Zabiegi dla cery mieszanej
Cera mieszana łączy w sobie elementy skóry tłustej i suchej. Część tłusta bardzo często się błyszczy, a na jej powierzchni widoczne są rozszerzone ujścia mieszków włosowych. Strefa cery tłustej układa się w literę T, czyli obejmuje czoło, nos i brodę. Pozostałe partie twarzy charakteryzują się tym, czym cera sucha, czyli skóra jest nieustannie matowa i szorstka, ma tendencję do wysuszenia się i łuszczenia. Pielęgnacja cery mieszanej stwarza wiele problemów kosmetycznych, ponieważ należy z nią postępować jak z dwoma rodzajami cery – nawilżać i matować skórę.
1. Charakterystyka cery mieszanej
Cerę mieszaną łatwo zdiagnozować – błyszczy się i jest tłusta na środkowej części twarzy (tzw. strefa T), natomiast na policzkach jest bardzo sucha. Część twarzy, która się przetłuszcza, jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, natomiast część sucha jest wrażliwa i skłonna do podrażnień.
Cera mieszana jest konsekwencją zaburzeń równowagi wodno-tłuszczowej na powierzchni naskórka. Przetłuszczająca się środkowa część twarzy, tzw. strefa T, jest słabo ukrwiona, o szarawym kolorycie, błyszczy się, a na jej powierzchni widać rozszerzone ujścia mieszków włosowych. Często w okolicy tej pojawiają się zaskórniki, zwane też wągrami.
W obrębie skóry twarzy umiejscowione są gruczoły łojowe. Jednek w obrębie nosa, brody i czoła wydzielają one dużą ilość sebum. Mimo częstych zabiegów matujących, cera jest nieustannie błyszcząca. Skóra bocznych partii twarzy jest sucha i wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się ona brakiem wydzieliny łojowej, zatem nie tworzy ochronnego, naturalnego płaszcza lipidowego.
2. Pielęgnacja cery mieszanej
Pielęgnacja tego typu cery nie jest łatwa. Cera mieszana ma skłonność do błyszczenia oraz nieprawidłowo reaguje na wodę i mydło. W wyniku mycia często jest podrażniona, zaczerwieniona i napięta.
Podczas pielęgnacji cery mieszanej nie należy:
- do mycia twarzy używać wody i zwykłego mydła,
- usuwać samodzielnie zaskórników i krostek,
- stosować w nadmiarze używek i ostrych przypraw,
Pielęgnacja cery mieszanej polega na:
- stosowaniu kremów do twarzy o działaniu matującym na dzień oraz kremów nawilżających na noc,
- używaniu kremu pod oczy,
- zastosowaniu raz w tygodniu peelingu (drobnoziarnistego lub enzymatycznego) oraz nawilżającej maseczki,
- używaniu po każdym myciu toniku łagodzącego bądź oczyszczającego,
- stosowaniu na strefę T maseczek ściągających lub oczyszczających,
- używaniu kremów z filtrem UVA i UVB przez cały rok,
- chronieniu skóry zimą przed mrozem i wiatrem.
Dobór kosmetyków do cery mieszanej jest trudny, w niektórych przypadkach można nawet polecić stosowanie dwóch kremów: innego do partii T oraz innego do suchych części twarzy. W sklepach są również **dostępne specjalistyczne kosmetyki do cery mieszanej**.
3. Rodzaje zabiegów dla skóry mieszanej
Zabiegi do cery mieszanej powinny nawilżać partie suche i normalizować tłuste. W gabinecie kosmetycznym można poddać się specjalnym zabiegom do cery mieszanej. Oczyszczanie skóry jest najczęściej połączone z zabiegiem odżywczym, obejmującym suche partie twarzy, okolice oczy i całej twarzy.
Zabiegi do cery mieszanej:
- peeling kawitacyjny – to rodzaj peelingu, który umożliwia oczyszczenie skóry. Zabieg wykorzystuje działanie ultradźwięków, poprawia mikrokrążenie oraz krążenie skórne. W efekcie zwiększa się wchłanianie składników odżywczych;
- zabiegi z algami, np. maseczka z minerałami z Morza Martwego;
- zabiegi normalizująco-matujące,
- zabiegi odżywcze,
- peeling chemiczny – to zabieg, który polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu – najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej.
Zabiegi do cery mieszanej są skutecznym rozwiązaniem dla wielu kobiet, które nie mogą poradzić sobie ze skórą o właściwościach cery suchej i wrażliwej z tendencją do błyszczenia się w sferze T.