Trwa ładowanie...

Rock and roll - historia, nauka, kroki, strój, muzyka

Avatar placeholder
23.04.2021 10:00
Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach
Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach (123rf.com)

Rock and roll to nie tylko muzyka, ale i taniec. Jedną z jego odmian jest rock and roll akrobatyczny, który wywodzi się od amerykańskiego tańca lindy hop. Rock and roll różni się od swojego poprzednika tym, że istotna jest w nim przemyślana choreografia, a taniec jest wykonywany z myślą o widowni.

spis treści

1. Historia rock and rolla

Historia tańca rozpoczęła się razem z muzyką, do której powstał ten styl, czyli w latach 50. XX wieku. Wówczas ten żywiołowy taniec można było zobaczyć na całym świecie, uzyskał nawet miano tańca wszechczasów.

Na początku rock and roll powodował oburzenie i niedowierzanie. Ludzie nie mogli zrozumieć dlaczego popularne stało się podrzucanie kobiety, podnoszenie jej stroju czy udawane klepanie po pośladkach. Z czasem jednak nawet osoby nastawione negatywnie zaczęły przekonywać się do rytmicznej muzyki.

2. Nauka rock and rolla

Rock and roll wymaga od tancerzy świetnej formy fizycznej i ciężkiej pracy na treningach. Nawet wysportowane osoby mogą mieć z nim problem, ponieważ jest bardzo szybki i dynamiczny.

Zobacz film: "Dominika Gwit tańczy u boku Krzysztofa Ibisza"

Nie każdy ma predyspozycje do przyswojenia sobie akrobatycznych figur rock and rolla, ale nie jest to przeszkodą do nauczenia się prostszych i mniej widowiskowych figur tego tańca. Najważniejsza jest chęć i regularny trening.

Rock and rolla można tańczyć w pojedynczych parach lub w układzie, w skład którego wchodzi kilka par. Ze względu na wymagającą technikę, wysokie tempo wykonywanych kroków i akrobatykę figur rock and roll to taniec najczęściej tańczony przez młodych tancerzy. Nie oznacza to jednak, że starsze osoby nie mogą zdecydować się na jego naukę.

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej
Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej [9 zdjęć]

Taniec to radosna forma ćwiczeń fizycznych – pozwala na ekspresję oraz zachowanie odpowiedniej wagi

zobacz galerię

3. Kroki rock and rolla

W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w tym tańcu. Dawny krok podstawowy rock and rolla składający się z sześciu elementów ma ich obecnie aż dziewięć, w tym charakterystyczny wykop.

Typowe figury rock and rolla to także podrzucenie partnerki z pozycji siedzącej w górę, a także katapultowanie partnerki w taki sposób, że w powietrzu wykonuje obrót wokół własnej osi.

W czasie tańczenia rock and rolla ciało tancerza jest elastyczne i doskonale zgrane z muzyką. W kwestii kroków tańczący ma dużą swobodę, są one dla niego sposobem na wyrażenie siebie i własnej interpretacji muzyki.

Najbardziej charakterystycznymi krokami są wykopy nóg w powietrze oraz akrobatyczne elementy, takie jak podnoszenia, podskoki, podrzucanie i obroty. W dzisiejszych czasach rock and roll koncentruje się na rywalizacji między tancerzami i robieniu tak zwanego show. Oprócz nazwy nie ma niemal nic wspólnego z dawnym rock and rollem.

4. Strój do nauki rock and rolla

Na naukę z rock and rolla warto ubrać się wygodnie, w ubrania, które nie krępują ruchów. Dawniej na zawodach obowiązkowe były szerokie spódnice na tiulowych halkach dla kobiet i dżinsy dla mężczyzn.

Jednak ta moda uległa zmianom, obecnie na turniejach tancerze rock and rolla noszą wielokolorowe kostiumy wykonane z elastycznego sztucznego materiału. Wiąże się to z koniecznością zachowania pełnej swobody ruchów podczas tańczenia złożonych figur.

Zobacz także:

5. Muzyka do rock and rolla

Muzyka do rock and rolla jest rytmiczna i energiczna. Można usłyszeć perkusję, gitarę basową i elektryczną, instrumenty klawiszowe oraz saksofon. Ten gatunek muzyczny pochodzi między innymi od bluesa, folku, country, swingu oraz r&b.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze