Olej z pestek winogron w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów
Olej z pestek winogron z uwagi na swoje cenne właściwości, wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale znajduje też zastosowanie w kosmetyce. Jest bogaty w składniki odżywcze i kwasy tłuszczowe, które mają dobroczynny wpływ na urodę. Jakie właściwości ma olej z pestek winogron? Do czego może być wykorzystany? Jak go stosować?
1. Czym jest olej z pestek winogron?
Olej z pestek winogron pozyskiwany jest z nasion winorośli. O jego walorach mówi się zwykle w kontekście kulinarnym. Jednak jego cudowne właściwości doceniane są także w kosmetyce. Olej winogronowy ma wszechstronne zastosowanie pielęgnacyjne, jest dobrym środkiem nawilżającym do ciała i włosów.
Olejek z pestek winogron ma jasną, prawie przejrzystą barwę. Jest bezwonny, ma lekką, nieobciążającą konsystencję, która dobrze się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu.
2. Olej z pestek winogron – właściwości
Olejek z pestek winogron zawiera bardzo dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest także bogatym źródłem witaminy E, flawonoidów, lecytyny oraz resweratrolu. Olejek winogronowy nie jest komedogenny. Ponadto wykazuje dużą zgodność z naturalnym sebum skóry. Jego delikatny skład bardzo rzadko wywołuje też reakcje alergiczne.
Olejek z pestek winogron ma właściwości:
- regeneracyjne – olej sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka, przyspiesza gojenie ran i blizn,
- nawilżające – zmiękcza skórę i lekko ją natłuszcza, zapobiega utracie wody,
- odżywcze – zawarte w nim składniki odżywcze i kwasy tłuszczowe odżywiają skórę oraz włosy,
- przeciwzapalne – normalizuje tłustą skórę, łagodzi zmiany trądzikowe i podrażnienia,
- przeciwstarzeniowe – flawonoidy hamują rozwój wolnych rodników, zmiękczają skórę,
- wzmacniające i ochronne – witaminy zawarte w oleju wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, naprawiają barierę ochronną skóry,
- łagodzące – koi i przywraca odpowiednie pH skóry.
3. Zastosowanie oleju z pestek winogron
Olej z pestek winogron z uwagi na swoje cenne właściwości znalazł szerokie wykorzystanie w kosmetyce. Może być stosowany zarówno jako odżywczy dodatek do kosmetyków (np. kilka kropel oleju do kremu), jak i samodzielnie.
Wykazuje on dobroczynny wpływ na skórę i włosy:
- intensywnie nawilża skórę, działa tonizująco, łagodząco,
- stymuluje procesy regeneracyjne komórek, przyspiesza gojenie się ran,
- redukuje zmarszczki, pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry,
- rozjaśnia cienie pod oczami,
- zmniejsza widoczność plam starczych, rozjaśnia blizny,
- łagodzi oparzenia słoneczne,
- nawilża i zabezpiecza łuski włosa przed łamaniem i agresywną stylizacją, odżywia włosy zniszczone farbowaniem i rozjaśnianiem.
3.1. Olej z pestek winogron na włosy
Olej z winogron działa kondycjonująco na włosy. Doskonale je nawilża, wygładza, dodaje im połysku. Dzięki niemu fryzura staje się miękka, zdrowa, a kosmyki mniej się plączą.
Na jakie włosy olej z pestek winogron sprawdzi się najlepiej? Polecany jest najczęściej do włosów suchych i zniszczonych nadmierną stylizacją. Świetnie sprawdza się także przy włosach puszących się, kręconych, wysokoporowatych.
Jak stosować olej z pestek winogron na włosy?
Może być stosowany zarówno do zabezpieczania końcówek po myciu, jak i do olejowania włosów. W pierwszym przypadku wystarczy wetrzeć kilka kropel oleju w suche lub wilgotne końcówki włosów.
W drugim przypadku olejek należy nakładać w większych ilościach na pojedyncze pasma włosów. Można nakładać go zarówno na sucho, mokro, jak i na podkład. Po upływie określonego czasu (przynajmniej 40 min) olej należy zmyć.
Czym zmyć olej z włosów? Najlepiej do tego celu sprawdza się odżywka. Należy nanieść ją na włosy, pozostawić na kilka minut, a następnie umyć skórę głowy szamponem.
3.2. Olejek z pestek winogron do twarzy
Olejek z winogron świetnie sprawdza się także w pielęgnacji twarzy. Ma działanie głęboko nawilżające, dlatego też często polecany jest do cery suchej. Jednak z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne mogą go stosować także osoby z cerą tłustą i trądzikową. Świetnie sprawdza się także w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej.
Jak stosować olej z pestek winogron na twarz?
- jako dodatek do kremów, czy innych kosmetyków pielęgnacyjnych,
- do demakijażu skóry,
- pod oczy,
- samodzielnie, zamiast kremu.
3.3. Olejek z pestek winogron do ciała
Olej z pestek winogron znakomicie odżywia także całe ciało. Z powodzeniem może zastąpić balsam do ciała czy oliwkę. Można go też wykorzystać jako olejek do masażu. W tych przypadkach należy go nakładać bezpośrednio na skórę.
Można go jednak też łączyć z innymi kosmetykami do pielęgnacji ciała, np. z żelem aloesowym czy balsamem. Olej z pestek winogron świetnie sprawdza się także w pielęgnacji dłoni i stóp, doskonale zmiękcza i odżywia skórę w tych miejscach.