Trwa ładowanie...

Kosmetyki wegańskie – marki, skład i certyfikaty

Avatar placeholder
04.03.2024 13:32
Kosmetyki wegańskie cieszą się coraz większą popularnością.
Kosmetyki wegańskie cieszą się coraz większą popularnością. (adobestock)

Kosmetyki wegańskie to produkty, które wyprodukowano bez użycia surowców odzwierzęcych. Nie testowano ich również na zwierzętach. Co mogą i powinny zawierać? Jakie substancje są w nich zakazane? Czy kosmetyki wegańskie zawsze są naturalne?

spis treści

1. Co to są kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegańskie - vegan, vegan friendly - to produkty, w składzie których nie można znaleźć żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Ich cechą charakterystyczną jest także to, że są nietestowane na zwierzętach. Oznacza to, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę hodowlane, dzikie czy laboratoryjne.

Chociaż produkt bez stosownego oznaczenia także może być wegański (decyduje o tym bowiem jego skład), wiele z nich ma stosowne certyfikaty. To na przykład Vegan nadawane przez The Vegan Society, V fundacji Viva czy PETA Cruelty free and vegan.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Najczęściej posiadają również certyfikat ekologiczny, który oznacza, ze wszystkie składniki preparatu pozyskiwane są z ekologicznych upraw, bez użycia GMO.

2. Czym jest weganizm?

Kosmetyki wegańskie są coraz bardziej popularne. Ma to związek z tym, że coraz więcej osób odchodzi od spożywania mięsa i używania produktów pochodzenia zwierzęcego: przechodzi na dietę roślinną (wegetariańską czy wegańską), ale i poszukuje bardziej ekologicznych i mnie wątpliwych moralnie rozwiązań konsumenckich.

Wegańskie kosmetyki wpisują się w weganizm. Co to jednak jest? Weganizm czy wegetarianizm to nie tylko dieta, ale i styl życia. Wegetarianie nie jedzą mięsa. Weganie idą jeszcze dalej i nie spożywają żadnych produktów odzwierzęcych, takich jak nabiał, jaja czy miód.

Nie noszą także ubrań z wełny, skórzanych butów i używają jedynie takich kosmetyków czy detergentów, które są pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego.

3. Skład kosmetyków wegańskich

Kosmetyki wegańskie bazują na ekstraktach roślinnych i ziołowych, wyciągach roślinnych i składnikach mineralnych. Nie muszą być przy tym pozbawione dodatków chemicznych, to jest składników pozyskanych w laboratorium.

Kosmetyki wegańskie opierają swój skład na substancjach innych niż odzwierzęce, czyli składnikach pochodzenia roślinnego, mineralnego lub syntetycznego. Choć nie ma ograniczonych prawem restrykcji, z zasady produkt taki nie może zawierać takich substancji i składników jak:

  • mleko i jego przetwory, prebiotyki pochodzące z przetworów mlecznych,
  • miód, wosk pszczeli, pyłek pszczeli, propolis,
  • jedwab, kokony jedwabników, naturalne włosie,
  • keratyna, elastyna, kolagen, lanolina, chitosan, cholesterol, kwas stearynowy, laktoferyna, DMAE,
  • śluz ślimaka,
  • jad żmii, pszczoły czy węża.

Warto przy tym podkreślić, że dzięki postępowi technologicznemu wiele substancji, które niegdyś były pochodzenia zwierzęcego, dziś można wyprodukować syntetycznie lub biotechnologicznie w laboratoriach.

To na przykład kolagen czy gliceryna, śluz ślimaka czy DMAE. Dlatego kluczowe są informacje na temat pochodzenia danych składników aktywnych, a nie wyłącznie ich nazwa.

4. Kosmetyki wegańskie a naturalne i nietestowane na zwierzętach

Nie wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne, choć takie oczywiście istnieją, i odwrotnie. W kosmetykach naturalnych może występować na przykład propolis czy mleko. Nie są więc wegańskie.

W wegańskich zaś mogą pojawiać się dodatki syntetyczne. Nie są więc naturalne. Co ważne, kosmetyki konwencjonalne mogą być również kosmetykami wegańskimi.

Wegańskimi nie są też wszystkie kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Produkty, które testowano bez udziału zwierząt, mogą zawierać w swoim składzie na przykład miód lub prebiotyki pochodzące z przetworów mlecznych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie wszystkie produkty kosmetyczne oraz ich składniki, które znajdują się na rynkach europejskich, nie mogą być testowane na zwierzętach. Jest to zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z dnia 11 marca 2013 roku.

Prawo to dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, a złamanie tego zakazu jest przestępstwem. W Polsce podlega karze pieniężnej do 100 000 zł.

Niestety wciąż istnieją marki, które testują na zwierzętach. Ich nazwy można znaleźć na oficjalnej stronie międzynarodowej organizacji PETA, która skupia się na walce o prawa zwierząt.

5. Kosmetyki wegańskie - marki

Kosmetyki wegańskie nie są nowinką kosmetyczną, nie ma problemu z ich dostępnością. Co więcej wciąż zyskują na popularności, a oferta handlowa nieustannie się poszerza. Na rynku obecnych jest kilka marek, które oferują naturalne, wegańskie kosmetyki.

Uznaniem konsumentów cieszy się na przykład marka Yope, Cztery Szpaki, Ministerstwo Dobrego Mydła, Resibo, Mokosh, OnlyBio, Annabelle Minerals czy Nacomi. Pojawiają się także linie kosmetyków wegańskich różnych dużych marek, które produkują kosmetyki tradycyjne (np. Bielenda, Lirene czy Eveline).

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze