Trwa ładowanie...

Walc angielski

Avatar placeholder
15.12.2019 00:49
Walc angielski
Walc angielski

Taniec towarzyski to doskonała forma ruchu, nie tylko pozytywnie wpłynie na postawę i figurę, ale także pozwoli zacieśnić więzi między partnerami. Nie trzeba wybierać szybkich rodzajów tańca, by poprawić kondycję, nawet wyglądający na spokojny wal angielski przyniesie upragnione korzyści.

1. Co to jest walc angielski

Walc angielski to prosty rytmicznie taniec towarzyski będący odmianą walca. To międzynarodowy taniec standardowy, słynący z romantycznego charakteru oraz wolnego taktu. Walc angielski jest tańcem przestrzennym, obejmującym obroty w lewo i prawo oraz jednotaktowy krok zmienny.Takt walca angielskiego jest na ¾. Ten taniec towarzyski wymaga jednak od pary bardzo dobrej kondycji fizycznej. Jak nazwa wskazuje, walc wywodzi się z Anglii. Po raz pierwszy zagościł na sali tanecznej pod koniec 1921 roku. Ruchy i obroty walca angielskiego podpowiadają, że jest „potomkiem” walca wiedeńskiego. Poprawnie zatańczony daje wrażenie płynnego ruchu łodzi zmagającej się ze wznoszącymi się i opadającymi falami.

2. Jaka jest historia walca angielskiego

Przed walcem angielskim, przez wielu zwanym walcem powolnym, tańczony był boston i walc wiedeński. Narodziny walca angielskiego miały miejsce na początku lat dwudziestych XX wieku. Walc angielski powstał w wyniku niechęci Anglików do tańców szybkich, a także z powodu tworzenia się w tamtych czasach nowego stylu tanecznego, polegającego na sposobie tańczenia upodobnionego do chodu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Prekursorem walca angielskiegobył prawdopodobnie Victor Silvester, brytyjski instruktor tańca i światowy mistrz tańca towarzyskiego z 1922 roku. Historia powstania walca powolnego związana jest z nowym stylem tańca, czyli stylem angielskim, w tworzeniu którego udział brało wielu angielskich instruktorów tańca. Styl angielski bazował na naturalnych ruchach ciała partnerów.

3. Jak tańczyć walca angielskiego

Po opanowaniu właściwej techniki tańca, ruch partnerów przywodzi na myśl łódź poruszającą się po falującej wodzie. Wszelkie standardowe figury walca angielskiego tańczone są w oparciu o linię ukośną. Podczas tańca, partnerzy poruszają się wokół parkietu w kierunku odwrotnym od wskazówek zegara.

Partner ze swoją partnerką zwracają się do siebie w postawie wyprostowanej. Biodra delikatnie stykają się, twarze skierowane lekko w lewo, brody zadarte. Prawa dłoń mężczyzny spoczywa na lewej łopatce kobiety. Splecione ręce pary muszą znajdować się na wysokości głowy tancerki. W walcu angielskim istotne jest trzymanie pary, które przez cały taniec nie może się zmieniać. Również ciała tancerzy powinny być niezmienne. Walc angielski tańczy się w tzw. kontakcie, czyli ciała kobiety i mężczyzny dotykają się od kolan do mostka tancerki.

Podstawowe kroki walca angielskiego mają taką samą wartość rytmiczną, a każda figura musi być rozpoczynana na początku taktu, wraz z pierwszym uderzeniem. Na koniec taktu stopy są łączone. Wszystkie kroki do przodu w walcu angielskim stawiane są od pięty, kroki wykonywane do tyłu są stawiane od palców, natomiast kroki boczne stawiane są na całej podeszwie.

Walc angielski jest dostojnym i pięknym tańcem. Jego kroki są dość proste, ale by walc był efektowny, muszą być płynne, pełne gracji i lekkości, falujące. Para powinna sunąć po parkiecie w idealnej harmonii. Chociaż walc angielski określany jest jako wolny, od tancerzy wymaga się dobrej kondycji. Ten taniec opiera się na unoszeniu i opadaniu ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze