Trwa ładowanie...

Marzyła o pięknych paznokciach. Przez manicure teraz walczy z rakiem

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 17.01.2023 09:26
Manicure mógł wywołać raka
Manicure mógł wywołać raka (Getty Images, Facebook)

Grace Garcia z Kalifornii nie przypuszczała, że wizyta u kosmetyczki będzie miała tak fatalne skutki. Zamiast pięknych paznokci, Amerykanka ma bardzo poważny problem. Zaatakował ją groźny nowotwór.

spis treści

1. Fatalny manicure

Nie takiego efektu spodziewała się Grace Garcia z Kalifornii, kiedy umówiła się na manicure. Od stylistki paznokci wyszła z bolącym palcem. Początkowo wyglądało to na zwykły pęcherz, ale kiedy po trzech miesiącach palec nadal się nie goił, kobieta poszła do lekarza.

Wizyta u maniciurzystki skończyła się fatalnie
Wizyta u maniciurzystki skończyła się fatalnie (facebook)
Zobacz film: "Straciła paznokcie u nóg po popularnym pedicure"

Po wizycie u dermatologa i biopsji okazało się, że pod paznokciem rozwija się rak kolczystokomórkowy. To nowotwór złośliwy, który może wyglądać na niegojącą się ranę czy brodawkowatą zmianę. - Nie mogłam uwierzyć w to, że coś tak prostego jak manicure mogło mnie zabić – przyznała Grace Garcia w rozmowie z Fox News.

Dr Teo Soleymani, który leczył Grace, wskazał, że rak był spowodowany wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przyznał, że przyczyną mógł być manicure i z takimi przypadkami miał już do czynienia.

Nie jest jasne, ile z tych nowotworów paznokci jest spowodowanych przez HPV, ale dr Soleymani mówi, że obserwuje coraz większą liczbę przypadków. - Co ciekawe, prawie każdy rak skóry, z którym miałem do czynienia i dotyczył palców lub paznokci był związany z wirusem HPV wysokiego ryzyka - wskazał i podkreślił, że to zjawisko jest "alarmujące" i dotyczy także młodszych pacjentów.

2. Nawet kilkadziesiąt tysięcy przypadków rocznie

Eksperci wskazują jasno, że liczba osób chorujących na raka skóry wyraźnie rośnie. Już teraz odpowiada on za jedną trzecią wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych.

Niektóre z prognoz wskazują, że za kilka lat na nowotwór skóry może w Polsce chorować co druga osoba po 60. roku życia. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że niebarwnikowe nowotwory skóryw czołówce nowotworów atakujących Polaków, zaraz po raku płuc i piersi.

Oficjalnie w Polsce odnotowuje się ponad 14 tys. zachorowań na raka skóry rocznie, ale w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Lekarze szacują może być ich nawet około 40-50 tys..

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze