Trwa ładowanie...

Masaż - techniki, rodzaje i zalety masażu

Avatar placeholder
10.09.2021 15:20
Masaż to sposób na zmniejszenie stresu i bólu ciała.
Masaż to sposób na zmniejszenie stresu i bólu ciała. (Obraz Mariolh, Pixabay )

Masaż pobudza przemianę materii i krążenie. Ugniatanie, głaskanie, rozciąganie sprawia nam przyjemny ból i przynosi odprężenie. Jest wiele technik masaży - masaż klasyczny, punktowy, drenażowy czy podwodny dają ukojenie różnym częściom ciała. Dobrze wykonany masaż nie tylko przynosi przyjemność, ale również pozwala pozbyć się bólów kręgosłupa, karku, mięśni, a nawet pomaga zwalczyć cellulit.

spis treści

1. Produkty do masażu

Na rynku dostępne są różnego rodzaju mleczka, olejki do masażu i kosmetyki antycellulitowe, których głównym zadaniem jest usprawnienie ruchów dłoni osoby masującej. Należy również pamiętać o tym, że dzięki masażowi zawarte w tych produktach substancje aktywne są lepiej wchłaniane przez skórę, a dodatkowo wydzielające się substancje zapachowe czynią masaż jeszcze przyjemniejszym.

2. Techniki masażu

W zależności od części ciała, zamierzonego efektu oraz przebiegu masażu mamy do dyspozycji różne techniki. Oto mały przegląd podstawowych gestów.

Zobacz film: "Jak wykonać masaż leczniczy?"

Głaskanie - jak sama nazwa wskazuje jest to technika bardzo delikatna, która polega na przesuwaniu po ciele otwartą dłonią. Dłonie ślizgają się po powierzchni skóry, kreśląc linie.

Głaskanie jest techniką bardzo relaksującą, idealną na początek masażu, przygotowuje ciało do masażu właściwego. Może być również wykonywane pomiędzy poszczególnymi etapami masażu.

Ugniatanie - ugniatanie polega na dosyć mocnym uciskaniu poszczególnych partii ciała. W czasie ugniatania dłonie nie ślizgają się po skórze, lecz zdecydowanie chwytają mięśnie i odciągają do góry, a następnie dociskają je do ciała.

Technika ta pozwala na dotarcie do głęboko położonych tkanek, co usprawnia przepływ krwi i limfy. Ugniatanie likwiduje również sztywność mięśni, zmęczenie oraz napięcie. Nie należy stosować tej techniki na słabo umięśnionych partiach ciała.

Wyciskanie - wyciskanie polega na stymulacji – kciukiem, dłonią, łokciem lub kolanem – punktów witalnych lub konkretnych partii mięśni. Ta technika jest najczęściej stosowana w masażach azjatyckich, a jej celem jest przywrócenie równowagi energii witalnej w organizmie.

Oklepywanie - ten ruch polega na szybkim, energicznym i zdecydowanym poklepywaniu ciała dłonią lub końcami palców. Obie dłonie wykonują te ruchy jednocześnie lub naprzemiennie. Technika ta pozwala na rozluźnienie mięśni, usprawnienie krążenia i przywraca witalność całemu ciału.

Lekkie oklepywanie - jest to wersja light poprzedniej techniki i polega na regularnym i zdecydowanym poklepywaniu mięśni dłonią lub końcami palców. Ruch musi być szybki i energiczny, co pobudza krążenie krwi i wzmacnia tkankę mięśniową.

3. Rodzaje masażu

3.1. Masaż twarzy

W twarzy i głowie znajdują się tysiące zakończeń nerwowych, sieć naczyń krwionośnych i drobne mięśnie. Pobudzanie receptorów skóry ma wpływ na układ krążenia. Dzięki temu naczynka krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ilość tlenu w organizmie.

Ma to wpływ na zwiększenie szybkości przemiany materii. Masaż polega na delikatnym uciskaniu opuszkami palców twarzy. Szczególnie ważne jest uciskanie specjalnych punktów na twarzy, tzw. refleksów. Punkty odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym.

Ma właściwości odstresowujące i wyciszające zbyt intensywne emocje. W masowanych częściach krew zaczyna lepiej krążyć. Masaż twarzy przywraca energię, chęć do życia, pomaga zwalczyć depresję oraz kłopoty ze snem.

3.2. Masaż klasyczny

Wykonuje się go, ugniatając. Pozytywnie wpływa na ciało i duszę. Przede wszystkim zmniejsza napięcie całego ciała i rozluźnia nas. Poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów. Prawidłowy masaż przyspiesza przemianę materii, dobrze działa na układ krążenia, nie pozwala na odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Wpływa korzystnie na naszą psychikę, odprężając nas i uwalniając od lęków i stresów. Jak się wykonuje masaż klasyczny? Masażysta rozpoczyna masowanie naszego ciała od stóp i kolistymi ruchami przesuwa się przez nogi, pośladki i plecy do karku. W klasycznym masażu omija się kark, by nie uszkodzić nerwów.

3.3. Masaż limfatyczny

Inaczej nazywany jest masażem drenażowym. Jest to masaż leczniczy i odprężający. Taki masaż limfatyczny jest świetny dla osób odchudzających się, ponieważ pomaga w oczyszczeniu organizmu z produktów przemiany materii. Zmniejsza widoczność cellulitu, poprawia wygląd skóry, wzmacnia odporność.

