Kroki rock and rolla
Rock and roll od kilkudziesięciu lat cieszy się popularnością, tak muzyka, jak i taniec. Taniec rock and roll jest bardzo widowiskowy, dlatego wiele osób chce się go nauczyć. Jednak nauka kroków tańca nie jest łatwa. Kroki rock and rolla nie są skomplikowane, ale aby prawidłowo je wykonać, należy być w dobrej formie fizycznej i mieć wyczucie rytmu. Aby zrobić wrażenie na parkiecie, warto pamiętać także o kilku zasadach. Tancerze powinni być pełni gracji i mieć wyczucie stylu. Taniec to forma sztuki, nawet rock and roll.
1. Jakie są podstawowe kroki rock and rolla?
Rock and roll tańczony jest w tempie 40-48 taktów na minutę. Podczas tańca niezwykle ważnym ruchem jest tzw. strzepnięcie nogi. Partner zaczyna tańczyć od lewej nogi, musi wykonać najpierw strzepnięcie, a później postawić nogę na podłodze. Partnerka wykonuje ten sam ruch, zaczynając od nogi prawej. Ten ruch liczy się na 1-2. Następnie tancerze tę samą figurę powtarzają, zmieniając tylko nogę – partner ruch wykonuje nogą prawą, a partnerka lewą, licząc 3-4. Ruch liczony na 5 polega na tym, że partner odstawia nogę lewą do tyłu, a partnerka nogę prawą. Wykonując ruch liczony na 6, mężczyzna wraca na nogę prawą, a kobieta na nogę lewą. Podczas wszelkich obrotów partnerka zawsze powinna obracać się pod lewą ręką tancerza. Cały taniec wykonywany jest niemal bez przemieszczenia się pary po sali tanecznej. Najważniejsze w rock and rollu są różnorodne figury akrobatyczne.
2. Jak tańczyć rock and rolla?
Nauka kroków tańca nie wystarczy, by być mistrzem parkietu. Dobry tancerz rock and rolla wie, w jaki sposób dysponować energią, by po zaledwie kilku tańcach nie opaść z sił. Jak to zrobić? Nie warto wykonywać ryzykownych figur, będąc mało doświadczonym tancerzem. Ryzyko urazów ciała jest wówczas wysokie. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Tancerka może obracać się jak wrzeciono, jednak ta figura powinna wychodzić z nóg, a nie z tułowia. Kobieta powinna mieć kontrolę nad swoim ciałem, by wyglądać elegancko i stylowo. Dopóki tancerka nie nauczy się obracać w miejscu, niewskazane jest, by wykonywała więcej niż jeden obrót naraz.
- Tancerze powinni nauczyć się kontroli ruchu. Wielu początkujących tancerzy ma z tym problem i w rezultacie czasami gubią rytm.
- Warto nauczyć się wydajnego tańca. Nawet szybki rock and roll, jeśli jest właściwie tańczony, nie powoduje większego ubytku energii niż inny taniec w średnim tempie.
- Mężczyźni powinni pamiętać, że energiczne wprowadzenie kobiety do danej figury może spowodować, że straci równowagę i kontrolę nad ciałem. Aby tego uniknąć, tancerka powinna z zasady sama zaczynać swoje figury. Nie oznacza to jednak, że mała pomoc partnera jest zupełnie zbędna.
- Taniec w miejscu zamiast po całym parkiecie to dobry sposób na opanowanie rock and rolla. Wówczas możliwe jest osiągnięcie dokładności w wykonywaniu figur przy stosunkowo niedużym ubytku energii.
Rock and roll to szybki taniec, którego opanowanie wymaga trochę cierpliwości i zgrania się z partnerem. Nauka kroków tańca to podstawa, ale by dobrze tańczyć, konieczna jest znajomość kilku zasad związanych z rock and rollem.