Trwa ładowanie...

Depilacja w ciąży

Kobiety w ciąży mają nieco ograniczony repertuar życiowy. Muszą uważać na siebie i na dziecko. Przyszła mama powinna więc być ostrożna i dokładnie wiedzieć, co jest dla niej wskazane, a co nie. Dotyczy to zarówno diety, aktywności fizycznej, jak i dbania o wygląd. Przyszła mama nie powinna stosować niektórych bardziej inwazyjnych technik pielęgnacji, w tym depilacji woskiem, depilacji cukrowej i innych bolesnych zabiegów. O tym, jaki zabieg depilacji wybrać, a jakich się wystrzegać – w poniższym artykule.

Zobacz film: "Specyfika zabiegów estetycznych"

1. Metody depilacji w ciąży

Bezpieczny sposób na depilację w ciąży
Bezpieczny sposób na depilację w ciąży

Tradycyjna metoda pozbywania się nadmiernego owłosienia za pomocą maszynki jest jedną z bezpieczniejszych

zobacz galerię

Co jest dozwolone, a czego się wystrzegać, jeśli jesteś w ciąży?

  • Golenie. Tradycyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia ma jeden podstawowy minus, a mianowicie – pozwala usunąć włoski, ale tylko na krótki czas. Jeżeli jesteś w ciąży i podczas golenia doszło do przecięcia lub uszkodzenia skóry, niezwłocznie zdezynfekuj miejsce podrażnienia wodą utlenioną. Pamiętaj, aby używać maszynek przeznaczonych dla kobiet, gdyż są one specjalnie wyprofilowane i posiadają specjalny pasek z substancją nawilżającą. Nie używaj maszynki męża, może to bowiem spowodować infekcję bakteryjną.
  • Kolejnym sposobem usuwania zbędnego owłosienia są specjalne kremy do depilacji. Nakłada się je na miejsca, z których mają zostać usunięte włosy, a po kilku minutach krem usuwa się za pomocą specjalnej szpatułki. Przed zastosowaniem takiego preparatu należy zrobić próbę uczuleniową, w szczególności jeżeli jesteś w ciąży. Nie jest to najlepsza metoda dla mam, które mają nadwrażliwość na ostre zapachy. Krem do depilacji ma zazwyczaj intensywny i co by tu ukrywać – nieprzyjemny zapach. Jeżeli jednak jesteś niewrażliwa na wyżej wymienione cechy produktu, możesz śmiało stosować tę metodę.
  • Dyski ścierające to krążki z listkiem papieru ścierającego włoski. Jest to metoda niewskazana w okresie ciąży, gdyż skóra kobiety jest wtedy bardzo delikatna i tym samym podatna na podrażnienia.
  • Depilacja woskiem. Nie powinnyśmy podejmować się wykonywania tej metody depilacji, kiedy jesteśmy w ciąży. Jest ona zbyt inwazyjna dla przyszłej mamy, a także wywołuje dolegliwości bólowe.
  • Jeżeli chodzi o depilację pastą cukrową, to powód, dla którego nie powinna być używana, jest identyczny jak w przypadku depilacji woskowej.
  • Depilator elektryczny. Nie trzeba chyba przekonywać, że ta metoda depilacji jest niewskazana w okresie ciąży. Głównym powodem jest jej bolesność i przykry wpływ, jaki może mieć w związku z tym na mamę i dziecko.
  • Metoda ultradźwiękowa to kolejna spośród technik usuwania zbędnego owłosienia, która nie może być wykonywana w okresie ciąży.
  • Depilacja laserowa, podobnie jak metoda ultradźwiękowa, również jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży.

Przyszłe mamy dbają o siebie bardziej niż zwykle. Jest to zupełnie zrozumiałe w sytuacji, kiedy spodziewamy się dziecka. Jeżeli zatem jesteś w ciąży i chciałabyś nadal dbać o swój wygląd – co jest również bardzo zrozumiałe – postaw na mniej inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne, które będą bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka. Piękny wygląd w czasie ciąży jest możliwy. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by na świat przyszło zdrowe dziecko.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.