Trwa ładowanie...

Szampon oczyszczający skórę głowy i włosy – jak i po co go używać?

Avatar placeholder
05.01.2023 14:11
Szampon oczyszczający to kosmetyk, który bardzo dokładnie myje skórę głowy i włosy.
Szampon oczyszczający to kosmetyk, który bardzo dokładnie myje skórę głowy i włosy. (Adobe Stock)

Szampon oczyszczający to kosmetyk, który bardzo dokładnie myje skórę głowy i włosy. Stosując go można spodziewać się różnych efektów, które są bardzo pożądane. Trzeba jednak zachować pewne środki ostrożności. W przeciwnym razie kosmetyk będzie miał fatalny wpływ na kondycję włosów. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest szampon oczyszczający?

Szampon oczyszczający to kosmetyk, który bardzo dokładnie i skutecznie usuwa z włosów oraz skóry głowy zanieczyszczenia, kurz i nadmiar sebum, ale także resztki kosmetyków do stylizacji. Pozbywanie się ich ułatwia działanie substancjom odżywczym zawartym w maskach, wcierkach czy odżywkach.

Co ważne taki produkt reguluje również wydzielanie sebum i podnosi włosy u nasady. To pozwala uzyskać efekt większej objętości i przedłużonej świeżości włosów. Szampony oczyszczające są polecane przede wszystkim osobom, które mają problem z przetłuszczającymi się i oklapniętymi włosami. Niemniej delikatny szampon oczyszczający włosy i skórę głowy raz na jakiś czas powinny stosować posiadaczki każdego typu włosów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Co zawiera szampon oczyszczający włosy?

Choć każdy szampon oczyszczający ma nieco inny skład, można przyjąć, że jest on zwykle krótki i prosty. Zwykle są to różne składniki aktywne, takie jak na przykład:

  • micele wiążące cząsteczki brudu,
  • ekstrakty z mentolu, lawendy, olejek z eukaliptusa o działaniu odświeżającym,
  • ekstrakt z pokrzywy, glinka biała czy zielona, które odbijają włosy od nasady i chłoną nadmiar sebum,
  • lanolina, mocznik czy dodatek gliceryny, które działają nawilżająco,
  • pantenol i alantoina, które zapobiegają świądowi głowy, chronią skórę przed podrażnieniami. Gdy niezwykle wrażliwa skóra głowy ulegnie podrażnieniu, zacznie produkować więcej łoju.

Szampon oczyszczający powinien mieć małą ilość emolientów, czyli substancji, które wytwarzają na włosach tak zwany film ochronny. To dlatego w składzie trudno doszukać się silikonów, olejów, protein, które wzmacniają włosy, ale i je obciążają włos. Ma to związek z ich właściwościami i sposobem działania. Osiadają na włosie, tworząc na nim warstwę ochronną (szampon oczyszczający z silikonami czy też olejami nie oczyści skóry głowy tak efektywnie). Czasami szampon silnie oczyszczający zawiera również drobinki peelingujące, które usuwają martwy naskórek.

Dobry szampon oczyszczający powinien zawierać detergenty, które są skuteczne, ale niezbyt silne (mogą podrażnić skórę głowy). To na przykład Coco Betaine, Coco Glucoside, Cocoamphoacetate, Lauryl Glucoside, Lauroamphoacetate, Sodium Cocoyl Isethionate (oczyszczają skórę głowy, ale nie powodują jej nadmiernego wysuszenia). Ważne, by oczyszczanie było skuteczne, ale przy tym delikatne.

Należy zwrócić uwagę, że szampon głęboko oczyszczający, zwany „rypaczem”, często zawiera bardzo silne detergenty myjące, czyli Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES). Do grupy detergentów o mało subtelnym działaniu należy także Sodium Coco Sulfate (SCS), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) czy Ammonium Laureth Sulfate (ALES).

3. Jak często stosować szampon oczyszczający skórę głowy i włosy?

Częstotliwość stosowania szamponu oczyszczającego powinna być dopasowana do potrzeb włosów i skalpu. Zależy również od tego, jak często stosowane są kosmetyki do stylizacji, takie jak lakiery, żele czy pianki, z którymi zwykły szampon nie radzi sobie zbyt dobrze.

Sięgając po szampon oczyszczający warto pamiętać, by stosować go regularnie, ale niezbyt często. Używany codziennie może doprowadzić do przesuszenia włosów i delikatnej skórę głowy. Mocny szampon oczyszczający należy stosować nieco rzadziej, średnio raz w miesiącu.

4. Zalety i wady szamponów oczyszczających

Szampony oczyszczające są bardzo popularne. Mają wiele zalet. Cechuje je intensywne działanie:

  • delikatnie oczyszczają włosy i skórę głowy,
  • łagodzą podrażnienia,
  • zmniejszają wydzielanie sebum,
  • nie obciążają włosów.

Mają także kilka wad, ponieważ po ich użyciu włosy:

  • mogą się plątać,
  • są bardziej narażone na uszkodzenia,
  • mogą być matowe i „tępe” w dotyku.

To dlatego po zastosowaniu szamponu oczyszczającego konieczne jest nałożenie odżywki i zastosowanie maski.

5. Czym zastąpić szampon oczyszczający?

Szampon głęboko oczyszczający do włosów doskonale zastępuje glinka biała lub marokańska, wywar z korzenia mydlnicy lekarskiej, orzechy piorące do włosów czy soda (wodorowęglan sodu).

Jak oczyszczać włosy sodą? Wystarczy łyżkę sody rozpuścić w szklance letniej wody i wmasowywać we włosy przez kilka minut. Potem wystarczy dokładnie spłukać głowę, do ostatniego płukania dodając łyżkę octu. Dzięki temu włosy będą nie tylko czyste, ale i pełne blasku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze