy użyciu ciepła lub intensywnych zabiegów koloryzujących). Oleje wygładzają łuski, poprawiają kondycję włosów, które stają się miękkie i błyszczące, elastyczne i nawilżone.

Najczęściej rozpoznaje się włosy średnioporowate, które są delikatne, mogą się puszyć i elektryzować. Oleje sprawiają, że stają się wygładzone, błyszczące, mniej podatne na wpływ wilgoci, a chronione przed działaniem czynników zewnętrznych.

Włosy niskoporowate to takie, których łuski są w najmniejszym stopniu rozchylone (łuska włosa jest domknięta). Dzięki temu są gładkie, ale często brakuje im objętości, mają przy tym tendencję do przetłuszczania się u nasady. Z tego powodu wybranie nieodpowiedniego oleju może sprawić, że po zabiegu będą wyglądać na przetłuszczone i nieświeże.

3. Jaki olejek do olejowania włosów wybrać?

Jakie olejki do włosów wybrać? Najlepiej sprawdzą się naturalne oleje do włosów wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych.

3.1. Olejek do olejowania włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate potrzebują olejów odżywczych, regenerujących i nawilżających, o większej cząsteczce. Dzięki takiej budowie będą w stanie skutecznie wypełnić duże ubytki w strukturze włosa, wygładzając jego powierzchnię.

Najlepszy olej do olejowania włosów wysokoporowatych to:

3.2. Olejek do olejowania włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate odżywią olejki jednonienasycone o średniej cząsteczce. Dlaczego? Zbyt duże cząsteczki mogą obciążać pasma, a zbyt małe puszyć je. Czym olejować włosy średnioporowate?

Najlepszy olej do olejowania włosów średnioporowatych to:

3.3. Olejek do olejowania włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate lubią oleje o małej cząsteczce, takie jak:

4. Jak stosować olejek do olejowania włosów?

Jak olejować włosy? To proste. Wystarczy nałożyć wybrany produkt na włosy suche, mokre lub lekko wilgotne (można olejować na mokro, na sucho lub po ich umyciu). Olejowanie nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli włosy są pokryte warstwą lakieru lub innych kosmetyków do stylizacji, szczególnie jeśli zawierają silikony.

Najważniejsze jest, by nakładać olej na cienkie pasma włosów, a następnie, by umożliwić składnikom odżywczym wniknięcie jak najgłębiej w strukturę włosa, trzymać je co najmniej pół godziny (do 10 godzin, np. przez noc).

Aby wzmocnić działanie olejków do włosów, dobrze jest owinąć głowę folią lub ręcznikiem. Można zastosować również nawiew ciepłego powietrza. Następnie wystarczy zmyć olej szamponem i nałożyć odżywkę.

Włosów niskoporowatych nie trzeba olejować tak często, jak pasm o wyższych porowatościach. Na nie olej można nakładać po każdym myciu na końcówki (nawet codziennie) lub raz w tygodniu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze