Trwa ładowanie...

Walc wiedeński - podstawowe kroki, historia

Avatar placeholder
29.04.2021 13:10
walc wiedeński
walc wiedeński (pixabay.com)

Walc wiedeński to dość szybki taniec o tempie 180 uderzeń na minutę. Jak się tańczy walca? Jako taniec walc wiedeński ma charakter obrotowy, a tancerze bezustannie wirują w lewo lub prawo. Prawdziwy walc wiedeński składa się tylko z obrotów i kroków stanowiących przejście pomiędzy obrotami.

spis treści

1. Walc wiedeński - podstawowe kroki

W miarę jak taniec ewoluował, niektóre wersje walca wykonywane w szybszym tempie zostały ochrzczone mianem walca wiedeńskiego. Obecnie walc wiedeński to standardowy taniec towarzyski, najczęściej wykonywany na turniejach tańca.

Podstawowym krokiem walca wiedeńskiego jest obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwną stronę, a także kroki, które pozwalają przejść z obrotów w jedną stronę na obroty w drugą. Taniec zaczynamy od przeniesienia prawej nogi do przodu, następnie obok niej stawiamy nogę lewą.

Dalej lewą nogę stawiamy do tyłu i dostawiamy do niej nogę prawą. Wykonywane podczas tańca obroty i unoszenia powinny mieć delikatny charakter. W walcu wiedeńskim niedopuszczalne są jakiekolwiek podskoki. Taniec powinien cechować się płynnością ruchów.

Zobacz film: "Walc przyniesie szczęście Adzie Fijał?"
Taniec współczesny - zdjęcia
Taniec współczesny - zdjęcia [2 zdjęcia]

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza.

zobacz galerię

Taki taniec jest tańczony podczas dorocznego balu w Wiedniu. Nie oznacza to jednak, że jako taniec walc nie ma więcej do zaoferowania. Do innych, mniej konserwatywnych figur należą kroki w tak zwanym American-style-u, fleckerl (obrót w miejscu) oraz obracanie partnerki pod ramieniem partnera. Jednak kiedy młoda para wybiera walc na pierwszy taniec weselny, zwykle ogranicza się do kroków podstawowych.

2. Walc wiedeński - historia

Walc wiedeński, nazwany tak w celu odróżnienia go od walca angielskiego i francuskiego, to najstarszy taniec balowy. Jego początki sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Wówczas z dwóch popularnych i dość kontrowersyjnych tańców, niemieckiego i austriackiego, narodził się walc.

Tancerki unosiły swoje suknie, a walc wykonywano w dużej bliskości ciał, stąd obyczajowy skandal. Mimo głosów krytyki, walc stał się bardzo popularny w Wiedniu. Przed 1812 walc wiedeński dotarł do Anglii, gdzie został przedstawiony jako niemiecki walc. Na rozwój walca wiedeńskiego wpłynęła bez wątpienia muzyka tworzona przez Piotra Czajkowskiego oraz Johanna Straussa.

Warto wiedzieć:

W latach 20. XX wieku w Niemczech walc wiedeński został uznany za staromodny w porównaniu z bardziej dynamicznymi i nowoczesnymi tańcami. Jednak na początku lat 30. walc wiedeński przeżywał swój renesans jako ludowy taniec w Niemczech i Austrii.

Mniej więcej w tym samym czasie walc wiedeński stał się bardzo popularny w Ohio w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiedliła się liczna społeczność słoweńska. Walc wiedeński miał duży wpływ na ludowe tradycje taneczne Słowenii. W 1951 roku Paul Krebs z Norymbergi połączył austriacki walc z angielskim stylem i odniósł sukces na festiwalu tanecznym w Blackpool. Od tego czasu walc wiedeński jest jednym z pięciu tańców standardowych obecnych na zawodach tanecznych.

Podstawowe kroki walca wiedeńskiego nie są zbyt skomplikowane, a po opanowaniu ich można wirować w rytm muzyki na każdym balu. Dlatego też warto zapisać się do szkoły tańca i przyswoić przynajmniej podstawy walca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze