Trwa ładowanie...

Depilacja w ciąży

Kobiety w ciąży mają nieco ograniczony repertuar życiowy. Muszą uważać na siebie i na dziecko. Przyszła mama powinna więc być ostrożna i dokładnie wiedzieć, co jest dla niej wskazane, a co nie. Dotyczy to zarówno diety, aktywności fizycznej, jak i dbania o wygląd. Przyszła mama nie powinna stosować niektórych bardziej inwazyjnych technik pielęgnacji, w tym depilacji woskiem, depilacji cukrowej i innych bolesnych zabiegów. O tym, jaki zabieg depilacji wybrać, a jakich się wystrzegać – w poniższym artykule.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

1. Metody depilacji w ciąży

Bezpieczny sposób na depilację w ciąży
Bezpieczny sposób na depilację w ciąży

Tradycyjna metoda pozbywania się nadmiernego owłosienia za pomocą maszynki jest jedną z bezpieczniejszych...

zobacz galerię

Co jest dozwolone, a czego się wystrzegać, jeśli jesteś w ciąży?

  • Golenie. Tradycyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia ma jeden podstawowy minus, a mianowicie – pozwala usunąć włoski, ale tylko na krótki czas. Jeżeli jesteś w ciąży i podczas golenia doszło do przecięcia lub uszkodzenia skóry, niezwłocznie zdezynfekuj miejsce podrażnienia wodą utlenioną. Pamiętaj, aby używać maszynek przeznaczonych dla kobiet, gdyż są one specjalnie wyprofilowane i posiadają specjalny pasek z substancją nawilżającą. Nie używaj maszynki męża, może to bowiem spowodować infekcję bakteryjną.
  • Kolejnym sposobem usuwania zbędnego owłosienia są specjalne kremy do depilacji. Nakłada się je na miejsca, z których mają zostać usunięte włosy, a po kilku minutach krem usuwa się za pomocą specjalnej szpatułki. Przed zastosowaniem takiego preparatu należy zrobić próbę uczuleniową, w szczególności jeżeli jesteś w ciąży. Nie jest to najlepsza metoda dla mam, które mają nadwrażliwość na ostre zapachy. Krem do depilacji ma zazwyczaj intensywny i co by tu ukrywać – nieprzyjemny zapach. Jeżeli jednak jesteś niewrażliwa na wyżej wymienione cechy produktu, możesz śmiało stosować tę metodę.
  • Dyski ścierające to krążki z listkiem papieru ścierającego włoski. Jest to metoda niewskazana w okresie ciąży, gdyż skóra kobiety jest wtedy bardzo delikatna i tym samym podatna na podrażnienia.
  • Depilacja woskiem. Nie powinnyśmy podejmować się wykonywania tej metody depilacji, kiedy jesteśmy w ciąży. Jest ona zbyt inwazyjna dla przyszłej mamy, a także wywołuje dolegliwości bólowe.
  • Jeżeli chodzi o depilację pastą cukrową, to powód, dla którego nie powinna być używana, jest identyczny jak w przypadku depilacji woskowej.
  • Depilator elektryczny. Nie trzeba chyba przekonywać, że ta metoda depilacji jest niewskazana w okresie ciąży. Głównym powodem jest jej bolesność i przykry wpływ, jaki może mieć w związku z tym na mamę i dziecko.
  • Metoda ultradźwiękowa to kolejna spośród technik usuwania zbędnego owłosienia, która nie może być wykonywana w okresie ciąży.
  • Depilacja laserowa, podobnie jak metoda ultradźwiękowa, również jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy dbają o siebie bardziej niż zwykle. Jest to zupełnie zrozumiałe w sytuacji, kiedy spodziewamy się dziecka. Jeżeli zatem jesteś w ciąży i chciałabyś nadal dbać o swój wygląd – co jest również bardzo zrozumiałe – postaw na mniej inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne, które będą bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka. Piękny wygląd w czasie ciąży jest możliwy. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by na świat przyszło zdrowe dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.