Trwa ładowanie...

Rozjaśnianie włosów – u fryzjera i w domu. Co warto wiedzieć?

Avatar placeholder
04.10.2022 16:30
Rozjaśnianie włosów w warunkach domowych wymaga cierpliwości
Rozjaśnianie włosów w warunkach domowych wymaga cierpliwości (Adobe Stock)

Rozjaśnianie włosów to zabieg, którego celem jest uzyskanie jaśniejszego koloru kosmyków. To możliwe, ponieważ stosowane produkty, takie jak rozjaśniacz i oksydant, usuwają z nich pigment. Ile kosztuje metamorfoza u fryzjera? Co jest potrzebne, by zmienić kolor włosów w domu? Kiedy rozjaśnianie włosów nie jest wskazane?

spis treści

1. Co to jest rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów to zabieg fryzjerski, którego celem jest uzyskanie odcienia jaśniejszego od barwy wyjściowej. Polega on na pozbawieniu włosów pigmentu, który odpowiada za ich naturalny kolor. Można z niego skorzystać w salonie fryzjerskim, ale i wykonać samodzielnie w domu.

Na czym polega rozjaśnianie włosów? To proces chemiczny, podczas którego zastosowana substancja zasadowa otwiera łuskę włosa, czyli warstwę ochronną jego łodygi. Gdy środek utleniający wnika w trzon włosa, rozpuszcza melaninę, czyli pigment.

Zobacz film: "Jak farbować włosy w domowych warunkach?"

Włosy rozjaśniaczem można rozjaśnić o 7, czasem nawet 9 tonów. Preparat działa radykalnie. Bezpieczniejszą i mniej inwazyjną opcją rozjaśniania włosów jest zastosowanie rozjaśniającej farby do włosów (można osiągnąć kolor jaśniejszy o 2-3 tony). Jest między nimi zasadnicza różnica.

Rozjaśniacz po rozprowadzeniu na włosach zachowuje właściwości rozjaśniające przez długi czas (im dłużej na nich pozostaje, tym więcej pigmentu rozpuszcza, a włosy staną się jaśniejsze). Z kolei farba do włosów swoje właściwości rozjaśniające utrzymuje przez pierwsze 20 minut od nałożenia. Oznacza to, że dłuższe przetrzymanie preparatu na włosach nie sprawia, że będą rozjaśnione.

2. Co jest potrzebne do rozjaśniania włosów?

Do rozjaśniania włosów wykorzystuje się rozjaśniacz w formie żelu, kremu, pudru, proszku czy dekoloryzatora oraz aktywator, to jest oksydant o stężeniu 3, 6, 9 i 12%. Podczas zabiegu stosowane są również inne produkty, takie jak wzmacniacze rozjaśniania czy szampon zamykający łuski włosa.

Jednorazowe rozjaśnienie włosów nie gwarantuje, że oczekiwany efekt zostanie osiągnięty. W zależności od naturalnego bądź bazowego koloru włosów mogą stać się żółte, pomarańczowe lub rude (zwłaszcza rozjaśnianie czarnych włosów wymaga cierpliwości, a często także zachowania zimnej krwi). Co wtedy?

Niechciany odcień włosów można skorygować stosując tonery, płukanki lub koloryzujące środki półtrwale o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się środkami, które mają zabarwienie fioletowe. Odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate.

Do rozjaśniania włosów niezbędne są także różne narzędzia, przybory i akcesoria fryzjerskie. To:

  • grzebień do rozczesywania włosów,
  • plastikowy szpikulec do podziałów lub pasemek na folię,
  • miseczka,
  • pędzelki,
  • waga (składniki można też odmierzać w mililitrach w menzurce lub nakładać miarkami),
  • opcjonalnie klamry i folia.

Przydają się środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki czy peleryna foliowa) oraz olejek lub krem ochronny, który zabezpiecza skórę głowy.

Po zabiegu rozjaśniania bardzo duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Kluczowe jest stosowanie szamponu i odżywki do włosów rozjaśnianych oraz preparatu ochronnego z filtrem UV.

3. Domowe rozjaśnianie włosów

Zabieg u fryzjera nie jest tani. Ile kosztuje rozjaśnianie włosów? To zależy od miasta, renomy salonu, ale także koloru wyjściowego i długości włosów. Cena wynosi od 150 do kilkuset złotych, przy czym zwykle jest ustalana indywidualnie. To dlatego wiele osób decyduje się na rozjaśnianie włosów w domu.

Jak rozjaśnić włosy rozjaśniaczem samodzielnie? W dużym uproszczeniu: preparat rozjaśniający miesza się z oksydantem zgodnie z instrukcją producenta aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Należy ją od razu nałożyć na włosy, pasmo po paśmie. Później nie pozostaje nic innego jak kontrolować czas oraz przebieg rozjaśniania. Maksymalny czas działania rozjaśniacza wynosi 50 min.

Jaki jest wpływ rozjaśniania na strukturę włosa?

Rozjaśnianie włosów to zabieg chemiczny, który ingeruje w strukturę włosa i wpływa na jego kondycję. Ponieważ stosowany preparat zmiękcza strukturę włosa (narusza łuski, rozchylając je), trzeba liczyć się z tym, że po zabiegu włosy staną się bardziej porowate (będą miały bardziej rozchylone łuski).

Z tego powodu przeciwwskazaniem do tego typu działań są nie tylko alergie na składniki rozjaśniacza bądź farby, rany i zmiany chorobowe na skórze głowy, ale i włosy zniszczone (także wcześniejszym rozjaśnianiem).

Nie należy zmieniać koloru włosów na jaśniejszy od razu po zabiegach chemicznego prostowania i trwałej ondulacji, a także w przypadku koloryzowania ich farbami roślinnymi. Trzeba także pamiętać, że bezpośrednio przed rozjaśnianiem nie myje się włosów, aby nie były narażone na uszkodzenia. Najlepiej zrobić to 24-48 godzin przed rozjaśnianiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze