Trwa ładowanie...

Endomorfik – cechy, wpływ hormonów, dieta, trening

Avatar placeholder
23.04.2021 09:57
Endomorfik – cechy, wpływ hormonów, dieta, trening
Endomorfik – cechy, wpływ hormonów, dieta, trening

Endomorfik to jeden z trzech typów budowy. Endomorfik ma duży potencjał, aby zbudować pokaźną muskulaturę, jednak ze względu na słabą przemianę materii, musi się też zmagać z dodatkowymi kilogramami. Niestety endomorfik, jeśli chce zachować odpowiednią sylwetkę, musi cały czas pilnować restrykcyjnej diety, a każde odstępstwo jest od razu zauważalne w jego formie.

spis treści

1. Powolny metabolizm endomorfika

Endomorfik ma spore problemy ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Dlatego też endomorfik to często osoba ze sporą nadwagą. Dzieje się tak za sprawą powolnego metabolizmu endomorfika, przez co musi on stale kontrolować ilość spożywanych kalorii. Co ważne nawet odstępstwa od diety w ciągu kilku tygodni mogą sprawić, że endomorfik zyska kilka dodatkowych kilogramów.

Endomorfik łatwo buduję masę mięśniową. Jednak musi bardzo pilnować diety. Bez odpowiedniej porcji makroskładników endomorfik może wraz z masą mięśniową zyskać również sporo tkanki tłuszczowej. Eksperci podkreślają jak ważna jest rola białka w diecie endomorfika. Endomorfik nie powinien stosować natomiast gainerów, jeśli nie poświęca czasu na pilnowanie kalorii w diecie.

Endomorfik powinien spożywać minimalnie więcej kalorii, jeśli chce zbudować masę mięśniową. Jeśli natomiast endomorfik chce spalić nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej, powinien zdecydowanie obciąć kalorie i zacząć wykonywać cardio. Endomorfik, choć nie zawsze ma dobrze zarysowane mięśnie, może być bardzo silny, dlatego jego budowa jest idealna dla trójboju siłowego.

Zobacz film: "Jak przygotować sylwetkę do wakacji?"
Endomorfik może zbudować pokaźna muskulaturę
Endomorfik może zbudować pokaźna muskulaturę (Shutterstock)

2. Wpływ hormonów na endomorfika

Endomorfik ma bardzo istotną dla kulturystyki cechę, czyli odpowiednie możliwości anaboliczne. Jest to związane z insuliną. Jej wysoki poziom daje potencjał do budowania niesamowitej masy mięśniowej, ale warunkiem jest odpowiednia dieta endomorfika. Nawet najmniejsze błędy w diecie endomorfika mogą doprowadzić do zyskiwania na wadze.

Jeśli więc endomorfik chce mieć odpowiednią sylwetkę przez cały rok, musi pilnować diety, ponieważ każde odstępstwo jest od razu zauważalne w jego formie.

Dla endomorfika idealną propozycją jest dieta uboga w węglowodany, gdzie ilość kalorie powinna być mniej więcej taka jak jego dzienne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby endomorfik mocno ograniczył cukry w diecie. Endomorfik powinien komponować swoje posiłki tak, aby nie powodować nagłych zmian poziomu glukozy we krwi.

3. Dieta osoby, która chce stracić na wadze

Jeśli endomorfik chce pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów, wówczas musi skupić się na innej diecie. Jak każda osoba, która chce stracić na wadze, również endomorfik powinien jeść 5-6 małych posiłków o większej zawartości białka, niż węglowodanów.

Posiłki endomorfika powinny być tak zorganizowane, aby te spożywane przed lub po treningu miały więcej białka i węglowodanów, a te jedzone w innych porach dnia zawierały białko i tłuszcze.

Dieta endomorfika musi być bardzo restrykcyjna. Posiłki endomorfika powinny być przygotowywane bez tłuszczu, bazować na rybach i chudym mięsie oraz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Trening aerobowy

Osoba z endomorficznym typem sylwetki powinna oprzeć swój trening o ćwiczenia aerobowe. Dzięki nim endomorfik pozbędzie się dodatkowych kilogramów i spali tkankę tłuszczową. Po tej części treningu endomorfik może dopiero zacząć inne ćwiczenia, np. takie, które poprawią jego metabolizm. Endomorfik powinien skupić się na treningu typu cardio albo interwałach, ale też wykonywać ćwiczenia na wszystkie partie ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze