Trwa ładowanie...

Jazda na łyżwach - kalorie

Avatar placeholder
02.01.2015 13:21
Jazda na łyżwach - kalorie
Jazda na łyżwach - kalorie (Zdjęcie łyżwy / Shutterstock)

Jazda na łyżwach , w odróżnieniu od innych sportów zimowych, nie wymaga drogiego sprzętu ani znacznych nakładów finansowych. Wystarczy ciepłe ubrane, kilkanaście złotych opłaty za lodowisko i wypożyczenie łyżew. Poza tym, że jazda na łyżwach pozwala na spalenie dużej ilości kalorii i pobudzenie do pracy niemal wszystkich mięśni, jest także źródłem doskonałej zabawy. Łyżwiarstwo to idealny pomysł na wspólne wyjścia rodziców z dziećmi i naukę ich nowych umiejętności.

1. Praca mięśni podczas jazdy na łyżwach Zanim rozpoczniesz jeżdżenie na łyżwach, musisz koniecznie przeprowadzić krótką rozgrzewkę. Dzięki niej zminimalizujesz ryzyko odniesienia

kontuzji , bowiem rozgrzane mięśnie i stawy są bardziej elastyczne, a co się z tym wiąże – bardziej odporne na urazy. Jazda na łyżwach powinna być poprzedzona kilkoma przysiadami, skłonami, wymachami rąk i nóg oraz rozciąganiem.

Gra w hokeja jest jedną z odmian jazdy na łyżwach. Szacuje się, że podczas jednego meczu hokejowego zawodnik może spalić aż 1500-2000 kcal. Dzieje się tak, ponieważ grający w hokeja jest cały czas w ruchu, agresywnie stara się dosięgnąć krążek czy wyprzedzić przeciwnika. W poruszanie się po lodowisku wkłada ogromną energię. Spalanie kalorii następuje także w wyniku intensywnych ruchów ramion i górnej części ciała.

Niewiele osób wie, że godzinna jazda figurowa na łyżwach pozwala na spalanie kalorii w ilości od 300 do 800. Wszystko zależy od intensywności jazdy, wykonywanych ruchów, a nawet ubrania, jakie się ma na sobie. Zaletą jazdy na łyżwach jest to, że w jej trakcie angażowane są do pracy niemal wszystkie mięśnie, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg, brzucha, ramion, obręczy barkowej i pleców.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W trakcie jazdy na łyżwach do wysiłku angażowane są wszystkie mięśnie. Wynika to z ciągłego balansowania ciałem i wysiłków czynionych po to, by zachować równowagę. Nawet gdy nie wykonujemy intensywnych ruchów ramionami czy rękami, musimy nad nimi zapanować. W związku z tym całe ciało jest napięte. Najintensywniej ćwiczą mięśnie w okolicy bioder. Dlaczego? To dzięki nim można wykonywać przeróżne figury, obroty. Biodra ćwiczą też, gdy po prostu suniesz po łuku. Dużym plusem łyżwiarstwa jest aktywizowanie mięśni kręgosłupa. To dzięki temu osoby uprawiające ten sport są ładnie wyprostowani.

2. Wskazówki dotyczące jazdy na łyżwach Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci w szybszym opanowaniu

podstaw jazdy na łyżwach :

  • jazda na łyżwach przodem – prawidłową postawą wyjściową jest lekki rozkrok z jedną nogą wysuniętą lekko do przodu, odbijanie następuje wtedy z tylnej nogi i wewnętrznej krawędzi łyżwy, a poślizg prowadzony jest na krawędzi zewnętrznej,
  • kontrolowanie upadków – jazda na łyżwach, jak każdy inny sport, wiąże się z ryzykiem kontuzji; aby jednak ją zminimalizować, należy w momencie utraty równowagi ugiąć nogi jak do przysiadu, a brodę, ręce i kolana przygiąć do klatki piersiowej. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki

sport zimowy wybrać, a nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu i pieniędzy, musisz koniecznie wypróbować jazdę na łyżwach. Jest to z jednej strony doskonały pomysł na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, z drugiej natomiast idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Jazda na łyżwach stwarza bowiem okazję do świetnej zabawy, pełnej śmiechu i żartów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze