Bronzery
Bronzery to kosmetyki do makijażu twarzy dla osób o naturalnie oliwkowej karnacji lub lekko opalonej skórze. Tego typu kosmetyk nie sprawdzi się u osób bardzo bladych i o naturalnie jasnej karnacji. Kolor bronzera zawsze dobieramy do koloru skóry, nie może być od niej ciemniejszy bardziej niż o dwa tony. Bronzera lepiej nie nadużywać, gdyż może on spowodować, że skóra będzie wyglądała na zabrudzoną.
1. Rodzaje bronzerów
Podstawową sprawą przy wyborze bronzera jest jego kolor. Bronzer wygląda korzystnie na twarzy opalonej lub posiadającej naturalnie ciemną, oliwkową karnację. Bronzer można wybrać w maksymalnie dwa tony ciemniejszym odcieniu niż skóra. W innym przypadku wywoła on nienaturalny efekt, a skóra będzie wyglądała na przybrudzoną. Niestety, u niektórych osób źle prezentuje się bronzer ciemniejszy o dwa tony; muszą one wybierać bronzer ciemniejszy tylko o jeden ton. Bronzer musi zawierać się w tej samej palecie kolorów, co naturalny kolor skóry. Dla osób o ciepłym typie urody dobre są bronzery w odcieniach lekko pomarańczowych (chociaż te na większości twarzy prezentują się dość nienaturalnie), miodowych i ciepłych brązach. Osoby posiadające zimny typ urody lepiej będą wyglądały w chłodnych odcieniach brązu.
Bronzery występują w rodzaju matowym i błyszczącym. Jeśli wykorzystujemy rodzaj z lśniącymi drobinkami, nie wybierajmy błyszczącej szminki ani cieni do powiek, szczególnie gdy mają brązowe odcienie. Pamiętajmy też, że błyszczące drobinki z bronzera lubią się osadzać w zmarszczkach na skórze, co trzeba poprawiać.
Bronzery, tak jak róże do policzków, są dostępne w różnych formach. Możemy zakupić bronzer w kompakcie, kremie lub żelu.
2. Jak nakładać bronzer?
Bronzer nakłada się za pomocą dużego pędzla, z nieco krótszymi włoskami niż pędzle do różu. Powinien być miękki, najlepiej zrobiony z naturalnego włosia (większość pędzli do makijażu lepiej sprawdza się, jeśli jest wykonana z naturalnego włosia, które są niestety droższe niż te wykonane ze sztucznych materiałów).
Gdzie nakładać bronzer? Pierwszą warstwę nakładamy tam, gdzie skóra opala się najszybciej (czyli na nos, czoło, brodę i kości policzkowe). Dopiero później rozcieramy kosmetyk w pozostałe miejsca na twarzy. Ważne, aby kosmetyk nie był nałożony tylko na niektóre miejsca na twarzy. Bardziej równomierna aplikacja bronzera sprawi, że osiągniemy naturalny efekt opalonej skóry. Jeśli mamy okrągłą twarz, nie nakładajmy bronzera bezpośrednio na kości policzkowe, ale nieco pod nie. Wysmukli to twarz. Pamiętajmy, aby nałożyć kosmetyk na szyję. Dzięki temu osiągniemy bardziej naturalny efekt. Nie przesadzajmy z jego ilością!
Nawet najlepiej dobrany bronzer będzie wyglądał niekorzystnie, jeśli nie przyłożymy się do odpowiedniej jego aplikacji. Bronzery najlepiej prezentują się na lekko opalonej skórze, więc dobrze jest stosować je wiosną i latem, kiedy skóra sama nabiera lekko brązowawego odcienia (odcień skóry może wahać się nawet o trzy-cztery tony w ciągu roku!). Wiele kobiet stosuje je właśnie wtedy, a zimą „przestawia się” na róż. Aby wyglądać naturalnie, można także stosować zimą jaśniejszy odcień bronzera.