Trwa ładowanie...

Jazda na hulajnodze

Avatar placeholder
09.09.2014 11:37
Jazda na hulajnodze
Jazda na hulajnodze (Zdjęcie autorstwa: Robert Moran / CC BY 2.0)

Hulajnoga to świetna zabawa dla maluchów. W sklepach sportowych dostępne są hulajnogi zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Dlatego wiosną rodzice mogą się wybrać do parku na wspólną przejażdżkę z dzieckiem i razem spędzić trochę czasu. Wiosenny okres warto wykorzystać na rozwijanie motoryki i koordynacji ruchowej pociechy. Zabawa na świeżym powietrzu, jazda rowerem czy jazda na hulajnodze mają mnóstwo zalet, m.in. zapobiegają nadwadze, doskonalą sprawność i poprawiają kondycję dziecka.

spis treści

1. Hulajnoga dla dzieci

Pierwsze próby jazdy na hulajnodze mogą być podejmowane nawet przez najmłodsze dzieci. Zdaniem ekspertów nauka przynosi efekty już u dwuletnich maluchów. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać sprzęt. O tym, czy szkrab jest motorycznie gotowy do jazdy na hulajnodze, powinien zadecydować rodzic. Wszystko bowiem zależy od indywidualnego tempa rozwoju malca. Opanowanie sztuki jazdy na hulajnodze w młodym wieku jest korzystne z wielu względów – przede wszystkim z uwagi na:

  • lepsze poczucie równowagi, pozwalające na utrzymanie pionowej pozycji nawet na nierównej nawierzchni,
  • przyzwyczajanie się do prędkości, co pozwoli dziecku skuteczniej panować nad ruchem ciała i doskonalić sztukę hamowania,
  • dokładniejsze szacowanie odległości, dzięki któremu maluch nauczy się reagować z wyprzedzeniem na napotykane przeszkody.

Na początek wskazane są trzy kółka, a więc sprzęt posiadający jedno koło przednie i dwa tylne. Czasem można spotkać hulajnogi o trzech kółkach, przy czym jedno małe znajduje się z tyłu, a dwa większe, pochylone pod odpowiednim kątem – z przodu, po bokach rączki sterującej. Hulajnoga trójkołowa dla dzieci jest w sam raz na pierwsze próby jazdy. Maluchowi na takim sprzęcie łatwiej jest utrzymać równowagę, dlatego nie zniechęca się do nauki, a jazda jest dla niego przyjemna.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Hulajnoga z dwoma kółkami wymaga większej wprawy w jeździe, dlatego zalecana jest starszym dzieciom, od piątego-szóstego roku życia. Hulajnoga trzykołowa dla najmłodszych ma dodatkowo tę zaletę, że maluch na niej może być po prostu ciągnięty przez rodzica – bez obaw, że nagle straci równowagę i przewróci się. Z czasem, gdy dziecko nauczy się dobrze jeździć, a hulajnoga stanie się jego pasją, można pokusić się o kupno lepszego sprzętu. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnio hulajnoga z silnikiem.

2. Solidność hulajnogi

Jak każdy sprzęt rekreacyjny przeznaczony dla maluchów, tak i hulajnoga musi być solidnie wykonana i bezpieczna w użyciu. Hulajnoga dla dzieci powinna mieć duże, dość szerokie opony z gumy, dzięki którym maluch uzyska lepszą stabilizację i amortyzację podczas jazdy. Niestety dziecko oprócz równych, asfaltowych dróg do swoich eskapad często wybiera kamieniste ścieżki parkowe usłane przeszkodami terenowymi. Tymczasem obszerne przednie koło znacznie ułatwia bezpieczne manewrowanie sprzętem nawet w trudnych warunkach.

Hulajnoga dla najmłodszych powinna przetrwać wiele wyzwań. Z tego względu przy zakupie należy zwrócić uwagę na solidność wykonania wszystkich jej części. Najlepiej postawić na stalową lub aluminiową ramę, która zapewni trwałość sprzętu podczas jakże prawdopodobnych upadków. Warto sprawdzić także, czy przednie koło kręci się swobodnie, bez luzów w obrębie łożysk. W ten sposób upewnisz się, że hulajnoga jest nie tylko stabilna, ale i pojedzie dokładnie w obranym kierunku. Jeżeli chodzi o wykończenie podnóżków, najlepsze są te, wykonane z tworzyw antypoślizgowych.

3. Bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze

Kupując hulajnogę warto pamiętać o tym, że nie jest to następna zabawka dla dziecka, a normalny sprzęt sportowy. Dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na inne aspekty oprócz ładnego wyglądu. Hulajnogę najlepiej wybrać w sklepie sportowym. Podczas jazdy dziecko powinno mieć bezwzględnie kask na głowie i ochraniacze na kolanach oraz nadgarstkach. Te miejsca są najbardziej narażone na urazy i kontuzje. Warto też zadbać, aby maluch w czasie szaleństw na hulajnodze był dobrze widoczny. Ubranie dziecka w jaskrawy strój, najlepiej z elementami fluorescencyjnymi, zmniejszy ryzyko zderzenia z innymi pojazdami, przemieszczającymi się wzdłuż chodników lub parkowych ścieżek, np. z rowerzystami.

4. Hulajnoga kontra dysleksja?

Hulajnoga wykształca u dziecka zmysł równowagi, dzięki czemu może stanowić lekcję wstępną do jazdy na rowerze. Jak wykazują badania naukowe, nauka jazdy na hulajnodze owocuje też w przyszłości dobrą sprawnością językową malucha. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ ośrodki równowagi i mowy znajdują się w tej samej części mózgu, a jazda na hulajnodze przyczynia się do aktywności połączeń między nimi. Logopedzi zauważyli, że istnieje ścisły związek między tym, jak dzieci radzą sobie z jazdą na hulajnodze a ich umiejętnościami związanymi z mówieniem, pisaniem i czytaniem. Okazuje się, że czteroletnie maluchy, które mają problemy z utrzymaniem równowagi na hulajnodze oraz dzieci, które nie są w stanie nauczyć się na niej jeździć przez około pół roku, prawdopodobnie w przyszłości będą borykały się z dysleksją. Warto zatem rozpocząć naukę jazdy na trzech kółkach już od wczesnych lat życia dziecka.

Jazda na hulajnodze to świetna zabawa, ale należy wybrać sprzęt odpowiedni dla dziecka. Hulajnoga powinna być solidnie wykonana. Ponadto należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy. Ciekawostką jest fakt, że wczesna nauka jazdy na hulajnodze może mieć wpływ na sprawność językową dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze