Trwa ładowanie...

Kalorie podczas biegania - obliczanie kalorii, czynniki, waga

Bieganie jest bardzo efektywnym sposobem na spalanie kalorii. Każdy, kto chce zrzucić zbędne kilogramy lub zmniejszyć ilość tłuszczu w organizmie powinien rozważyć tę formę aktywności, jako najlepszą drogę ku szczupłej sylwetce.

spis treści

1. Jak obliczyć spalanie kalorii podczas biegania?

Wcale nie trzeba stosować drakońskich diet, by mieć sportową sylwetkę. Można po prostu zacząć regularnie biegać, a zadowalające efekty pojawią się dość szybko. Kalorie podczas biegania łatwo się spala, ale ich ilość zależy od wielu czynników.

Zobacz film: "#dziejesięnażywo: Bieganie w ciąży? To możliwe"

Wiele osób biega ze specjalnymi zegarkami, które po zakończonym treningu podają ilość spalonych kalorii podczas biegania przez daną osobę. Można też samemu w prosty sposób obliczyć ten parametr.

Jest wzór, który podaje spalane kalorie podczas biegania. Według niego przyjmuje się, że ilość energii potrzebnej na przemieszczenie  jednego kilograma masy ciała jest stała. Oblicza się ją na podstawie pomnożenia trzech parametrów: 1 kcal, wagi ciała oraz ilości przebiegniętych kilometrów. Czyli jeśli ktoś waży 75 kg i przebiegł 10 km to znaczy, że stracił 750 kcal (1kcal x 75kg x 10km). Dzięki temu wiemy, ile spaliliśmy kalorii podczas biegania.

10 powodów, aby biegać
10 powodów, aby biegać [10 zdjęć]

Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, włóż wygodne buty i idź pobiegać. 30 minut biegania

zobacz galerię

2. Czas trwania biegu

Naukowcy zajmujący się medycyną sportową w swoich instytutach i laboratoriach w sposób bardzo dokładny obliczają spalane kalorie podczas biegania. Ich ilość zależy od wielu czynników. Ważną kwestią jest czas trwania biegu.

Liczy się także podłoże, czyli teren po którym się poruszamy, a także jego nachylenie i przewyższenia. Inna ilość kalorii jest spalana na takim samym dystansie w górach, a inna na płaskiej nawierzchni. Poza tym więcej spalamy podczas trenowania interwałów, niż w czasie spokojnego biegu. Ważne są też aktualne warunki pogodowe i ciśnienie atmosferyczne. Od tych czynników zależy spalanie kalorii w trakcie biegania.

3. Intensywność biegu

Kalorie podczas biegania interesują zwłaszcza te osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się niepotrzebnego tłuszczu. Podczas normalnej aktywności ludzki organizm spala w ciągu całego dnia ok. 22 kcal na każdy kilogram naszego ciała. Natomiast podczas nawet spokojnego biegania, czyli zdrowotnego joggingu w ciągu godziny w zależności od wagi i intensywności biegu oraz innych opisanych wyżej czynników, można spalić między 400, a 700 kcal. Ci, którzy ważą więcej spalają większą ilość kalorii.

4. Regularny jogging

Czasami mimo regularnego joggingu trudno jest zrzucić wagę. Po prostu spalone kalorie podczas biegania stanowią zbyt małą ilość w stosunku do spożywanego pożywienia. Bywa też, że bieg trwa zbyt krótko. Przy pokonaniu ok. 3-5 kilometrów warto, aby spożycie kalorii wynosiło do 26 kcal na każdy kilogram twojej masy ciała.

Oczywiście nie można się też zagłodzić. Należy dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki energii. Gdy biegamy więcej niż 5 km, to spożycie kalorii musi być większe niż 26 kcal. Pamiętajmy, że głód spowoduje napady dojadania i cały trening i wysiłek fizyczny nic nie da.

Kalorie podczas biegania - obliczanie kalorii, czynniki, waga
Kalorie podczas biegania - obliczanie kalorii, czynniki, waga (iStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.