Trwa ładowanie...

Zakola - przyczyny, pierwsze objawy i metody leczenia

 Kinga Olchowy
23.07.2020 14:38
Zakola mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet
Zakola mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet (123rf)

Zakola to defekt estetyczny, który może powodować dyskomfort i znacznie zmniejszać pewność siebie.. Mogą pojawić się niemal w każdym wieku, bez względu na płeć. Bardzo często za ich powstawanie odpowiadają nieprawidłowo produkowane hormony. Zakola można leczyć przy pomocy medycyny estetycznej. Zobacz, jak sobie z nimi radzić na co dzień.

spis treści

1. Czym są zakola?

Zakola to charakterystyczny dla medycyny typ łysienia, polegający na utracie włosów w okolicy skroni. Na początku są małe, a z czasem się pogłębiają. Wyróżnia się aż siedem faz powstawania zakoli. Pierwszą z nich jest lekkie przerzedzenie włosów w tej okolicy. W siódmej fazie mamy do czynienia z całkowitą utratą włosów w części potylicznej. W pozostałych obszarach głowy włosy są bardzo rzadkie.

Zakola najczęściej dotyczą mężczyzn, ale kobiety również mogą borykać się z tym problemem.

2. Dlaczego powstają zakola?

Przyczyną rozwoju zakoli są zmiany hormonalne. Jest to łysienie o charakterze androgenowym, jednak bezpośrednia przyczyna nie jest do końca poznana. Duży wpływ ma genetyka, ponieważ zakola zwykle są dziedziczne. Objawy mogą dodatkowo nasilać takie czynniki jak silny stres i niewłaściwa dieta.

Zobacz film: "Dlaczego łysiejemy?"

Zakola mogą pojawić się już u osób bardzo młodych - jeszcze przed ukończeniem 30, a czasem i 20 lat.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Pierwsze objawy zakoli

Na samym początku na włosach może pojawić się łupież i wzmożona produkcja sebum na skórze głowy. Nastepnie włosy zaczynają stopniowo zanikać w części potylicznej, aż w końcu następuje wyłysienie. Proces ten może trwać nawet kilkanaście lat, ale im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na zachowanie bujnej czupryny na wiele lat.

4. Jak walczyć z zakolami?

Jeszcze do niedawna uważało się, że jedyną formą walki z zakolami jest przeszczep włosów. Tymczasem obecne zabiegi trychologiczne i możliwości oferowane przez medycynę estetyczną pozwalają zahamować łysienie i przywrócić pewność siebie.

Najczęściej w przypadku zakoli wykonuje się mezoterapię igłową, który jest jednocześnie wyjątkowo skuteczny. Najpierw należy pozyskać od pacjenta osocze bogatopłytkowe, które następnie wstrzykuje się pod skórę, aby pobudzić mieszki włosowe do wzmożonej pracy. Zamiast osocza można wykorzystać także specjalny preparat Kenalog, a zamiast igieł - urządzenia Demojet.

Inną metodą jest karboksyterapia, która wykorzystuje dwutlenek węgla. Podaje się go pod skórę, dzięki czemu naczynia krwionośne się rozszerzają, a ujścia włosowe pracują znacznie lepiej.

W przypadku zakoli sprawdza się także kwas hialuronowy, podtlenek azotu oraz kompozycja wyselekcjonowanych peptydów. W przypadku dużych zakoli lub łysienia plackowatego stosuje się także naświetlanie UV.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze