Trwa ładowanie...

Czy kosmetyki są bezpieczne?

Bezpieczne kosmetyki
Bezpieczne kosmetyki

Składniki kosmetyków muszą być bezpieczne dla cery. Pilnuje tego Inspekcja Sanitarna. Skład produktu

zobacz galerię

Kosmetyki stosuje się do różnorodnych, nawet najdelikatniejszych miejsc ciała. Dlatego tak ważne jest, aby wybrany preparat był w stu procentach bezpieczny. Brak wiedzy o prawnych regulacjach związanych z produkcją kosmetyków zaowocował powstaniem wielu fałszywych poglądów na temat bezpieczeństwa kosmetyków. Poniżej obalamy niektóre mity, prezentując jednocześnie faktyczny stan rzeczy.

spis treści

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Zawartość chemiczna kosmetyków nie jest regulowana

Poszczególne składniki kosmetyków muszą być bezpieczne, a skład produktu powinien być w jasny sposób wyszczególniony na opakowaniu. System oceny bezpieczeństwa kosmetyków składa się z dwóch poziomów, których celem jest ocena bezpieczeństwa składników zawartych w kosmetykach dla zdrowia ludzi. Każdy kosmetyk, który nie spełnia wymagań, zostaje wycofany z obiegu.

2. Kosmetyki zawierają niebezpieczne, toksyczne składniki

Organy kontrolujące mają za zadanie zbadać, czy składniki użyte do produkcji kosmetyków są bezpieczne. Jeśli nie dokonano takiej analizy, na opakowaniu produktu umieszczony zostaje napis: „OSTRZEŻENIE: bezpieczeństwo stosowania tego produktu nie zostało określone”. Producenci kosmetyków są zobowiązani oszacować bezpieczeństwo zarówno gotowego produktu, jak i jego składników. Analizy substancji zawartych w kosmetykach są wykonywane przez certyfikowane laboratoria oferujące swoje usługi producentom kosmetyków.

3. Żadna samodzielna organizacja nie bada bezpieczeństwa składników kosmetycznych

Ocena bezpieczeństwa stosowania kosmetyków leży w kompetencjach Komisji Europejskiej oraz organu doradczego – Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety). Na podstawie dostępnych danych oceniane jest bezpieczeństwo składników użytych do produkcji kosmetyków, a wyniki badań są publikowane na łamach czasopism naukowych. Jeśli dany produkt okaże się nie spełniać standardów, zabrania się jego dystrybucji na całym świecie.

4. Substancje zawarte w kosmetykach mogą negatywnie wpływać na zdolności reprodukcyjne i powodować raka

Żadne wiarygodne badania nie wykazały, aby produkty kosmetyczne przyczyniały się do rozwoju raka czy innych chorób. Dodatkowo, do tej pory nie stwierdzono związku między pogorszeniem zdrowia a stosowaniem kosmetyków. Oczywiście, może zdarzyć się sytuacja, że u osoby stosującej kosmetyki wystąpi uczulenie na dany preparat, nawet po zastosowaniu najlepszego kosmetyku. Osoby z takimi skłonnościami dobierają sobie wówczas odpowiednie dla siebie kosmetyki.

5. Nie potrzeba żadnych kosmetyków – wystarczy woda i mydło

Jest wiele naukowych dowodów na to, że składniki kosmetyków, takie jak antyoksydacyjne witaminy, polifenole zawarte w zielonej herbacie, kwasy alfa- i beta-hydroksylowe oraz olejki eteryczne pomagają zmniejszyć zmarszczki, wyrównać koloryt skóry oraz wzmacniać kolagen. Niestety, podstawowe elementy higieny, takie jak woda czy mydło, nie zawierają tych składników.

Okazuje się więc, że nie powinniśmy obawiać się stosowania produktów kosmetycznych, gdyż ich produkcja jest regulowana prawnie, a nad składem czuwają grupy ekspertów. Dodatkowo, możemy sami zadbać o własne bezpieczeństwo przy wyborze kosmetyku, zwracając szczególną uwagę na skład preparatu umieszczony na opakowaniu.

Czy kosmetyki są bezpieczne?
Czy kosmetyki są bezpieczne?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.