Cera zdradzi, jakich składników brakuje organizmowi
Blade usta, zaczerwieniona skóra wokół nosa czy zajady – to tylko niektóre z sygnałów świadczących o tym, że organizm domaga się składników odżywczych. Weź lusterko do ręki i sprawdź, czego brakuje w twojej diecie.
1. Zbyt blade usta
Blade i często popękane usta, wypadanie włosów i uczucie zimna mogą być objawami anemii z niedoboru żelaza. Niedokrwistości towarzyszą bóle głowy, zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu. Skóra staje się blada i skłonna do łuszczenia się. Bledną także błony śluzowe. Łatwo możemy to sprawdzić, odchylając dolną powiekę. U osoby zdrowej to miejsce powinno być krwistoczerwone.
W leczeniu anemii ważne jest jedzenie produktów żywnościowych, które zawierają duże ilości żelaza oraz witaminy B12. Są to np. ryby i owoce morza, soja, fasola, szpinak, jarmuż czy suszone owoce.
2. Trądzik u dorosłej osoby
Trądzik to nie tylko problem dorastającej młodzieży, zmaga się z nim coraz więcej dorosłych. Nieestetyczne krosty i zaskórniki, łuszcząca się skóra czy pleśniawki mogą być skutkiem niedoboru witaminy A. Warto więc wzbogacić swoją dietę o wątróbkę, marchew, kapustę oraz dynię.
Ropne zmiany skórne mogą być także związane z niedoborem witaminy PP (znanej też jako niacyna) oraz cynku. Łagodząca stany zapalne niacyna znajduje się w grzybach, tuńczyku, kurczaku, łososiu czy szparagach. Bogactwo cynku tkwi natomiast w jagnięcinie, rzepie, jajkach czy zbożach.
3. Zajady na ustach
Zajady często mylone są z opryszczką wywoływaną przez wirusy. Stan zapalny pojawiający się w kącikach ust to jednak wynik niedoboru żelaza bądź witamin B2 oraz C. Anemia z niedoboru żelaza objawia się także zapadłymi i sinymi powiekami, pojawianiem się białych plam na paznokciach czy zaczerwienieniem uszu.
Niedobór witaminy B2, czyli ryboflawiny, skutkuje częstym pieczeniem i swędzeniem oczu, nadwrażliwością na światło, chorobami jamy ustnej, pękającymi wargami czy pojawianiem się wyprysków.
Ryboflawinę znajdziemy w grzybach, kapuście, szparagach, brokułach czy pomidorach.
4. Zaczerwienione okolice nosa
Organizmowi często brakuje także magnezu, o czym sygnalizuje np. zaczerwieniona skóra wokół nosa. Innymi objawami niedoboru są: skurcze mięśni, drgania powiek, problemy z zasypianiem, odczuwanie lęku z niewiadomego powodu czy kołatania serca. U osób cierpiących na niedobór magnezu charakterystyczny jest także wieczorny przypływ energii.
Magnez znajdziemy w migdałach, orzeszkach ziemnych, fasoli, czosnku, rodzynkach czy zielonym groszku.
5. Tłusta skóra na uszach
Błyszczenie się skóry na uszach, drżenie i skurcze mięśni, problemy z zasypianiem, nerwowość, próchnica czy bóle stawów mogą być sygnałami niedoboru wapnia.
Ten składnik mineralny niszczony jest poprzez spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz nadużywanie kawy i herbaty. Jego wchłanianie obniża nadmiar tłuszczów lub fosforu.
Bogatymi źródłami wapnia są: żółty ser, migdały, karczochy, dynia, kapusta czy suszone śliwki.
6. Kolor skóry twarzy
W diagnozie utajonej choroby może pomóc również analiza skóry. Jej zażółcenie świadczy o problemach związanych z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, a zaczerwienienie może być skutkiem nadciśnienia lub zaburzeń krążenia krwi.
Białe plamy często są objawem niedoboru witaminy B12, cukrzycy lub zaburzonej pracy tarczycy. Skóra może mieć także nieprzyjemny zapach – w takim wypadku warto sprawdzić swoją dietę.