Zalecany jest także po amputacji piersi. Pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i zmniejsza opuchliznę i ból. Masaż limfatyczny polega na wyciskaniu. Wykonują go jedynie doświadczeni fizykoterapeuci. Polega na powolnym przesuwaniu palców w kierunku serca.

Co jakiś czas odczuwany jest delikatny ucisk. Ten masaż leczniczy zaczyna się i kończy w górnej części szyi. Jednak nie jest on dla wszystkich. Nie powinny z niego korzystać osoby z nowotworami układu chłonnego, chorobami zakaźnymi, z obrzękami z powodu stanów zapalnych, z przerzutami nowotworowymi.

3.4. Masaż antycellulitowy

Masaż jest najlepszym sposobem pielęgnacji antycellulitowej, usprawnia krążenie krwi i limfy, wspomaga oczyszczanie skóry z toksyn oraz przeciwdziała zatrzymywaniu wody. Masaż antycellulitowy może być wykonywany z użyciem kosmetyków antycellulitowych (kremów, balsamów), ale także zwykłych balsamów nawilżających.

Nogi należy masować od dołu do góry, równocześnie delikatnie naciskając skórę. Brzuch należy masować całą dłonią, wykonując ruchy okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas masażu ud i pośladków najlepiej wykorzystać technikę palpé-roulé, czyli rolowanie skóry. Jest ona wykorzystywana podczas różnych zabiegów w salonach piękności i skutecznie wspomaga spalanie zaległej tkanki tłuszczowej.

3.5. Masaż podwodny

Jest stosowany przede wszystkim przy bólach reumatycznych i w usuwaniu blizn. Odbywa się w wannie z wodą. Polega na masowaniu za pomocą wody pod ciśnieniem. Rozpoczyna się od stóp i idzie w kierunku serca, omijając kręgosłup i brzuch.

Masażem wodnym jest także akwawibron. Wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia podobnego do prysznica. Uelastycznia skórę na bliznach, wzmacnia mięśnie, łagodzi dolegliwości reumatyczne, ból kręgosłupa. Posiadając specjalne urządzenie, można taki masaż wykonać samodzielnie w domu.

Istnieje również masaż wodny wirowy, który pomaga w rehabilitacji, łagodzi bóle reumatyczne, bóle mięśni, poprawia krążenie krwi. Wprawiona w ruch ciepła woda masuje całe ciało.

3.6. Masaż punktowy

Jest to masaż leczniczy przeciwbólowy. Nazwa wzięła się od sposobu wykonywania. Masażysta uciska wybrane miejsca punktowo przez 3-6 sekund. Robi to za pomocą kciuka lub palca wskazującego. Na początku delikatnie, później coraz silniej, by zakończyć znowu delikatnie. Masaż punktowy pozwala zwalczyć bóle głowy, zębów, skłonność do omdleń i lęki.

3.7. Masaż aromaterapeutyczny

Rozwiązanie dla osób borykających się z cellulitem i rozstępami. Pomaga także przy depresji, migrenach, bólach menstruacyjnych, nadciśnieniu tętniczym. Masaż aromaterapeutyczny jest podobny do masażu klasycznego, ale znacznie delikatniejszy. Efekt masażu wzmacniają stosowane olejki eteryczne.

3.8. Masaż kontralateralny

Jest to doskonały masaż dla osób, które przez długi czas miały unieruchomioną gipsem rękę lub nogę. Przyspiesza on zrastanie kości nawet o dwa tygodnie. Ponadto zapobiega przykurczowi wiązadeł i zesztywnieniu stawów.

Wzbudza zaskoczenie, ponieważ polega na masowaniu zdrowej kończyny, co powoduje usprawnienie chorej. Masaż wykonywany jest z dużą siłą, często boli. Aby przyniósł efekt, należy przeprowadzać go przez co najmniej sześć dni dwa razy dziennie. Maksymalnie może trwać 12 minut.

3.9. Masaż segmentarny

Masaż segmentalny przyniesie ulgę, gdy dopadnie cię rwa kulszowa. Zmniejszy również bóle neurologiczne, dolegliwości choroby gośćcowej, poprawi sprawność. W odczuciu masaż ten jest podobny do klasycznego, dodatkowo stosowane są specjalne chwyty.

4. Zalety masażu

Od kilku lat masaże są już dostępne we wszelkiego rodzaju salonach piękności i spa, a ich różnorodność zwiększa się z roku na rok. Masaż jest prawdziwym prezentem dla naszego organizmu. Oprócz całkowitego rozluźnienia, daje również realne korzyści dla ciała.

W zależności od typu masażu, efekt zabiegów może być uspokajający lub wzmacniający. Masaż usprawnia również drenaż tkanek i stymulując głębokie warstwy tkanek, pobudza krążenie płynów – limfy i krwi – co prowadzi do rozluźnienia mięśni oraz wspomaga zwalczanie cellulitu.

Aby masaż był naprawdę skuteczny, należy zadbać o odpowiednią atmosferę, sprzyjającą odprężeniu. Wyeliminuj wszystkie elementy, które mogą zakłócić spokój (telefon, telewizor), wybierz łagodne oświetlenie i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (kiedy ciało się rozluźnia, jego temperatura spada).

Wybierz odpowiednie miejsce do masażu, tzn. albo profesjonalny stół do masażu, albo prosty, cienki materac położony bezpośrednio na podłodze.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze