Trwa ładowanie...

Ćwiczenia równowagi

Avatar placeholder
11.04.2019 14:28
Ćwiczenia równowagi
Ćwiczenia równowagi (123RF)

Ćwiczenia równowagi pomocne są w treningu różnych sportów. Utrzymanie równowagi istotne jest bowiem szczególnie w różnych sportach atletycznych. Poprzez ćwiczenia z przyrządami, takimi jak np. bosu, możemy poprawić koordynację i równowagę, a także wzmocnić mięśnie różnych partii ciała. Ćwiczenia na równowagę są bardzo proste, można je wykonywać nawet w domu. Na początku mogą sprawiać trudność, ale z czasem zauważalne są efekty ćwiczeń.

spis treści

1. Ćwiczenia na bosu

Bosu to przyrząd do ćwiczeń przypominający połowę piłki rehabilitacyjnej. Podobnie do niej skonstruowany jest z gumy o zewnętrznej powierzchni antypoślizgowej i wypełniony jest powietrzem. Posiada płaską postawę. Ćwiczenie na bosu na równowagę wykonywane jest poprzez ułożenie bosu podstawą do góry. To powoduje, iż to urządzenie jest w ten sposób niestabilne i wymaga precyzyjnego ustawienia ciała i wysiłku mięśni. Nazwa „bosu” to skrót od sformułowania „Both Sides Up”. Może być więc wykorzystany na dwa sposoby. Ułożenie podstawą na dół spełnia funkcję stepu, a ułożenie podstawą do góry – równoważni.

Sprzęt fitness, jakim jest bosu, sprzyja uruchomieniu i wymusza wysiłek wielu różnych mięśni, które nie pracują podczas ćwiczeń na innych przyrządach tego typu. Bosu aktywuje oraz wzmacnia ogólną stabilność organizmu – tzw. core stability. Poprzez niestabilne ułożenie przyrządu wymagana jest stała praca mięśni ćwiczącego, kontrola balansu ciała i napięcia mięśni.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Ćwiczenia na bosu na równowagę to np. utrzymywanie równowagi przy staniu na bosu lub w półprzysiadzie, utrzymywanie równowagi na jedne nodze lub pompki, trzymając ręce na obwodzie podstawy bosu.

2. Ćwiczenia równowagi na Balance Pad

Balance Pad to inny sprzęt fitness pozwalający na ćwiczenie utrzymania równowagi. Jest to płaska, najczęściej prostokątna poduszka, wykonana ze specjalnej miękkiej pianki. Ta składa się z bardzo dużej - rzędu miliona - ilości pęcherzyków, których funkcją jest amortyzacja ruchów ćwiczącego. Balance Pad wykonany jest z materiału antypoślizgowego, a zarazem bardzo przyjemnego w dotyku dla skóry. Ze względu na to, iż taka poduszka jest bardzo miękka, powoduje to trudność w utrzymaniu równowagi. Ćwiczenia na Balance Pad powodują pracę odpowiednich mięśni, ćwicząc koordynację ruchową, a zarazem nie obciążając zbytnio stawów. Poduszka Balance Pad stosowana jest zarówno w ćwiczeniach fitness, jak również treningach siłowych, fizjoterapii czy ćwiczeniach prewencyjnych. Ćwiczenia na poduszce powinno wykonywać się na boso.

3. Ćwiczenia na dysku do balansowania

Dyski do balansowania mogą różnić się między sobą wielkością, wyglądem itp. w zależności od ich producenta. Jednak wszystkie mają taką samą funkcję, tj. ćwiczenie i wzmacnianie zmysłu równowagi oraz koordynacji ruchowej. Dysk zbudowany jest z płaskiej górnej powierzchni, dolna zaś jest półokrągła. Ćwiczenie na dysku do balansowania głównie powoduje pracę mięśni nóg, pośladków i brzucha. Tak więc jest to również dobre ćwiczenie na brzuch. Jednak wzmocnieniu ulegają także mięśnie przykręgosłupowe. Pewna praca wykonywana jest również przez biodra i stopy. Jak widać, balansowanie na dysku wpływa na różne partie ciała.

Ćwiczenia na dysku to np. huśtanie, kołysanie, ruchy obrotowe, zarówno na stojąco, w klęku, jak w leżeniu na plecach czy brzuchu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze