Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zabieg borowinowy - właściwości, wskazania, rodzaje

Avatar placeholder
11.03.2024 08:44
Zabieg borowinowy - właściwości, wskazania, rodzaje
Zabieg borowinowy - właściwości, wskazania, rodzaje

Zabieg borowinowy jest stosowany w kosmetyce między innymi do zwalczania cellulitu, jako maseczki na twarz i ciało oraz kąpiele borowinowe. Borowinę jednak stosuje się nie tylko w kosmetyce ale także w leczeniu chorób reumatycznych, chorób różnych narządów wewnętrznych (np. wrzody) lub chorób układu nerwowego. Zabiegi borowinowe są więc wykorzystywane zarówno w kosmetyce, aby upiększać ciało, a także w medycynie, aby zwalczać różne dolegliwości.

spis treści

1. Właściwości zabiegu borowinowego

Borowina wykorzystywana w zabiegach borowinowych jest naturalnym czynnym biologicznie surowcem, dzięki czemu tak dobrze jest przyswajana przez skórę. Podobno właściwości pielęgnacyjne borowiny doceniła już Kleopatra. Jest źródłem wielu cennych substancji organicznych, między innymi kwasów humusowych oraz fulwonowych. W jej skład wchodzą też węglowodany, garbniki, białka, a także mikro- oraz makroelementy. Posiada wiele cennych substancji takich jak potas, brom, żelazo, magnez , mangan, pektyny, fitoestrogeny, cynk, enzymy, aminokwasy, kwasy huminowe. Dzięki temu zaliczana jest do jednych z najcenniejszych składników wykorzystywanych w kosmetyce. Po zabiegach borowinowych możemy zauważyć, że skóra jest gładka, napięta i nawilżona. Borowina ma właściwości przeciwzapalne, nawilżające, łagodzące, bakteriobójcze, działa przeciwstarzeniowo. Zwalcza także wolne rodniki, dzięki czemu organizm jest oczyszczany z toksyn. Sproszkowaną borowinę wykorzystuje się do zabiegów borowinowych w postaci maseczek, okładów lub kąpieli.

2. Jak stosować borowinę?

Zabiegi borowinowe mają szerokie zastosowanie. Wszystkie osoby, które zmagają się z nadmiernym cellulitem, rozstępami, zwiotczałą skórą mogą poddać się zabiegom borowinowym. Dzięki właściwościom nawilżającym, napinającym i bakteriobójczym zabiegów borowinowych skóra będzie w lepszej kondycji. Osoby, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę mieszaną lub tłustą, zmagają się z przebarwieniami, strarzeniem skóry, zmarszczkami i poszarzałą i zmęczoną cerą także powinny korzystać z zabiegów borowinowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
9 genialnych zasad, które dodadzą ci piękna
9 genialnych zasad, które dodadzą ci piękna [9 zdjęć]

Każdy typ cery potrzebuje nawodnienia – także cera tłusta. Znajdź krem, który w pełni odpowiada potrzebom

zobacz galerię

3. Rodzaje borowiny

Borowina jest surowcem bardzo dobrze przyswajanym przez skórę. Wszystkie kosmetyki produkowane na bazie borowiny wykorzystywane są do zabiegów borowinowych odmładzających, modelujących, antycellulitowych i odchudzających. Podczas wykonywania zabiegów borowinowych dochodzi do rozpulchnienia skóry i naskórka, dzięki czemu substancje aktywne wnikają w głąb skóry. Na bazie borowiny produkowane są mydła, szmpony, płyny do kąpieli oraz sole do kąpieli.

3.1. Kąpiel borowinowa

Znanym i często używanym przes sportowców zabiegiem borowinowym jest kąpiel borowinowa. Zabieg ten powoduje powolne przegrzanie tkanek, co powoduje ich lepsze odżywienie, dotlenienie i przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, zwiększa napięcie części współczulnej układu nerwowego. Bardzo skutecznie rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich bolesność, dlatego taki zabieg borowinowy często stosowany jest po wysiłku fizycznym, zawodach lub treningach. Zabieg borowinowy powinno się wykonać po około 6-8 godzinach od zakończenia aktywności fizycznej i powinien trwać około 20 minut.

3.2. Body wrapping

Zabieg borowinowy, kiedy smarujemy ciało papką borowinową, a następnie owijamy folią, nazywa się body wrapping. Ciało smaruje się kilkucentymetrową warstwą nagrzaną do około 40 stopni. Taki okład na ciele trzymamy około 30 minut. Zabieg borowinowy tego typu pozwala na wydostanie się toksyn z naszego ciała na zewnątrz wraz z potem, a oczyszczona w ten sposób skóra skuteczniej przyjmuje zawarte w borowinie dobroczynne składniki. Jeśli chce się osiągnąć efekt odchudzający, konieczna jest seria zabiegów.

Zobacz także:

3.3. Ochładzanie ciała

Kolejnym zabiegiem borowinowym jest ochładzanie wybranych części ciała w ostrych stanach zapalnych. Borowinę należy schłodzić do około 2 stopni, nałożyć na bolące miejsce i owinąć bawełnianą tkaniną. Taki zabieg borowinowy powinien trwać około 20 minut. Drugim zabiegiem borowinowym jest zabieg rozgrzewający, który może redukować zakwaszenie organizmu , a także wzmagać procesy relaksacyjne w okolicy więzadeł czy ścięgien.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze