Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia callanetics

Ćwiczenia callanetics
Ćwiczenia callanetics (123RF)

Callanetics po kilku latach zapomnienia znów zyskuje na popularności. Za jego pomocą można nawet w ciągu dwóch tygodni wysmuklić ciało, pod warunkiem że ćwiczy się codziennie. Wystarczą dobre chęci i trochę samozaparcia, aby poprawić swój wygląd.

 

spis treści

1. Zasady callanetics

Jak wiadomo, ruch to zdrowie, a poprzez aktywne spalanie kalorii łatwiej stracić na wadze. Efekty callanetics będą szybciej widoczne, jeśli oprócz ćwiczeń wprowadzi się w życie zdrową dietę. Racjonalne odżywianie i ćwiczenia na odchudzanie to klucz do zgrabnej sylwetki.

Do najważniejszych reguł ćwiczeń na odchudzanie należą:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • prawidłowa postawa podczas wykonywania ćwiczeń – jeżeli pojawi się dyskomfort lub ból, ćwiczenie należy przerwać, ale drżenie mięśni jest normalnym objawem,
  • właściwa kolejność wykonywanych ćwiczeń – po rozgrzewce jest czas na ćwiczenia zasadnicze na brzuch, następnie na nogi, biodra i ćwiczenia rozciągające,
  • specyficzne ruchy ciała – niekiedy konieczne są minimalne ruchy, w innych pozycjach należy bardzo powoli wykonywać powtórzenia,
  • liczba i czas powtórzeń – zwykle pojedyncze ćwiczenia wykonuje się przez dokładnie określony czas, na przykład 50 lub 100 sekund, lub robi powtórzenia; trening callanetics zajmuje około 45-60 minut,
  • oddech – powietrze należy wdychać nosem i wydychać ustami.

2. Zestawy ćwiczeń callanetics

Każdy trening callanetics należy zacząć od dokładnej rozgrzewki całego ciała.

Następnie wykonuje się ćwiczenia zasadnicze na brzuch, podczas których zmienia się tylko ułożenie nóg. W czasie kolejnych ćwiczeń, tym razem na nogi, do niektórych pozycji niezbędne jest podparcie, na przykład krzesło. Podczas ćwiczeń na biodra niezwykle istotne jest zajęcie prawidłowej pozycji. Na koniec wykonuje się ćwiczenia rozciągające w pozycji siedzącej, leżącej, klęczącej i siedzącej przy krześle.

  • Rozgrzewka

Rozgrzewka służy przygotowaniu poszczególnych partii ciała do ćwiczeń zasadniczych.

Najpierw musisz wykonać skłon połączony z przysiadem. Czynność tę powtarzasz 20 razy.

Ramiona – kolejny etap to ćwiczenia na ramiona. Stań w lekkim rozkroku, plecy proste. Ręce początkowo połóż wzdłuż ciała, następnie przenieś je ku tyłowi. Wykonuj to ćwiczenie szybko, przez 100 sekund.

Ramiona i talia – w następnym etapie do ćwiczeń ramion dołączamy również ruchy w talii. Stań w lekkim rozkroku, prawą ręką złap się w talii, lewą ugnij w łokciu i unieś nad głowę. Wykonuj skłony boczne (100 powtórzeń). Wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

Plecy – stań w średnim rozkroku, pozycja wyprostowana, nie uginając kolan wykonuj skłony do podłoża (20 powtórzeń). Następnie wykonuj skłony krzyżowe – staraj się lewą ręką dotknąć prawej stopy, a prawą ręką lewej (20 powtórzeń).

  • Przykładowe ćwiczenie na brzuch

Połóż się na podłodze, nogi ugnij w kolanach, ręce ułóż wzdłuż ciała. Następnie, wyciągając ręce przed siebie, podnosząc jednocześnie głowę i część pleców, wykonuj szybkie ruchy.

  • Przykładowe ćwiczenie na nogi

Załóż jedną nogę na dość wysokie krzesło. Na jej kolano połóż ręce. Głowa powinna znaleźć się pomiędzy rękoma a kolanem.

Callanetics należy do rodzaju ćwiczeń, które każdy może wykonywać w zaciszu swojego domu. Są one proste i mogą przynieść bardzo dobre rezultaty, jeśli są wykonywane prawidłowo i regularnie. Jakie ćwiczenia na odchudzanie są najlepsze? Przede wszystkim systematyczne. Nie powinny stanowić dla ćwiczącego zbyt dużego wyzwania, ponieważ łatwo wówczas o kontuzję. Callanetics jest bezpieczny, ale pojawienie się niepokojących objawów to znak, aby przerwać trening.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze