Trwa ładowanie...

Figury breakdance'a

Avatar placeholder
05.09.2013 13:39
Figury breakdance'a
Figury breakdance'a

Breakdance to rodzaj tańca ulicznego, który zyskał popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodych ludzi. Jest to nie tylko taniec, ale i sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych. Każdy tancerz, który poważnie myśli o rozwijaniu swoich umiejętności tanecznych, jest w stanie poświęcić wiele czasu i wysiłku na nauczenie się nowych figur i akrobatycznych wręcz ewolucji. Figury w breakdansie są niezwykle istotne. To sposób na wywarcie wrażenia na innych, a rywalizacja jest ważnym elementem breakdance'a.

spis treści

1. Najważniejsze figury w breakdansie

Zakres figur w tym tańcu ulicznym zdaje się nie mieć końca. Wszystko zależy od wyobraźni i fizycznej wytrzymałości tancerza. Do najpopularniejszych figur w breakdansie należą:

  • The toprock – kombinacja kilku kroków wykonywanych na stojąco, od której zaczyna się pokaz innych figur.
  • Floor rocks – ruchy, które tancerz wykonuje, podczas gdy znaczna część jego ciała dotyka podłogi, są to zwykle figury stanowiące przejście pomiędzy innymi krokami.
  • Freezes – zatrzymanie się w jednej pozycji, jest kilka odmian tej figury, na przykład Beginner Freeze, Baby Freeze, Chair Freeze, Elbow Freeze lub Dead Freeze.
  • Suicides – grupa figur wykonywanych w taki sposób, aby widzowie mieli wrażenie, że tancerz utracił kontrolę nad własnym ciałem.
  • Power moves – każdy typ ruchu, który wymaga od breakera, czyli tancerza breakdance'a, obracania się, na przykład Elbow Spin, Airbaby Spin i Gatling Gun. Ten rodzaj figur jest najbardziej widowiskowy, a zarazem najtrudniejszy w wykonaniu.
  • Handglide – figura, która polega na obracaniu się na jednej ręce i używaniu drugiej do wykonywaniu obrotów.
  • Float – bardziej zaawansowana forma figury zwanej żółwiem.
  • Powermove/float – połączenie power moves i float.
  • Hops – tak zwane „króliki”, wykonywane na jednej lub dwóch dłoniach, ewentualnie na łokciach.
  • Blowups/rollbacks – przejście z pozycji leżącej na plecach do innych figur.
  • Drops – upadanie na różne części ciała czy raczej przejścia między figurami wykonywanymi w pionie a poziomie. Najważniejszy jest tzw. Coin Drop, ale przyda się także znajomość Half Swipe, Front Swipe, Back Swipe oraz Cross Swipe.

2. Nauka breakdance'a krok po kroku

Aby zacząć naukę breakdance'a, warto przygotować się do niej od strony fizycznej. Breaker musi być silny i zwinny, a nie każdy ma do tego tańca predyspozycje. Ważna jest muzyka do breakdance'a, ale nie wystarczy kupić właściwą płytę, by stać się breakerem. Niezbędne są daleko idące poświęcenia. Aby dobrze tańczyć breakdance'a, potrzeba dużo siły, woli i samozaparcia. Warto poszukać kogoś, kto udzieli podstawowych wskazówek, jakie ruchy i figury są bezpieczne dla początkujących. Niezbędna jest umiejętność upadania w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Taniec breakdance wygląda bardzo widowiskowo, ale nauczenie się go wymaga nie tylko zdolności, ale i ciężkiej pracy. Wiele figur breakdance'a wydaje się niemal niemożliwych do wykonania, ale nie brakuje chętnych do ich nauczenia. Jak przekonują breakerzy, breakdance to więcej niż taniec.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze