Trwa ładowanie...

Wysypka alergiczna - przyczyny, objawy, leczenie

 Paula Jakubasik
07.10.2022 13:16
Wysypka alergiczna bardzo często wywołuje uporczywy świąd skóry.
Wysypka alergiczna bardzo często wywołuje uporczywy świąd skóry. (adobestock)

Wysypka alergiczna to częsty problem dermatologiczny, rozpoznawany u osób w różnym wieku, również wśród niemowląt. Może być spowodowana wieloma czynnikami, między innymi kontaktem skóry z alergenem, spożyciem określonego produktu lub zastosowaniem leku. Jakie są przyczyny występowania wysypki alergicznej i na czym polega leczenie tej reakcji?

spis treści

1. Co to jest wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna to jedna z najpopularniejszych reakcji uczuleniowych, która może obejmować twarz ręce, nogi, brzuch, plecy czy dłonie. Zwykle współwystępuje z uporczywym świądem lub pieczeniem skóry.

Wysypka może być spowodowana bardzo wieloma czynnikami, co znacznie utrudnia rozpoznanie przyczyny reakcji uczuleniowej. Dodatkowo powstające zmiany skórne mogą być mylone z różnymi chorobami dermatologicznymi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wysypka alergiczna zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, o ile organizm nie ma już styczności z alergenem. Leczenie najczęściej ma charakter objawowy, zaleca się stosowanie kremów i maści.

2. Przyczyny powstawania wysypki alergicznej

Wysypka alergiczna to bardzo częsty objaw uczulenia na składnik pokarmowy, alergen wziewny lub kontaktowy, może być również efektem tzw. alergii krzyżowej.

Zmiany skórne mogą występować samodzielnie lub łączyć się z innymi dolegliwościami, takimi jak ból brzucha, świąd, katar, zapalenie spojówek, obrzęk warg i gardła czy duszności.

2.1. Alergia pokarmowa

Bardzo często wysypka jest wynikiem alergii pokarmowej, spowodowanej konkretnym produktem lub dodatkami, na przykład barwnikami lub konserwantami.

Zwykle pojawiają się rumieniowe plamy, silny świąd oraz zróżnicowane wypryski - drobne krostki lub pęcherzyki z płynem w środku. Zmiany często obejmują okolice ust, ale również doły podkolanowe, zgięcia łokci, dłonie czy brzuch.

Czerwona wysypka na policzkach u niemowląt bardzo często wskazuje na uczulenie na składnik mleka modyfikowanego, alergię na produkt spożyty przez matkę karmiącą piersią lub pokarm podany w trakcie rozszerzenia diety.

Najczęściej uczulające produkty spożywcze to pomidory, truskawki, cytrusy, zboża, czekolada, orzechy, mleko, gorczyca, seler, jaja, owoce morza, soja, a także produkty zawierające dużą ilość barwników i konserwantów.

2.2. Alergia kontaktowa

Wysypka alergiczna może być spowodowana również bezpośrednim kontaktem skóry z alergenem, często obejmuje obszar ciała, który miał styczność z uczulającą substancją.

Objawy alergii kontaktowej to zaczerwienienie, świąd, wysypka pęcherzykowa, a nawet powstanie bolesnych nadżerek i owrzodzeń.

Wysypka może wystąpić na skutek ekspozycji na słońce, uczulenia na nikiel (metalowe części garderoby, sztuczna biżuteria), stosowanych detergentów do prania lub płukania tkanin, lateksowych prezerwatyw lub rękawiczek, kąpieli w jeziorze czy chlorowanej wodzie. Często alergenem wywołującym wysypkę jest również sierść zwierząt, kosmetyki do pielęgnacji lub makijażu.

2.3. Alergia polekowa

Wysypka alergiczna może być wynikiem jednorazowego lub długotrwałego stosowania leku. Uczulające farmaceutyki to:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • niektóre antybiotyki,
  • leki moczopędne,
  • barbiturany,
  • leki opioidowe.

Alergia kontaktowa charakteryzuje się widocznym rumieniem na skórze lub rozległą pokrzywką alergiczną z uporczywym świądem.

3. Leczenie wysypki alergicznej

Leczenie wysypki alergicznej wymaga konsultacji z dermatologiem w celu potwierdzenia, czy zmiany skórne to wynik reakcji uczuleniowej. Pacjent otrzymuje również leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy, a także maści lub kremy do stosowania miejscowego.

Lekarz powinien udzielić wskazówek na temat mycia oraz pielęgnacji skóry, niezwykle ważne jest jej odpowiednie nawilżenie. Najważniejszym etapem jest jednak znalezienie uczulającego nas alergenu i unikanie go, by podobna reakcja nie wystąpiła ponownie.

Można rozważyć również proces odczulania, który może zmniejszyć objawy alergii lub całkowicie wyeliminować uczulenie. Warto mieć na uwadze, że wysypka i inne reakcje organizmu mogą utrzymywać się długotrwale, o ile nie ograniczymy kontaktu z alergenem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze