Trwa ładowanie...

Masaże

Masaż ciała to fizjoterapeutyczny zabieg, który polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. W zależności od rodzaju, wyróżniamy masaż relaksacyjny, leczniczy lub przygotowujący do wysiłku fizycznego. Zalety masażu ciała znane były już w starożytności. Wówczas masaż był elementem obrzędów religijnych. Jego początki sięgają starożytnych Indii i Chin, gdzie masaż był naturalną metodą leczniczą. W średniowieczu masaż leczniczy nie był stosowany, ale niedługo potem został wprowadzony jako metoda fizjoterapii.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"


Lecznicze działanie masażu
Lecznicze działanie masażu

Masaż jest stosunkowo bezpiecznym sposobem na walkę z bólem pleców, dlatego też osoby, które się na niego...

zobacz galerię

W XIX wieku masaż leczniczy został jednym z elementów „szwedzkiej gimnastyki”, czemu przysłużył się szwedzki lekarz Per Henrik Ling. Inną ważną osobą dla rozwoju masażu był Holender, Johan Mezger, który opracował zasady masażu wraz ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do masowania. Mezger jest twórcą szkoły masażu klasycznego. Na popularyzację masażu wpływ mieli także Polacy, w szczególności Izydor Zabłudowski. W miarę rozwoju fizjologii i neurofizjologii pojawiło się nowe podejście do masażu i nowatorskie metody: masaż limfatyczny, segmentarny, okostnowy oraz łącznotkankowy.

Wyróżnia się wiele różnych rodzajów masażu: klasyczny, natryskowy, lomi lomi, manualny drenaż limfatyczny, podwodny, indonezyjski, shiatsu, sportowy, synkardialny, wibracyjny, tajski, sensoryczny, suchy, poprzeczny, ajurwedyjski, izometryczny, wirowy, punktowy, tkanek głębokich, podciśnieniowy, stawowy centryfugalny, pneumatyczny oraz tak zwany trigger point. Różnią się one między sobą techniką masażu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.