Trwa ładowanie...

Aby być zdrową i piękną...

Avatar placeholder
15.02.2016 12:28
Aby być zdrową i piękną...
Aby być zdrową i piękną... (Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY 2.0)

Woda spełnia ogromnie ważną rolę w organizmie człowieka. Jest konieczna, by mogły zachodzić liczne procesy: trawienie, krążenie, oddychanie oraz wydalanie produktów przemiany materii. Woda transportuje składniki odżywcze do komórek ciała, zapewnia im również właściwe nawodnienie, by mogły funkcjonować prawidłowo. Picie wody jest korzystne również dla mięśni, płyn pomaga bowiem zachować odpowiednie napięcie mięśniowe i uniknąć bolesnych skurczów. Właściwa podaż wody jest korzystna także dla nerek.

spis treści

1. Ile pić w ciągu dnia?

Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna spożywać 1,5-2 litry wody dziennie. Osoby, które ćwiczą powinny jednak bardziej zadbać o nawodnienie organizmu w związku z większym ryzykiem odwodnienia na skutek nadmiernej utraty potu. W ciągu 30-60 minut przed wysiłkiem fizycznym należy wypić około 500 ml wody, by stworzyć tak zwaną rezerwę wodną. Konieczne jest także spożywanie płynów w czasie treningu oraz po jego zakończeniu. Sportowcy stosują zwykle napoje izotoniczne, które wyróżniają się optymalnym stężeniem węglowodanów i elektrolitów. Stężenie sodu w takich napojach nie powinno być wyższe niż 40-110 mg/100 ml, a zawartość węglowodanów nie powinna przekraczać 6-8 g/100 ml. Doustne płyny nawadniające spełniają te wymogi. W ciągu dwóch godzin od zakończenia ćwiczeń należy wypić 1300-1500 ml płynów na kg masy ciała utracony wraz z potem.

2. Wpływ wody na skórę

Właściwa ilość spożywanych płynów pozwala wypłukiwać toksyny z organizmu. Przy zbyt małej podaży wody toksyny mogą gromadzić się w ciele i być wydalane przez pory skóry, przyczyniając się do trądziku. Spożywając odpowiednio dużą ilość wody, możemy więc znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych. Picie dużych ilości wody jest pomocne także w leczeniu chorób skóry takich jak egzema oraz łuszczyca. Skóra osób zmagających się z egzemą jest pozbawiona związków, które efektywnie zatrzymują wodę. Z tego powodu należy zadbać o prawidłowe nawilżenie jej od wewnątrz. Osiem szklanek wody dziennie to absolutna konieczność. Spożywanie wody jest ogromnie ważne także w przypadku łuszczycy. Osoby dotknięte tą chorobą powinny wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości zielonych liściastych warzyw. Nie spowoduje to wyleczenia łuszczycy, ale może w znaczący sposób złagodzić objawy tej choroby. Właściwe nawodnienie poprawia również wygląd, zmniejszając cienie pod oczami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

3. Dlaczego DPN nawadnia lepiej niż woda?

Naturalnym wyborem w czasie ćwiczeń wydaje się woda, jednak brakuje jej ważnych minerałów i składników energetycznych. W przypadku wody mineralnej sytuacja jest nieco lepsza – większość z nich ma w swoim składzie różne elektrolity, jednak ich proporcje i stężenie są zwykle zbyt niskie w stosunku do potrzeb organizmu ćwiczącego. Odradza się również wody gazowane – dwutlenek węgla w nich zawarty wywołuje uczucie pełności, przez co człowiek może spożywać mniejsze ilości płynów.

Dobrym wyborem są doustne płyny nawadniające (DNP). Są one najbardziej skutecznym sposobem na przywracanie właściwego nawodnienia oraz zawartości elektrolitów. Preparaty tego typu są doskonale wchłaniane z przewodu pokarmowego i są bezpieczne, o czym świadczy fakt, iż mogą je stosować nawet niemowlęta. Doustny płyn nawadniający zawiera glukozę oraz elektrolity w odpowiednim stężeniu, dzięki czemu składniki te mogą zostać przyswojone przez organizm w całości. Preparat DPN można stosować profilaktycznie, by utrzymać właściwy poziom elektrolitów oraz wody, albo doraźnie - w razie odwodnienia. Elektrolity zawarte w prepatach tego typu są kluczowe dla zachowania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz właściwego ciśnienia osmotycznego. Jony oraz chlorki sodu wiążą wodę, a potas wpływa na objętość komórek – kontroluje poziom wody w komórkach i równowagę kwasowo-zasadową. Na osmolarność wpływa odpowiednie stężenie glukozy oraz określona zawartość elektrolitów (głównie sodu i potasu).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze