Piłka rehabilitacyjna
Piłka rehabilitacyjna to jeden z szeregu przyrządów do ćwiczeń. Wykorzystywana jest do ćwiczeń w klubach fitness, gabinetach rehabilitacyjnych czy indywidualnie przez osoby zainteresowane. Często stosowana jest do ćwiczeń Pilatesa, szczególnie w ćwiczeniach pilates w ciąży. Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej pozwalają na rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni głębokich, które w typowych ćwiczeniach nie są aktywowane. Piłki rehabilitacyjne mogą służyć także jako zwykłe piłki do siedzenia.
1. Co to jest piłka rehabilitacyjna i jej rodzaje
Piłka rehabilitacyjna, zwana także piłką gimnastyczną, to gumowa, nadmuchana powietrzem piłka. Zbudowana jest z odpornego tworzywa sztucznego, które wykazuje właściwości antypoślizgowe. Piłki rehabilitacyjne dostępne są w różnych rozmiarach. Dobierane są one pod względem wysokości ciała pacjenta. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Przy doborze piłki rehabilitacyjnej można poprosić o pomoc obsługę sklepu lub zastosować się do poniższych wskazówek co do zakupu piłki gimnastycznej. Szereg piłek rehabilitacyjnych jest dostępny także w licznych sportowych sklepach internetowych. Ogólna zasada doboru piłki polega na tym, że w momencie siedzenia na niej, przy całkowitym oparciu stóp o podłogę, kąt między udem a łydką powinien być prosty lub lekko rozwarty. Nie należy kupować piłki o zbyt dużych rozmiarach w porównaniu do wzrostu, bowiem będzie ona utrudniać trening, w konsekwencji czego nie uzyskamy satysfakcjonujących efektów ćwiczeń, a wręcz zniechęcimy się do nich.
Czasami piłka do ćwiczeń mylona jest z piłką - skoczką z uszkami. Ta ostatnia służy jedynie do zabawy dla dzieci.
2. Do czego służy piłka rehabilitacyjna?
Piłka do ćwiczeń wykorzystywana jest głównie do ćwiczeń fitness, np. w klubie fitness. Często dostępna jest w gabinetach rehabilitacyjnych, gdzie służy jako przyrząd usprawniający mięśnie oraz stosowany do zabiegów profilaktycznych. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną wymagają utrzymania równowagi, dlatego też aktywowane są mięśnie głęboko położone. Następuje ich wzmocnienie, uelastycznienie i rozciągnięcie. Takie ćwiczenia dobre są także dla mięśni przykręgosłupowych. Podczas codziennej aktywności nie są one dostatecznie ruchome, dlatego też taki trening tych mięśni sprawia, że nasz kręgosłup jest lepiej chroniony oraz występuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy.
Piłka rehabilitacyjna wykorzystywana jest w fizjoterapii niemowląt z zaburzeniem napięcia mięśni. Kobiety w ciąży trenują na piłce, aby wzmocnić mięśnie dna macicy oraz aby szybciej po porodzie dojść do formy sprzed ciąży.
Oprócz typowego zastosowania piłki rehabilitacyjnej, a więc do ćwiczeń, można z niej korzystać jeszcze w inny sposób. Może ona stanowić coś w rodzaju krzesła. Długie przesiadywanie na krześle przy biurku powoduje dolegliwości bólowe oraz zmęczenie tkanek przykręgosłupowych. Wynika to ze zbyt małego odżywienia i dotlenienia tkanek oraz ucisku naczyń i nerwów podczas długiego siedzenia w jednym miejscu. Zapobiec temu może właśnie piłka gimnastyczna. Szczególnie zalecana jest dzieciom i młodzieży.