Cukrzyk w gabinecie kosmetycznym: zabiegi dla diabetyków
Cukrzycy w gabinetach kosmetycznych stanowią bardzo dużą grupę klientów. Choć cukrzyca nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów kosmetycznych, to jednak konieczna jest szczególna ostrożność. Jakie zabiegi są bezpieczne dla diabetyków? Z których zabiegów lepiej zrezygnować?
1. Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych, które objawiają się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. W jej przebiegu trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub też produkowana insulina jest nieprawidłowo wykorzystywana.
Wyróżnia się następujące rodzaje cukrzycy:
2. Cukrzyca a zabiegi kosmetyczne
Cukrzycy w gabinetach kosmetycznych pojawiają się bardzo często. Niekiedy jednak choroba może uniemożliwiać im skorzystanie z wybranej usługi. Choć sama cukrzyca rzadko kiedy jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów, to jednak towarzyszące jej powikłania lub współistniejące choroby mogą stanowić przeszkodę.
Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów kosmetycznych można podzielić na bezwzględne i względne. Cukrzyca stanowi zwykle przeciwwskazanie względne. Oznacza to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie. Ważny jest więc przede wszystkim rodzaj zabiegu, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz zaawansowanie choroby.
Diabetycy powinni zawsze informować o swojej chorobie kosmetyczkę czy kosmetologa, którzy to po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu kosmetycznego zdecydują, czy zabieg zostanie przeprowadzony.
Z jakich zabiegów kosmetycznych powinni zrezygnować cukrzycy?
Cukrzyca u pacjentów, u których występują zmiany naczyniowe i polineuropatia, może być przeciwwskazaniem do zabiegów złuszczających, takich jak mikrodermabrazja. Nieustabilizowana cukrzyca może być też przeszkodą przy zabiegach inwazyjnych, np. mezoterapia igłowa.
Niekiedy pacjentom z cukrzycą odradzana jest także depilacja woskiem. Choroba ta może (choć nie musi) wykluczać też możliwość wykonania makijażu permanentnego.
Szczególną ostrożność należy także zachować w przypadku zabiegów takich, jak manicure i pedicure.
3. Kosmetyczne zabiegi dla diabetyków
Skóra diabetyków wymaga szczególnej pielęgnacji, bowiem jest ona często podrażniona i przesuszona. Z tego powodu jest bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników oraz ryzyko infekcji. Odpowiednio dobrana pielęgnacja gabinetowa może być bardzo pomocna w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Jak pielęgnować skórę diabetyka?
Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje delikatne rytuały nawilżające twarz, które są wprost idealne dla wymagającej skóry diabetyka. Należą do nich m.in.:
- maski algowe,
- maski odbudowujące płaszcz ochronny skóry,
- delikatne peelingi enzymatyczne,
- ampułki,
- serum.
4. Pielęgnacja stóp dla diabetyków
U chorych na cukrzycę bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena stóp. Niewłaściwe zabiegi oraz nieodpowiednia pielęgnacja mogą bowiem prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, który jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy.
Dlatego też zabieg pedicure dla diabetyka powinien być wykonywany ze wzmożoną ostrożnością. Osoba wykonująca zabieg zawsze powinna bardzo dokładnie obejrzeć stopy i paznokcie. Jeśli występują na nich jakiekolwiek uszkodzenia czy rany, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pedicure dla cukrzyka może być przeprowadzony tylko na wyleczonych stopach.
Przed zabiegiem stopy powinny być umyte, a następnie dokładnie osuszone. W czasie pedicure należy stale dezynfekować stopy specjalnymi płynami. Wskazane jest także niezbyt krótkie opiłowywanie paznokci. Zwykle po zakończonym zabiegu stopy są masowane i nawilżane.