Trwa ładowanie...

Zagrożenia na siłowni

Avatar placeholder
10.07.2016 16:05
Zagrożenia na siłowni
Zagrożenia na siłowni

Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy czy zmęczenie, a o poważniejsze przypadłości.

Jak się okazuje, w siłowniach czyha na nas cała armia groźnych bakterii powodujących nieprzyjemne schorzenia. Dowiedz się, co robić, aby ich skutecznie unikać.

1. Grzybica stóp i paznokci

Grzyby są obecne w całej siłowni i łatwo jest się nimi zarazić, chodząc boso wokół basenu lub pod prysznicem i w szatni. Może to skutkować łuszczeniem się skóry po bokach i na spodzie stóp, gąbczastą, białą skórą między palcami i grubymi, żółtymi paznokciami palców u stóp.

Tę ostatnią zmianę bardzo ciężko wyleczyć. Dlatego lepiej zapobiegać: poruszając się po siłowni, zawsze miej na nogach obuwie i dbaj, by stopy były czyste i suche.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Pałeczka ropy błękitnej

Jeśli korzystasz z siłowni, w której masz do dyspozycji jacuzzi i lubisz się w niej odprężać, uważaj na bakterie pałeczki ropy błękitnej.

– Rozwija się w ciepłej wodzie i chętnie przebywa w jacuzzi (to akurat wcale nie dziwi). Może wywoływać zapalenie mieszków włosowych, co objawia się swędzącą, czerwoną wysypką – wyjaśnia Debra Jaliman, certyfikowana dermatolog i autorka książki o problemach ze skórą „Skin Rules: Trade Secrets From a Top New York Dermatologist”.

Wysypkę można złagodzić, przykładając na 15 minut dwa razy dziennie kompres z roztworu ciepłej wody i białego octu w proporcji 1:1. Można też zastosować miejscowo krem hydrokortyzonowy.

Jeśli to nie pomoże, należy zgłosić się do lekarza po antybiotyk. Jedyną metodą, aby zapobiec wysypce, jest kąpanie się w wodzie o odpowiedniej zawartości chloru oraz każdorazowe zdejmowanie stroju i branie prysznica zaraz po skorzystaniu z gorącej kąpieli.

3. Wirus grypy i przeziębienie

Wirusy przeziębienia i grypy mogą żyć na skórze aż do trzech godzin, a na innych powierzchniach nawet do czterech godzin. Oznacza to, że każdy współdzielony sprzęt na siłowni (jak np. kierownica rowerka, panel sterowania bieżnią, ciężarki) może być siedliskiem zarazków, które następnie wywołują grypę lub inne infekcje.

Aby zmniejszyć ryzyko złapania wirusa, należy zdezynfekować sprzęt przed użyciem. Oprócz tego trzeba unikać dotykania nosa i ust podczas ćwiczeń, a po zakończeniu treningu obowiązkowo umyć ręce.

4. Gronkowiec złocisty

Bakteria ta żyje na skórze i w nosie. Można przenieść ją na sprzęt sportowy, kiedy wycierasz nos podczas ćwiczeń lub masz ją na swojej skórze. Jeśli kolejna osoba używająca sprzętu będzie miała nacięcie na skórze, bakterie gronkowca mogą przedostać się do organizmu, powodując wysypkę, pieczenie lub opuchliznę i gorączkę.

5. Ludzki wirus brodawczaka

– Ludzki wirus brodawczaka należy do rodziny zarazków, które są odpowiedzialne za powstawanie brodawek podeszwowych – wyjaśnia Randy Wexler, lekarz medycyny rodzinnej i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Stanowym w Ohio.

– Można zarazić się nim przez bezpośredni kontakt skórny lub chodząc boso w łazience lub pod prysznicem – dodaje Wexler. Dlatego należy pamiętać, aby w tych miejscach zawsze mieć na stopach klapki. A kiedy mimo wszystko na stopie pojawi się brodawka, zgłoś się do lekarza, aby ją usunąć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze