Trwa ładowanie...

Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży
Masaż dla kobiet w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży to bardzo dobry sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie stresu i zlikwidowanie opuchlizny na stopach i nogach. Umiejętnie przeprowadzony masaż w ciąży dodatkowo upiększa i relaksuje. Masaż relaksacyjny można rozpocząć wcześniej, przed zajściem w ciążę, to pomoże przygotować kondycję ciała do ciąży. Jeżeli jednak już spodziewasz się dziecka, a chcesz chodzić na masaże dla kobiet ciężarnych, zacznij od 12 tygodnia – wcześniej lepiej nie narażać organizmu na takie nowości.

spis treści

1. Masaż a ciąża

Nawet jeśli wcześniej nie korzystałaś z tej formy terapii, możesz rozpocząć ją właśnie w ciąży. Masaż jest dobry na wszystko – co to oznacza w praktyce? Otóż każda kobieta w ciąży powinna skorzystać z usług profesjonalnego masażysty. Ugniatanie odpowiednich miejsc na ciele aktywizuje mikrokrążenie i wspomaga pracę układu limfatycznego. Masaż w ciąży likwiduje obrzęki i zmniejsza opuchliznę nóg. Masaż dla kobiet ciężarnych łagodzi uczucie bólu kręgosłupa, które pojawia się już w drugim trymestrze. Mięśnie poddawane uciskowi stają się bardziej elastyczne, a to oznacza, że kondycja przyszłej mamy wzrasta, mimo że nie uprawiała ona wcześniej sportów. Oczywiście, masaż może wykonać mąż lub partner. Jednak wykwalifikowany masażysta zna techniki masażu relaksacyjnego i wie, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ponadto, warto poprosić o masaż z użyciem kosmetyków zapobiegających rozstępom.

2. Masaż w ciąży

Żeby kobieta w ciąży zauważyła efekty zabiegów, na masaż powinna przychodzić co najmniej raz na dwa tygodnie. Masażysta przeprowadza z pacjentką rozmowę na temat stylu życia, zwyczajów pielęgnacyjnych, oczekiwań. Dopiero wówczas decyduje, które techniki masażu relaksacyjnego będą odpowiednie. Często masaż klasyczny wykonywany jest przemiennie z hydromasażem. Pozycja podczas zabiegu nie jest ujednolicona i narzucona z góry. Jeśli kobieta chce, może leżeć na plecach. Dozwolone są też pozycje na boku. Masaż kręgosłupa odbywa się w pozycji siedzącej. W ciąży użycie aparatów nie jest polecane, ponieważ ucisk dłoni jest lżejszy. W ciąży wykonuje się jedynie masaż klasyczny. Odradza się stosowanie takich rodzajów masażu, jak masaż tajski czy masaż shiatsu. Taki masaż może wykonać tylko profesjonalny masażysta, ponieważ opiera się on na refleksologii, czyli pobudzaniu odpowiednich punktów na ciele.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Masaż kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości, która nie zapowiada większych problemów zdrowotnych. Stanowi jednak spore poczucie dyskomfortu przyszłej mamy. Zazwyczaj ból kręgosłupa w ciąży nie dotyczy kobiet, które przed ciążą były aktywne – uprawiały sport i poprowadziły aktywny tryb życia – wówczas nie nadwyrężają się odcinki piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli pojawi się ból kręgosłupa, to może ci w nim pomóc twój partner. Wystarczy, że kolistymi ruchami biegnącymi wzdłuż kręgosłupa będzie masował twoje plecy. Najlepiej, by masaż był wykonywany przed snem – pełne odprężenie organizmu pozwala na zdrowy sen. Jeśli dokucza ci ból części lędźwiowo-krzyżowej, możesz położyć się na placach tak, by mieć nogi powyżej tułowia, a twój partner będzie masował i głaskał twoje stopy. Ważne jest, by zachował przy tym kierunek od serca, czyli wykonywał ruchy od stóp w kierunku ud.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze