Trwa ładowanie...

Freestyle w hip hopie - podstawowe kroki

Freestyle to pojęcie dla hip-hopu bardzo ważne. Ostatnimi czasy coraz częściej można usłyszeć o tańcu hip-hop freestyle, jest on jednak przez niektórych źle rozumiany. Czym jest freestyle?

Zobacz film: "Tańczą jak roboty. Popping na Gdańsk Dźwiga Muzę"

spis treści

1. Freestyle w hip-hopie

Mówiąc najogólniej hip-hop freestyle to esencja kreatywności i improwizacja tancerza. To po prostu doskonałe połączenie muzyki i ruchu, spontaniczna odpowiedź ciała na dźwięk.

Najprościej rzecz ujmując, freestyle w hip-hopie to wcześniej niewymyślona reakcja na muzykę. Opiera się na zapominaniu o rzeczywistości i przeżywaniu dźwięków w stu procentach.

Taniec nie jest odtwarzaniem wcześniej poznanych choreografii, nie jest ważne też czy dany ruch spodoba się widzom, sędziom czy innym tancerzom. Hip-hop freestyle to wolność i miłość do muzyki.

Każdy dźwięk dobiegający z głośnika zmusza mięśnie do działania. Hip-hopowiec musi się tylko im poddać i zaufać. Improwizacja w hip-hopie jest niezwykle ważna. Ten gatunek zrodził się bowiem ze street dance.

Trzeba pamiętać, że locking, b-boying czy popping nie powstały w szkołach tańca. Nikt nie przyszedł do ludzi z cudowną choreografią i nie powiedział: „to jest hip-hop i tak macie teraz tańczyć ten styl”.

Street dance wypłynął ze spontanicznych reakcji zwykłych ludzi na rap, funk czy breakbeat. Na imprezach blokowych, w klubach, parkach czy na ulicach ludzie nie wychodzili na środek i nie prezentowali przygotowanych wcześniej ruchów – oni się po prostu bawili.

Taniec freestyle hip-hop pozwala na kreatywność i pracę wyobraźni. W tym stylu najistotniejsza jest zabawa, czerpanie przyjemności z tańca. To sprawia, że hip-hop ma sens, ponadto freestyle to potężne źródło endorfin.

2. Podstawowe kroki hip-hop freestyle

Foundations to fundamenty, podstawy, ruchy definiujące dany styl, stanowią one bazę freestyle. Dzięki nim wiadomo, czy określony taniec to hip-hop, popping czy jazz.

Foundations pozwalają odróżnić style, są drogowskazem w działaniu i dzięki nim freestyle to wolność w ramach pewnych zasad. Hip-hop nie może zatem być oparty na pstrykaniu palcami, arabeskach czy latynoamerykańskiej pracy bioder, lecz na fundamencie hip-hop dance.

Niektórzy twierdzą, że jeśli we freestyle pojawią się foundation moves albo gdy w setach widać powtarzające się ruchy lub połączenia to nie jest to freestyle. Nic bardziej mylnego, całkowicie naturalne jest to, że jeśli trenuje się odpowiednio długo, pewne sekwencje ruchów zapisują się w pamięci mięśniowej.

Jak tańczyć hip-hip freestyle? Podążaj za poniższymi wskazówkami i nie zapominaj o dobrej zabawie.

Wykonaj ruchy obrotowe obiema nogami, jak w twiście z lat pięćdziesiątych. jednak postaraj się unieść pięty jak najwyżej od podłogi. Poruszaj rękami w różnych kierunkach, bądź spontaniczny i wprowadź elementy improwizacji. W tym momencie nie musisz się martwić o to, czy kroki są prawidłowo wykonywane.

Stań prosto ze złączonymi stopami. Skieruj wzrok i głowę w prawo. Chwyć się skrzyżowanymi rękami na wysokości ramion. Przekręć głowę w lewo wraz z rękami – obie ręce powinny nadal znajdować się na wysokości ramion, lewa ręka jest skierowana w lewą stronę, natomiast prawa zgięta, a palec wskazuje w lewo.

Następnie wykonaj nagły ruch prawą nogą i zegnij delikatnie obie kończyny. Ściśnij mocno prawą rękę, by powstała pięść i przenieś ją przed siebie, tworząc literę L. Lewą dłonią chwyć prawy łokieć.

Stań znowu prosto i wykonaj skręt w swoją lewą stronę, nie odrywając stóp od podłogi. W momencie skrętu wypchnij prawą dłoń mocno przed siebie, zginając rękę w łokciu na wysokości ramion, natomiast głowę skieruj w tył, w przeciwnym kierunku do ręki.

Znowu wykonaj nagły ruch prawą nogą, zginając obie kończyny, prawa dłoń tworzy pięść, a ręka literę L, natomiast lewa ręka dotyka prawego łokcia. Stań prosto ze złączonymi stopami.

Wysuń nogę wysoko do przodu, jakbyś chciał coś kopnąć i wróć do pozycji wyjściowej. Zrób krok w prawo i przenieś ciężar ciała na prawą nogę. Podnieś lewą stopę i zrób krok w lewo, przenosząc na tę stronę ciężar ciała.

Stań w rozkroku, wysuń delikatnie lewą nogę do przodu. Lewa pięta i palce prawej stopy powinny tworzyć punkty jednej linii. Oderwij od podłoża lewą piętę, przenieś całą stopę w lewo i wróć na miejsce, pilnując, by lewa pięta dotykała podłoża.

Następnie przesuń prawą nogę za lewą, zmień pozycję lewej stopy, przesuwając ją w tył. Prawa i lewa noga wracają na swoje poprzednie miejsce.

Taniec breakdance - zdjęcia
Taniec breakdance - zdjęcia [2 zdjęcia]

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze.

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.