Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Masaż japoński

Avatar placeholder
09.02.2024 16:46
Masaż japoński
Masaż japoński

Przez lata na świecie rozwinęło się wiele rozmaitych szkół masażu. Każda z nich bazuje na innych technikach relaksacyjnych i terapeutycznych, jednak każda ma ten sam cel, tj. pomóc ludziom poczuć się lepiej, zrelaksować się i żyć zdrowiej. Jedną z bardziej znanych technik masażu jest masaż japoński. Opiera się on na oddziaływaniu na określone punkty nacisku, co powoduje przepływ energii przez całe ciało. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Odmiany japońskich masaży

Shiatsu – jest jedną z najnowszych form japońskiego masażu. Podczas gdy w trakcie innych technik masażu można wykonywać ruchy lecznicze i relaksujące za pomocą łokci, przedramion, a nawet stóp, w tym przypadku wykorzystuje się jedynie palce i dłonie.

Doświadczony masażysta shiatsu to osoba, która posiada zmysł dotyku i potrafi odkrywać ciało pacjenta w taki sposób, aby znaleźć na jego powierzchni punkty, które wymagają leczenia. Podobnie jak wiele innych odmian japońskiego masażu, shiatsu jest metodą, która stymuluje naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu.

Amma – jest to tradycyjny japoński masaż nazywany również „akupunkturą bez igieł”. W tym przypadku charakterystyczne jest to, że w trakcie zabiegu pacjent nie musi zdejmować ubrania. Ponadto osoba masowana nie leży, a siedzi na specjalnym krześle. Amma jest to głęboki masaż tkanek, oparty na ruchach ugniatania. W przeciwieństwie do innych technik masażu, amma wykonywana jest bez użycia produktów zwiększających poślizg ciała, tj. rozmaitych olejków.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Teoria masażu japońskiego

Teoria ta mówi, że wewnątrz ciała wzdłuż określonych dróg przepływa energia, a na powierzchni skóry ciała znajdują się punkty mające na nią wpływ. Stymulowanie tych obszarów może mieć wpływ na funkcjonowanie narządów, co prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Głównym celem japońskiego masażu jest poprawa sposobu funkcjonowania organizmu, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Zanim zdecydujesz się na zabieg masażu, koniecznie upewnij się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należą do nich:

  • różnego rodzaju choroby skóry,
  • choroby wewnętrzne,
  • ciąża,
  • okres menstruacji,
  • gorączka.

Regularnie wykonywany masaż może znacznie poprawić ogólną kondycję organizmu. Jest to idealna metoda dla osób zmęczonych i pozbawionych energii. Zabieg ten nie tylko korzystnie oddziałuje na nasze ciało, ale również na psychikę. Udowodniono, że masaż poprawia ogólne samopoczucie i łagodzi stresy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze