Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Breakdance footwork

Avatar placeholder
14.10.2014 08:15
Breakdance footwork
Breakdance footwork

Breakdance footwork to rodzaj kroków wykonywanych zazwyczaj z przysiadu podpartego. Jak wszystkie pozostałe kroki i figury breakdance'a, footwork wymaga od tancerza siły, kondycji oraz dobrej koordynacji. Aby dobrze tańczyć breakdance, niezbędny jest ciągły trening. Nie wystarczy znać poszczególne kroki breakdance'a, ważne jest również, aby je płynnie łączyć. Tylko w ten sposób można osiągnąć wysoki stopień zaawansowania, który stanowi o efektywności występu.

spis treści

1. Figury breakdance footwork

Footwork stanowią figury breakdance'a, z których podstawowe to: Six Step, Four Step, Three Step, Baby Love, C.C., Bounce C.C., Baby Swipes, Bicycle Pumps oraz Scrambles. Six Step to podstawa breakdance'a. Na figurę tę składa się 6 kroków wykonywanych w parterze. Wygląda to, jakby nogi wirowały wokół osi ciała przy podpieraniu się rękami. Pozycja wyjściowa do Six Step wygląda mniej więcej jak pozycja wyjściowa do pompek. Nogi mają być rozstawione na około 50 cm.

A oto podstawowe kroki Six Step wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

  • podnosimy prawą rękę, a na jej miejsce przenosimy lewą nogę,
  • lewa noga pozostaje na swoim miejscu, a prawa wysuwa się nieco, tak aby kolana się stykały,
  • prawa noga pozostaje w bezruchu, lewą przyciągamy pod siebie,
  • prawą nogą wykonujemy szybki zamach, a ręce odrywamy od podłogi, w rezultacie prawa ręka jest na dole, a lewa na górze,
  • prawą nogę dociągamy do lewej, po czym szybko prostujemy nogę lewą, a później prawą,
  • krok 6 powinien być powrotem do pozycji wyjściowej, od której ponownie rozpoczynamy ruchy.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Co warto wiedzieć o breakdance footwork?

Footwork to niezwykle istotny element breakdance'a. Breakdance footwork to wręcz podstawa, od której zaczyna się przygodę z tańcem akrobatycznym. Jest to bowiem punkt wyjścia do niemal każdej figury breakdance'a. Breakerzy zaczynają od footworków, by zbudować napięcie i przejść do bardziej złożonych figur. Przykładów footworku jest wiele, ale najczęściej wykonywany jest wspomniany wcześniej Six Step. Kiedy ta figura jest wykonana prawidłowo, widzowie mają wrażenie, że dwie nogi są splątane, mimo iż w rzeczywistości tak nie jest. Ten widok robi wrażenie, zwłaszcza gdy w tle słychać muzykę. Mimo iż breakdance footwork to stosunkowo mało zaawansowana figura, może być ryzykowna. Dlatego też ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. W przeciwnym razie może dojść nawet do złamania kości. Aby uniknąć bolesnych urazów, przed footworkiem należy dobrze rozgrzać mięśnie i wykonać ćwiczenia rozciągające na wszystkie partie ciała, między innymi na szyję. W miejscu treningu nie powinny znajdować się zbędne przedmioty, które w wyniku uderzenia mogłyby zranić breakera.

Breakdance footwork to w większości figury podstawowe, które z czasem można urozmaicać. Niestety, taniec breakdance jest na tyle wymagający, że aby cokolwiek w tej dziedzinie osiągnąć, należy poświęcić wiele godzin na treningi i wzmacnianie mięśni. Co więcej, ten styl tańca wymaga odpowiednich predyspozycji fizycznych, dlatego też niektórym osobom nawet pomimo ćwiczeń może być bardzo trudno opanować jego podstawowe figury.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze