Co znajduje się w antyperspirancie?
W ciągu każdego dnia 4 miliony gruczołów potowych znajdujących się w skórze produkuje kilka litrów potu. Bardzo często gruczoły te produkują zbyt dużą ilość potu, jest to tzw. nadpotliwość. Może to negatywnie wpływać na samopoczucie danej osoby oraz jej życie społeczne. Antyperspirant to obecnie jeden z najpopularniejszych produktów, które ograniczają proces nadmiernego pocenia. To, w jaki sposób działa on na twoje gruczoły potowe, jest zależne od wielu czynników, w tym jego składników.
1. Jak działa antyperspirant?
Zależy ci na tym, aby twoje pachy, dłonie oraz stopy były możliwie jak najbardziej suche? Aktywne składniki zawarte w antyperspirancie blokują ujścia kanalików gruczołów potowych na kilka godzin. Dzięki temu proces pocenia jest ograniczony. Antyperspiranty należy stosować na suchą i umytą skórę. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że powinno się je stosować na noc przed snem, a następnie rano po przebudzeniu. Dzięki temu składniki w nich zawarte będą miały możliwość wniknięcia w kanaliki gruczołów i będą mogły w odpowiedni sposób zadziałać. Nie ma sensu stosowanie antyperspirantu na spoconą skórę. Wtedy nie będzie on skuteczny.
2. Składniki antyperspirantów
Najbardziej znanym, a jednocześnie najczęściej stosowanym składnikiem regulującym pocenie i zapewniającym kilkugodzinne uczucie świeżości jest glin. Jest to aktywny składnik antyperspirantu, który tymczasowo blokuje przepływ wilgoci z gruczołów potowych. W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się wiele doniesień dotyczących tego, że składnik ten może podnieść ryzyko wystąpienia raka piersi i choroby Alzheimera. W takim razie, czy antyperspiranty powodują raka? Nie ma dowodów naukowych, że składniki antyperspirantu stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla stanu zdrowia i bez obaw możemy je stosować każdego dnia.
Innymi często stosowanymi składnikami w antyperspirantach są kompozycje zapachowe. To dzięki nim zapobiegamy powstawaniu przykrego zapachu potu i czujemy od siebie świeży zapach przez kilka godzin. Świeża nuta zapachowa kojarzy nam się z uczuciem czystości. Ponadto odpowiednio dobrany zapach działa na nasze zmysły i poprawia nasze samopoczucie. Tak naprawdę, zapach to jedna z pierwszych rzeczy, którą ludzie sugerują się przy zakupie antyperspirantu. Jednak jeżeli masz wrażliwą skórę, lepiej wybieraj antyperspiranty bezzapachowe.
W składzie antyperspirantów często można znaleźć również alkohol. Związki aktywne antyperspirantu często rozpuszcza się w jego roztworze. Po nałożeniu na skórę, alkohol odparowuje. Z reguły jest on stosowany w preparatach w aerozolu, rzadziej w kulkach. W składzie tego kosmetyku często znajduje się również talk. Talk chroni skórę, absorbuje wilgoć, zmniejsza tarcie, dzięki temu ogranicza ryzyko powstania otarć na skórze pod pachami. Talk pozwala na długo zatrzymać uczucie suchości.
W antyperspirancje znajduje się szereg składników. Ich działanie pielęgnuje delikatną skórę pod pachami, a co najważniejsze, rzeczywiście ograniczają one nadmierne pocenie. Składniki znajdujące się w antyperspirantach są dokładnie przebadane i nie ma powodów, dla których musiałabyś zrezygnować ze stosowania tego typu produktu.