Yellow peel – wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie, przebieg, postępowanie po zabiegu
Yellow peel to pelling działający na kilka warstw skóry, jest kilkuetapowy, a dodatkowo bezpieczny, delikatny i małoinwazyjny. Metoda stosowana jest jako wspomaganie w walce z trądzikiem oraz zabieg odmłodzenia skóry.
1. Co to jest yellow peel
Zabieg yellow peel wskazany jest dla osób, które borykają się z takim problemami, jak: blizny po trądziku, zaburzenia łojotokowe skóry, drobne zmarszczki i zmiany po opalniu. Wskazaniami do yellow peell są też: wiotkość skóry, przebarwienia na twarzy, dłoniach czy dekolcie.
2. Przeciwwskazania do yellow peel
Peeling yellow peel jest jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, mimo to może powodować pewne skutki uboczne oraz jest niewskazany dla niektórych osób. Z metody yellow peel nie mogą skorzystać osoby, które chorują na opryszczkę lub inne choroby zakaźne skóry. Niezalecany jest również dla osób, u których występują stany zapalne skóry. Yellow peel nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Niewskazany jest dla osób z alergią oraz wykazujących nadwrażliwość na składniki peelingu.
3. Przygotowanie do zabiegu
Zaleca się, aby na około 7-10 dni przed zastosowaniem metody yellow peel oczyszczać skórę preparatami zawierającymi kwas glikolowy i fitowy, co ma na celu unormować wydzielanie sebum. Przygotowanie do zabiegu yellow peel może wydłużyć się w zależności od problemu skórnego, z jakim zmaga się pacjent, ale nie powinno ono trwać dłużej niż 15 dni.
4. Przebieg zabiegu
Metoda yellow peel to peeling, który składa się z kilku faz. Poprawia utlenienie skóry, zwiększa mikrokrążenie, zwiększa jędrność i napięcie skóry oraz spłyca zmarszczki. Yellow peel nie jest zabiegiem agresywnym, a jego efekt jest widoczny bezpośrednio po zabiegu. W fazie pierwszej metody yellow peel skóra zostaje oczyszczona przy pomocy preparatu 20% kwasu glikolowego, który następnie zmywa się wodą. W fazie drugiej wykonuje się peeling wstępny, który ma na celu usunąć powierzchniową warstwę naskórka, po tym zabiegu nakłada się kilka warstw kwasu retinowego i witaminy C, co ma wspomóc stymulację produkcji kolagenu i elastyny.
Faza trzecia yellow peel uzależniona jest od rodzaju skóry i może być tylko powierzchniowa lub bardzo głęboka, jednak zawsze polega na nałożeniu maski, która zawiera kwas fitowy, kojowy i azelainowy. Pozostawia się ją na skórze około 30 minut, po czym jest zmywana wodą i nakładana kolejna warstwa tego samego preparatu. Czynność tę powtarza się aż do uzyskania zaczerwienienia na skórze, zwykle następuje to po około 5 warstwach. Faza czwarta polega na zabezpieczeniu skóry kremem w postaci wazeliny - ma to zapobiegać wysuszaniu skóry oraz przywrócić jej naturalna barierę hydrolipidową.
5. Postępowanie po zabiegu yellow peel
Około jednego dnia po zabiegu yellow peel skóra będzie lekko żółta, zaczerwieniona oraz obrzęknięta. Przez następne 3 dni od zabiegu stopniowo będzie następowało złuszczanie skóry. Bardzo ważne jest, aby przez około 4 tygodnie nie opalać skóry, nie wystawiać jej na nadmierne nasłonecznienie ani nie korzystać z solarium. Zaleca się, aby jeszcze przez miesiąc od kuracji yellow peel stosować kremy z filtrem 50 SPF. Przez pierwsze 10 dni od oczyszczania należy myć skórę mydłem o neutralnym pH oraz nakładać wazelinę. Po około dwóch tygodniach od kuracji zaleca się stosowanie kremów rozjaśniających skórę oraz preparaty z witaminą C.
Efekty yellow peel to między innymi zmniejszenie widoczności zmarszczek, rozjaśnienie blizn oraz lepsze ukrwienie i koloryt skóry. Yellow peel najlepiej powtarzać raz w miesiącu, cena za jeden zabieg waha się od 300 do 500 zł, natomiast długość stosowania zabiegów jest uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta.