Trwa ładowanie...

Charleston, czyli taniec lat 20 - na czym polega i czy jest trudny?

 Kinga Olchowy
23.11.2020 15:14
Charleston to taniec, który znają praktycznie wszyscy
Charleston to taniec, który znają praktycznie wszyscy (123rf)

Charleston to taniec, który znają praktycznie wszyscy. Spopularyzowany został na początku XX wieku. Obecnie uważany jest za symbol lat 20 - niegdyś tańczyli go wszyscy. Dlaczego charleston stał się tak popularny i czy to trudny taniec?

spis treści

1. Historia Charlestona

Charleston narodził się w laach 20 XX wieku, a jego nazwa związana jest z miastem Charleston w Południowej Karolinie. Charakteryzuje go duża dynamika, żywe tempo i energiczne metrum 4/4. Taniec ten ma swoje korzenie w rytmach pochodzących z Afryki Zachodniej. To tam został zapoczątkowany. W Stanach popularność zyskał dzięki piosence "The Charleston", skomponowanej i napisanej przez pianistę James P. Johnsona.

Piosenka wybrzmiała w roku 1923 podczas przedstawienia "Runnin' Wild" i dzięki niemu stała się znakiem rozpoznawczym całej dekady.

Zobacz film: "Kulisy pracy cheerleaderki. "To też sposób bycia""

Charleston kojarzony jest głównie z barami, które w Stanach nielegalnie serwowały gościom alkohol podczas prohibicji. Taniec ten stał się symbolem wolności, a dziś jest przepiękną pocztówką minionych czasów. Istnieją grupy taneczne, które specjalizują się właśnie w tym gatunku i prezentują swoje umiejętności podczas festiwali sztuki, w teatrach, a także na tematycznych imprezach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W późniejszych latach inspirowały się nim takie style muzyczno-taneczne, jak jazz oraz swing. Zaadaptowanie kroków charlestona do innych tańców sprawiło, że klasyczny charleston zyskał odrobinę świeżości. W latach trzydziestych i czterdziestych istniało nawet określenie "swinging charleston".

2. Jak tańczyć Charlestona?

Charleston nie należy do trudniejszych tańców, pomimo żę wymaga dobrej koordynacji ruchowej i wykonywania szybkich kroków. Mimo to, choć układy często nie wyglądają na skomplikowane, ich nauka wymaga doświadczenia i treningów. Taniec ten można tańczyć w parach, a także samodzielnie. Może być także wykonywany przez grupę kobiet lub mężczyzn (bez partnerów).

Taniec ten polega głównie na wykonywaniu charakterystycznych wykroków i zakroków oraz rytmicznego układania dłoni. Zawiera także dużo obrotów, czasem także zdarzają się podskoki. Jest to taniec energiczny, ale nie tak dynamiczny jak np. jive czy rock and roll. Jeśli tańczymy charlestona w parach, charakterystyczne są drobne podskoki i odbijanie nogi w bok w szybkim tempie.

2.1. Co jest ważne w Charlestonie?

Podczas tańca bardzo ważny jest strój. Do dziś ubiór tancerzy nawiązuje do lat 20 XX wieku. Kobiety mają krótkie, zwykle czarne sukienki z frędzlami na całej długości, często pełne brokatowych elementów. Do tego zakładają szale z piór (zwykle czarne lub czerwone), perłową, długą biżuterię, a na głowie mają opaskę, która posiada długie pióro. Idealnym dodatkiem są także długie, satynowe rękawiczki. Mężczyźni zaś zakładają charakterystyczne szelki oraz kapelusze, szerokie, eleganckie spodnie i lakierowane buty na lekkim obcasie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze