Trwa ładowanie...

Kataplazma - charakterystyka, właściwości, przygotowanie w domu

 Kinga Olchowy
08.06.2020 14:52
Kataplazma chętnie wykorzystywana jest w kosmetyce, ale również w lecznictwie.
Kataplazma chętnie wykorzystywana jest w kosmetyce, ale również w lecznictwie. (GettyImages)

Kataplazma chętnie wykorzystywana jest w kosmetyce, ale również w lecznictwie. Z języka greckiego słowo to oznacza "plaster", co dobrze oddaje faktyczną funkcję tego zabiegu. Tradycyjnie do przygotowania kataplazmy wykorzystuje się zioła. Zobacz, jakie ma zastosowanie i jakie daje efekty.

spis treści

1. Co to jest kataplazma?

Kataplazmą nazywa się okład zmiękczający skórę przed kolejnymi zabiegami. Stosowana jest najczęściej w gabinetach kosmetycznych. Ziołową kataplazmę wykorzystuje się również w medycynie.

Kataplazmę wykorzystuje się nie tylko w przypadku skóry, ale także włosów. W ten sposób pobudza się ukrwienie skalpu.

Tradycyjnie do kataplazmy wykorzystuje się napary ziołowe, które podgrzewano i przykładano do skóry.

Zobacz film: "Zawadzka: "Stosuję peelingi z kawy, które sama sporządzam""

2. Kataplazma w medycynie i kosmetyce

Kataplazmę bardzo często wykorzystuje się do leczenia stanów zapalnych skóry, szczególnie w przypadku występowania zmian ropnych. Dawniej stosowano ją także w przypadku bólu związanego z kolką żółciową czy nerkową. Dzisiaj rynek farmaceutyczny jest już tak rozwinięty, że leczenie przy pomocy kataplazmy zeszło na dalszy plan. Obecnie wykorzystywana jest przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych, gdzie stanowi niejako powrót do tradycyjnych metod dbania o urodę.

Ziołową kataplazmę komponuje się ze składników dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientki - posiadaczki cery tłustej otrzymują inny rodzaj kataplazmy niż te, które borykają się z suchymi skórkami czy widocznymi naczynkami.

Podobnie jest w przypadku włosów - kataplazma stosowana na włosy suche i matowe będzie inna niż ta stworzona na potrzeby tłustego skalpu i puszących się końcówek.

3. Kataplazma w domu

Kataplazmę można przygotować samodzielnie i stosować według potrzeb nawet codziennie. Zioła, które chcemy wykorzystać, są z reguły dostępne we wszystkich aptekach i sklepach zielarskich.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Do zrobienia kataplazmy najlepsze są jednak świeżo zebrane zioła, które należy rozgnieść z odrobiną wody na gładką papkę. Suszone zioła należy zalać wrzątkiem i dopiero wtedy zacząć robić masę. Tak przygotowane zioła należy ułożyć na gazie lub bawełnianym materiale i włożyć do lnianego albo bawełnianego woreczka.

3.1. Najlepsze zioła do wykonania kataplazmy

W zależności od naszych potrzeb możemy stosować różne zioła i dowolnie je mieszać. Najczęściej wykorzystuje się:

  • nasiona lnu (szczególnie do cery suchej i do włosów)
  • korzeń żywokostu
  • susz rumiankowy (szczególnie dla cery wrażliwej, alergicznej)
  • liście prawoślazu
  • rozmaryn
  • macierzanka
  • szałwia
  • skrzyp (szczególnie dla cery problematycznej)
  • pokrzywa

Do zrobienia kataplazmy świetnie sprawdzą się także zgniecione na papkę ziemniaki, które wykazują działanie przeciwzapalne. Zioła dodatkowo są bogatym źródłem olejków eterycznych, które zapewniają nawilżenie, działają antybakteryjnie i przyspieszają gojenie ran.

4. Kataplazma a środki ostrożności

Należy pamiętać, że zioła i składniki, których używamy do stworzenia naszej kataplazmy w domu, muszą być dostosowane do naszego typu cery. Jeśli dobierzemy je w niewłaściwy sposób, możemy podrażnić skórę lub spowodować wysyp niedoskonałości. Kataplazma musi mieć także odpowiednią temperaturę, aby nie doszło do poparzenia.

Po wykonaniu zabiegu skóra może być delikatnie zaróżowiona - jest to naturalna rekacja na ciepło. Efekt ten powinien zniknąć w ciągu kilkunastu minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze