Kosmetyki do solarium
Solaria to urządzenia emitujące wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego (UV) w celu pobudzenia produkcji melaniny w obrębie skóry – a w konsekwencji powstania opalenizny. Wiele osób decyduje się na korzystanie z solarium, aby przedłużyć piękną, letnią opaleniznę. Istnieją specjalne kosmetyki przeznaczone do stosowania w solarium, które mają wpłynąć na naszą opaleniznę, zwiększając jej trwałość oraz poprawiając koloryt. Jednak promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla naszej skóry i warto zadać sobie pytanie, czy warto chodzić do solarium? Czy kosmetyki solaryjne uchronią nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami płynącymi z użytkowania „łóżek opalających”?
1. Moda na solarium
Moda na solarium rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu. Początkowo trend opalonej skóry był znany jedynie w ciepłych krajach, gdzie słońce emitowało promieniowanie UV przez cały rok. W momencie, gdy na rynku pojawiły się łóżka samoopalające, epidemia opalonej skóry opanowała dużą część ludności całego świata.
Obecnie nasza świadomość na temat wpływu promieniowania UV na skórę jest dosyć duża i w związku z tym coraz więcej osób jednak rezygnuje z korzystania z solariów, a w trakcie ekspozycji na słońce stosuje odpowiednie filtry słoneczne. Czy kosmetyki przeznaczone do stosowania w solarium również chronią naszą skórę?
2. Kosmetyki dozwolone do stosowania w solarium
W trakcie wizyty w solarium absolutnie zabrania się stosowania jakichkolwiek preparatów kosmetycznych, które stosujemy na co dzień. Istnieje specjalna grupa produktów przeznaczona właśnie do użytkowania w czasie opalania w solarium.
Pewnie nie raz po wizycie w solarium zauważyłaś, że twoja skóra ma dosyć dziwny, nieprzyjemny zapach. Jest to wynik utleniania się keratyny zawartej w naskórku na skutek działania promieniowania emitowanego przez łóżka opalające. Dzięki temu, że kosmetyki, które można stosować w solariach charakteryzują się bardzo świeżym zapachem - problem ten szybko znika.
Część tych preparatów zawiera w składzie substancje brązujące. Dzięki temu już krótko po wizycie w solarium skóra przybiera ładny, lekko opalony koloryt. W tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie i równomiernie rozprowadzać kosmetyk.
Ponadto kosmetyki te zapewnią skórze dobre nawilżenie, gdyż zawierają w składzie wiele substancji aktywnych ograniczających TEWL (transepidermalną ucieczkę wody).
Jednak nie zapewnią one skórze ochrony przed działaniem promieniowania UV, które z kolei może powodować powstanie niebezpiecznego w skutkach nowotworu skóry, tzw. czerniaka.
W związku z powyższym warto się zastanowić, czy piękna opalenizna jest warta naszego zdrowia. Na pewno każda z nas zna odpowiedź na to pytanie.