Trwa ładowanie...

Chelatowanie włosów - wskazania, efekty, najlepszy szampon, częstotliwość

 Paula Jakubasik
09.01.2023 10:51
Chelatowanie włosów polega na użyciu szamponu oczyszczającego lub głęboko oczyszczającego.
Chelatowanie włosów polega na użyciu szamponu oczyszczającego lub głęboko oczyszczającego. (123rf)

Chelatowanie włosów pozwala na usunięcie osadów, które gromadzą się na skutek używania twardej wody. Wówczas włosy tracą blask i objętość, stają się szorstkie i łatwo się plączą. Chelatowanie to łatwy sposób na poprawienie wyglądu włosów za pomocą umycia ich odpowiednim szamponem. Co warto wiedzieć o chelatowaniu włosów i jak często powtarzać ten zabieg?

spis treści

1. Co to jest chelatowanie włosów?

Chelatowanie to proces, polegający na usunięciu z powierzchni włosów nagromadzonych osadów, które tworzą się na skutek korzystania z twardej wody.

Niewidzialna warstwa sprawia, że na włosach nie widać żadnych efektów stosowanych odżywek, masek czy olejów. Bez względu na wysiłek włożony w pielęgnację, włosy są matowe, łamliwe i suche.

Zobacz film: "Jak szybko ułożyć włosy?"

2. Na czym polega chelatowanie włosów?

Chelatowanie to dokładne oczyszczenie włosów za pomocą szamponu z resztek kosmetyków, nagromadzonych minerałów i zanieczyszczeń. Proces ten powinien być wykonywany regularnie, najlepiej raz na tydzień lub dwa razy w miesiącu.

Cotygodniowe chelatowanie jest zalecane w przypadku stosowania dużej ilości produktów do stylizacji, takich jak pasty, żele czy lakiery. Zabieg jest wskazany w przypadku włosów wysokoporowatych, suchych, szorstkich, matowych oraz rozdwajających się.

3. Wskazania do chelatowania włosów

Proces chalatowania warto wykonać, gdy włosy pozbawione są blasku, stały się szorstkie, suche, oklapnięte i niepodatne na stylizacje.

Ważnym wskazaniem jest brak reakcji włosów na stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak odżywki, maski, wcierki czy olejki. Na jasnych włosach często widoczna jest zielonkawa poświata, która informuje o osadzie z miedzi i żelaza.

3.1. Chelatowanie przed hennowaniem

Farbowanie ziołami wymaga odpowiednio przygotowanych włosów, ponieważ osad w połączeniu z henną może doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych plam.

Najpóźniej na trzy dni przed hennowaniem warto dokładnie umyć skórę głowy i włosy szamponem oczyszczającym, a później regularnie powtarzać zabieg, by utrzymać świeży kolor włosów i blask.

4. Efekty chelatowania włosów

  • oczyszczenie włosów i skóry głowy,
  • odbicie włosów od nasady,
  • zwiększenie objętości włosów,
  • łatwe rozczesywanie włosów,
  • redukcja puszenia,
  • lepsza widoczność efektów odżywek i masek,
  • włosy odzyskują blask i miękkość,
  • lepsze układanie się włosów,
  • przywrócenie naturalnego poziomu pH,
  • łagodzenie podrażnienia i swędzenia skóry głowy,
  • redukcja plączenia się włosów.

Zobacz także:

5. Jaki szampon do chelatowania włosów?

Szampon do chelatowania włosów powinien być oczyszczający lub głęboko oczyszczający. W składzie musi znajdować się Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Substancje te umożliwiają usunięcie osadów w czasie spłukiwania.

Szampon chelatujący jest dostępny w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych, zwykle kosztuje około 20-30 złotych. Sole EDTA można znaleźć również w szamponach dla pływaków i osób regularnie uczęszczających na basen.

6. Jak często chelatować włosy?

Częstotliwość chelatowania jest zależna przede wszystkim od poziomu twardości wody. Twarda woda sprawia, że w niedługim czasie po umyciu czajnika gromadzi się osad z kamienia.

W takiej sytuacji chelatowanie można wykonywać nawet co 3-4 mycie, ale nie częściej, ponieważ szampon oczyszczający może przesuszać włosy lub podrażniać skórę głowy.

Proces chelatowania nie będzie zbyt dobry dla włosów suchych i łamliwych z natury, wówczas na zabieg najlepiej decydować się raz na dwa tygodnie. Chelatowanie raz w tygodniu będzie optymalne dla osób, które często stosują lakiery, pianki, silikony, pasty lub żele stylizujące do włosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze