Malowanie paznokci - manicure klasyczny i hybrydowy. Przygotowanie i odpowiednie techniki
Malowanie paznokci może wydawać się nieskomplikowane i prozaiczne. Mimo wszystko wiele kobiet uważa, że pięknie pomalowane paznokcie to niezbędna część ich ogólnego wizerunku. W zależności od tego czy szykujesz się do pracy, czy też na imprezę – możesz dobrać odpowiedni dla siebie lakier do paznokci, który nada im oszałamiający wygląd. Oto kilka wskazówek, które ułatwią malowanie paznokci za pomocą lakieru.
1. Jak przygotować paznokcie przed malowaniem
Coraz więcej kobiet zamiast wykonywać zabiegi w profesjonalnym salonie kosmetycznym, kupuje rozmaite akcesoria do paznokci i zabiegi typu francuski manicure wykonuje na własną rękę. Samodzielnie pomalowane czarne lub czerwone paznokcie mogą wyglądać równie dobrze jak te, które pomaluje nam manicurzystka. Wystarczy jedynie odrobina wprawy. Nadszedł czas, aby zacząć oszczędzać na wizytach w salonie i rozpocząć odpowiednią pielęgnację paznokci w domu.
Malowanie paznokci wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do nakładania lakieru na płytkę paznokcia w pierwszej kolejności wykonaj dokładny manicure.
Zabieg ten polega na opiłowaniu paznokci w celu nadania im odpowiedniego kształtu, a także wygładzeniu płytki paznokcia oraz usunięciu skórek go okalających. Jeżeli przed nałożeniem lakieru odpowiednio nie przygotujesz paznokci – może to w konsekwencji zmniejszyć jego trwałość.
Malowanie paznokci powinnaś wykonywać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, najlepiej przy biurku, gdzie umieszczona jest ruchoma lampka i nic nie będzie ograniczać ci widoczności. Jeżeli zależy ci na profesjonalnym wyglądzie paznokci, unikaj ich malowania w niewygodnej pozycji czy w miejscu, gdzie nie mogłabyś oprzeć o nic dłoni – w efekcie twoje pomalowane paznokcie mogłyby wyglądać bardzo niechlujnie.
Przed przystąpieniem do nakładania lakieru na płytkę paznokcia koniecznie przygotuj sobie w pobliżu wszystkie niezbędne rzeczy do tego celu. Będą ci potrzebne rzeczy z poniższej listy, tj.:
- zmywacz bezacetonowy,
- waciki,
- podkład pod lakier,
- patyczek higieniczny,
- lakier,
- baza na lakier.
2. Techniki malowania paznokci
Malowanie paznokci jest w rzeczywistości dość trudnym zabiegiem, wymagającym staranności. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie odtłuść płytkę paznokcia za pomocą cleanera, nawet jeśli używasz klasycznego lakieru. Jeśli nie posiadasz produktu odtłuszczającego, możesz użyć zmywacza bezacetonowego. Pamiętaj jednak, że zawierają one często pielęgnujące olejki, które mogą zmniejszyć przyczepność lakieru. Pierwszą warstwą, którą musisz nałożyć na płytkę paznokcia jest warstwa specjalnego podkładu pod lakier. Najczęściej jest to po prostu bezbarwna odżywka. Dzięki temu Twoje paznokcie będą jednocześnie pomalowane i zregenerowane. Wyciągnij pędzelek z buteleczki i z jednej strony odciągnij nadmiar podkładu o jej brzeg.
Nałóż go na płytkę, wykonując ruchy w kierunku od skórek do zewnętrznej części paznokcia. Zacznij od środka paznokcia, a następnie przeciągnij pędzelkiem po jego brzegach. Baza pod lakier wyrównuje powierzchnię paznokcia i ułatwia równomierne rozprowadzenie lakieru.
Teraz możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego koloru lakieru do paznokci. Buteleczkę lakieru chwyć między dłonie i rozgrzej ją poprzez pocieranie. Dzięki temu pozbędziesz się znajdujących się w jej wnętrzu pęcherzyków powietrza, które mogłyby zepsuć wygląd lakieru na paznokciach. Zanurz pędzel w lakierze, a jego nadmiar z jednej strony ściągnij na wierzchu butelki. Dzięki temu ograniczysz ryzyko powstania na powierzchni paznokcia smug. Zacznij malować paznokcie od połowy, a następnie wykonuj ruchy wzdłuż płytki. Nałóż jedno pasmo lakieru na środek płytki, a następnie po jednym pasmie na jego boki.
W tym przypadku również unikaj nakładania lakieru na skórki, gdyż kolorowy lakier może je znacznie podkreślić i nieładnie wyglądać, a ciężko będzie ci go usunąć z powierzchni skóry. Po całkowitym wyschnięciu kolorowego lakieru możesz nałożyć jego dodatkową warstwę, jeżeli uważasz, że nie uzyskałaś oczekiwanego efektu krycia. Następnie, gdy warstwy te dokładnie wyschną, możesz nałożyć specjalny preparat na wierzch, który zabezpieczy lakier przed odpryskiwaniem. Pozostaw paznokcie do wyschnięcia na około 15-20 minut. W tym czasie nie wykonuj ręcznej pracy, gdyż mogłabyś zepsuć efekt końcowy. Unikaj także malowania paznokci wieczorem i krótko przed wzięciem prysznica. W nocy możesz zrobić sobie odciski od poduszki, a pod prysznicem rozgrzać i rozpulchnić lakier.
Ta technika malowania paznokci pozwala na uniknięcie pozostania na skórze wyschniętej smugi lakieru. W przeciwnym razie będzie ci ciężko go usunąć. Po nałożeniu jednej warstwy lakieru nałóż kolejną i odczekaj kilka minut, aż dojdzie do jej zastygnięcia.
Bezpośrednio po malowaniu paznokci wskazane jest zastosowanie specjalnej bazy utrwalającej na wierzch. Baza utrwalająca zapobiega odpryskiwaniu lakieru i przedłuża jego czas trwałości o kilka dni. Tutaj również możesz zastosować odżywkę.
Zabieg upiększania paznokci początkowo może wydawać ci się nudny i nieprzyjemny. Pamiętaj jednak, że wraz z upływem czasu nabierzesz wprawy i malowanie paznokci nie będzie zabierać ci zbyt wiele czasu. Ponadto dzięki temu osiągniesz efekt olśniewająco wyglądających paznokci.
3. Malowanie paznokci hybrydowych
W przypadku coraz popularniejszego ostatnio manicure hybrydowego procedura jest dokładnie taka sama, ale do malowania używa się specjalnych lakierów, które można utwardzać w lampie.
Lakier hybrydowy jest gęstszy i nieco łatwiej się z nim pracuje, bo można korygować ewentualne błędy bez konieczności zaczynania wszystkiego od nowa. Dodatkowo odpowiednio wykonany manicure hybrydowy może utrzymać się nawet 21 dni.
Manicure zaczynamy od opiłowania kształtu paznokcia i spiłowaniu wierzchniej warstwy płytki. Nie można robić tego zbyt agresywnie - paznokieć nie może być zbyt cienki. Następnie usuwamy skórki i odtłuszczamy cleanerem całą płytkę przy pomocy wacika bezpyłowego. Jest to ważne, ponieważ jakiekolwiek "paproszki" na płytce mogą sprawiać, że lakier odpryśnie lub że dostanie się pod niego powietrze, które będzie sprzyjać rozwojowi bakterii.
Podobnie jak w przypadku lakieru klasycznego, manicure hybrydowy składa się z 3 elementów - bazy, koloru i topu. Dodatkowo musimy mieć lampę LED, dzięki której utwardzimy lakier. Może być to także lampa UV, jednak dermatolodzy nie zalecają jej stosowania ze względu na ryzyko rozwoju czerniaka. Lampa LED jest w pełni bezpieczna.
Nakładamy kolejno jedną cienką warstwę bazy, 2 cienkie warstwy koloru i jedną nieco grubszą warstwę topu. Każdą z nich osobno utwardzamy w lampie około 60 sekund. Podczas malowania nie można dotknąć niczym paznokci, ponieważ wówczas nie będzie ona dobrze oczyszczona i kolejna warstwa się nie przyklei.
Na koniec całość przecieramy cleanerem. Do zdjęcia hybryd będzie potrzebny czysty aceton, pilnik lub frezarka.
4. Dlaczego lakier nie chce się trzymać
Jeśli paznokcie - hybrydowe lub klasyczne - odpryskują, scierają się lub można je z łatwością zerwać z paznokcia - powodów może być kilka. Najczęściej jest to kwestia nieprawidłowo wypielęgnowanej płytki. Lakier nie będzie się trzymał na źle odtłuszczonych paznokciach, a także wtedy, kiedy zalejemy skórki.
Kruche i łamliwe paznokcie także należy najpierw zregenerować, bo lakier może od nich odpryskiwać, a płytka może się łamać razem z kolorem. Dotyczy to także hybryd, dlatego nie należy malować paznokci bez przerwy. Co jakiś czas dobrze zrobić tydzień lub dwa przerwy, w tym czasie stosować odżywki i olejki.
Bardzo często powodem odpadania lakierów jest po prostu nasza natura. Tak samo jak twarz czy włosy mogą mieć tendencję do przetłuszczania, tak samo działa to na paznokciach. Jeśli mamy tłustą płytkę, lakier nie będzie trzymał się u nas tak samo długo, jak u koleżanki, która ma suchą płytkę.