Trwa ładowanie...

Usuwanie brodawki

Usuwanie brodawki polega na zamrażaniu, wycięciu chirurgicznym albo laserowym lub chemicznym wypaleniu zmian skórnych wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki, określane także jako kurzajki, to nieestetycznie wyglądające grudki skórne, mogące rozprzestrzeniać się na inne odcinki ciała. Brodawki na skórze różnią się wielkością i kształtem. Wyróżnia się: brodawki płaskie, brodawki stóp, brodawki przejściowe czy kłykciny kończyste. Jest to częsty problem, z którym walczy dermatologia estetyczna.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Rodzaje brodawek

Brodawki (kurzajki) to grudkowe zmiany skórne. Wywołuje je wirus HPV, czyli Human Papilloma Virus. Najczęściej kurzajki pojawiają się na skórze stóp, rąk oraz w okolicach intymnych. Brodawkami najczęściej można zarazić się na pływalniach, salach gimnastycznych lub poprzez używanie tego samego ręcznika. Brodawki na skórze mają różną wielkość i wygląd. Są umiejscowione w różnych miejscach na ciele:

  • brodawki zwykłe – o wielkości od 5 do 10 mm i kolorze skóry, pojawiają się głównie na palcach,
  • brodawki stóp – o wielkości od 1 do 2 cm, występują na podeszwie stóp, są umiejscowione głęboko lub powierzchniowo,
  • brodawki płaskie – tzw. brodawki młodocianych, o wielkości kilku minimetrów i gładkiej powierzchni,
  • brodawki przejściowe – mają cechy brodawek płaskich i zwykłych,
  • kłykciny kończyste – tzw. brodawki weneryczne lub płciowe, mogą przybrać kalafiorowaty kształt,
  • uogólnione zakażenie skóry – brodawki mogą sugerować toczący się proces  nowotworowy.

2. Usuwanie kurzajek

Usuwanie kurzajek jest zalecane nie tylko ze względów estetycznych, lecz także medycznych. Rodzaj wdrożonego leczenia zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, miejsca wystąpienia brodawki, ilości i wielkości zmian, czasu pojawienia się oraz ich rodzaju. Decyzja o podjęciu konkretnego leczenia brodawek ma miejsce po konsultacji z lekarzem.

2.1. Chirurgiczne usuwanie brodawek

Ta metoda jest polecana, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna może mieć charakter złośliwy. Chirurg wycina grudki skórne, pamiętając o marginesie bezpieczeństwa, co eliminuje zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej. Wycięty fragment skóry poddaje się badaniu histopatologicznemu, co daje pewność, że życie pacjenta nie jest zagrożone. Zabieg może pozostawić małe blizny.

2.2. Laserowe usuwanie brodawek

Jest to najskuteczniejszy sposób na brodawki, choć czasami pojawia się konieczność powtórzenia zabiegu po paru tygodniach. Zabiegi laserowe są zalecane wszystkim pacjentom, u których zmiany skórne mają charakter łagodny. Metoda nie jest zalecana do zmian o charakterze złośliwym, ponieważ usuwany fragment ciała ulega odparowaniu, co eliminuje wykonanie badania histopatologicznego. Brodawki rzadko stanowią zagrożenie onkologiczne, dlatego metoda ta w większości przypadków jest bezpieczna. Nieliczne typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozrosty nowotworowe. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn.

2.3. Usuwanie brodawek za pomocą krioterapii

W tym celu stosuje się krioterapię miejscową, która poprzez zastosowanie bardzo niskiej temperatury powoduje wyniszczenie chorej tkanki. Metoda jest stosowana w przypadku zmian skórnych o charakterze złośliwym i łagodnym, nie powoduje powstanie blizn. Krioterapia jest bardzo często stosowana w celu usuwania brodawek.

2.4. Chemiczne wypalanie brodawek

Ten sposób na brodawki polega na usunięciu zmian wskutek zastosowania wypalających substancji chemicznych, takich jak kwas mlekowy czy kwas salicylowy. Jednocześnie ma miejsce „rozmiękczenie” kurzajki.

Może się także zdarzyć, że brodawki znikną z powierzchni ciała bez wdrożonego leczenia. Jednak nie warto zwlekać z decyzją o usunięciu brodawek z nadzieją, że w końcu to nastąpi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.