Przyczyny zajadów – charakterystyka zajadów, przyczyny u dorosłych i u dzieci
Chyba każdy z nas słyszał o zajadach lub doświadczył tej nieprzyjemnej i uciążliwej dolegliwości. Te stany zapalne pojawiające się w kącikach ust mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Do przyczyn zajadów zalicza się między innymi zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Dowiedz się, jakie jeszcze mogą być przyczyny zajadów.
1. Przyczyny zajadów
Zapalenie kątów ust, bo tak inaczej nazywa się zajady, zaczyna się pęknięciem suchej skóry wokół ust. Następnym etapem w rozwoju zajadów jest wystąpienie owrzodzeń wypełnionych płynem surowiczym. Pęcherzyki po kilku dniach pękają. Po kilku następnych dniach pojawia się w tym miejscu nadżerka, która zazwyczaj trudno się goi. Jest wiele przyczyn zajadów i warto je poznać.
2. Infekcje bakteryjne i zajady
Jedną z najczęstszych przyczyn zajadów jest infekcja bakteryjna lub grzybicza rozwijająca się w wilgotnych kącikach ust. Najczęściej do wystąpienia zajadów przyczyniają się drożdżaki, paciorkowce i gronkowce.
Kolejną przyczyną jest antybiotykoterapia, podczas której w przewodzie pokarmowym "niszczone" są dobre bakterie uczestniczące m.in. w syntetyzowaniu witamin z grupy B, których prawidłowy poziom zapobiega powstawaniu zajadów. Głównie niedobór witaminy B2 jest przyczyną powstawania zajadów. Inną przyczyną zajadów jest niedobór żelaza.
3. Czy brak higieny może powodować zajady?
Kolejną przyczyną zajadów może być alergia na nikiel, który może być zawarty m.in. w sztućcach. W tym przypadku konieczna będzie wymiana naczyń i sztućców. Przyczyną zajadów jest też bez wątpienia brak higieny jamy ustnej – zębów, dziąseł, języka.
Zobacz także:
4. Aparaty ortodontyczne przyczyną zajadów?
Jest jeszcze więcej przyczyn zajadów. Należą do nich np. choroby, które przebiegają z niedoborami odporności (anemia, HIV). Również używanie protez dentystycznych lub aparatów ortodontycznych może być przyczyną wystąpienia zajadów – obydwa przyrządy są doskonałym siedliskiem bakterii.
Ryzyko pojawienia się dolegliwości jest większe, gdy źle nałożymy protezę dentystyczną. Aby zapobiec pojawieniu się zajadów, należy właściwie pielęgnować skórę ust, gdyż sucha, spierzchnięta i pękająca sprzyja powstaniu stanów zapalnych. Przyczyną zajadów może być też ciągłe oblizywanie ust.
5. Przyczyny zajadów u dzieci
Również niemowlęta i małe dzieci narażone są na wystąpienie zajadów. Maluchy wielokrotnie wkładają do buzi przedmioty, które mogą być brudne, a przez to są siedliskiem bakterii. Niekiedy bywa, że przyczyną zajadów u dziecka jest niedobór żelaza. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednie leki.